PIT 2011

Artykuły - PIT 2011 (42)

 • Darowizny na cele kultu religijnego

  Darowizny na cele kultu religijnego

  W ramach ulgi na darowizny podatnik może odliczyć od podstawy opodatkowania m.in. darowizny na kultu religijnego.
 • Jak poprawić błędy w elektronicznej deklaracji?

  Jak poprawić błędy w elektronicznej deklaracji?

  Błąd w e-zeznaniu lub e-deklaracji nie pozwoli przesłać dokumentu przez internet. Podatnicy przed wysłaniem dokumentu do fiskusa muszą sprawdzić, czy wszystkie dane zostały wpisane zgodnie z odpowiednimi schematami.
 • Za opóźnienie w zwrocie nadpłaty fiskus zapłaci 14-proc. odsetki

  Za opóźnienie w zwrocie nadpłaty fiskus zapłaci 14-proc. odsetki

  Jeśli urząd skarbowy spóźni się z przekazaniem nadpłaty, musi zapłacić wysokie odsetki za zwłokę - pod warunkiem jednak, że opóźnienie nie wynika z winy podatnika. Jeżeli wysyła pieniądze pocztą, kwota nadpłaty zostanie zmniejszona o prowizję za przekaz.
 • Fiskus sprawdza rozliczenia PIT

  Fiskus sprawdza rozliczenia PIT

  Podatnicy rozliczyli się już z fiskusem z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych za ubiegły rok. Urzędnicy mają jednak prawo sprawdzić, czy zrobili to prawidłowo. Niekiedy oznacza to konieczność stawienia się w urzędzie skarbowym, aby wytłumaczyć nieścisłości, przedstawić dowody na zasadność odliczeń, poprawić błędy.
 • KPMG: Ponad połowa podatników nie ma problemów z rozliczeniem PIT

  KPMG: Ponad połowa podatników nie ma problemów z rozliczeniem PIT

  Ponad połowa podatników nie ma problemów z rozliczeniem PIT, ale tylko nieco ponad jedna trzecia wypełnia deklaracje samodzielnie - wynika z przedstawionego w czwartek raportu KPMG "Roczne zeznanie podatkowe Polaków PIT 2011".
 • Wyższa pensja i wyższy VAT? Większość Polaków mówi: nie

  Wyższa pensja i wyższy VAT? Większość Polaków mówi: nie

  Ponad połowa z nas nie chce likwidacji PIT. Obawia się wzrostu cen - wynika z sondażu dla DGP.
 • Rozliczenie dochodów z zagranicy - najczęstsze problemy

  Rozliczenie dochodów z zagranicy - najczęstsze problemy

  Podatnicy uzyskując dochody z pracy wykonywanej za granicą powinni pamiętać, że w większości przypadków ciąży na nich obowiązek ich opodatkowania także w Polsce. Często wiąże się to z licznymi wątpliwościami dotyczącymi prawidłowego sposobu opodatkowania dochodów zagranicznych, zastosowania odpowiedniej metody unikania podwójnego opodatkowania czy też sporządzenia rozliczenia rocznego w przypadku osiągania dochodów z więcej niż jednego kraju.
 • Internauci upominają się o faktury z kafejek

  Internauci upominają się o faktury z kafejek

  Podatnicy żądają dowodu potwierdzenia, że korzystali z kawiarenki internetowej, bo daje on prawo do ulgi w zeznaniu rocznym PIT.
 • Wyższe koszty możesz wykazać w rocznym PIT

  Wyższe koszty możesz wykazać w rocznym PIT

  Osoby, które zatrudnione są na więcej niż jeden etat posiadają prawo do zmniejszenia obciążenia podatku dochodowego przez wyższe koszty uzyskania przychodu. Warto przy tym pamiętać, że prawo do stosownych odliczeń przysługuje podatnikowi z tytułu każdego stosunku pracy z osobna.
 • Złożysz PIT, a fiskus i tak wlepi ci odsetki i mandat

  Złożysz PIT, a fiskus i tak wlepi ci odsetki i mandat

  Jeżeli złożymy PIT roczny, ale nie zapłacimy podatku, to możemy zostać ukarani za uporczywe niepłacenie podatku. - Oprócz odsetek dostaniemy mandat na 5-10 proc. zaległości - mówił gość CZATerii Artur M. Brzeziński, doradca podatkowy, wydawca portalu ePodatnik.pl. - Podatki to czysta matematyka, więc zawsze trzeba policzyć co nam się opłaca, a co nie - radził ekspert w trakcie czatu na temat rozliczeń PIT. Kiedy opłaca się rozliczyć z małżonkiem? Co zrobić z zawyżonym zwrotem pieniędzy od fiskusa? Czy prywatną rehabilitację można odliczyć w PIT? Jak uniknąć podatku przy sprzedaży mieszkania - o tym przeczytasz w poniższej relacji.