PIT

Synonimy:
PIT-y,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - PIT (1685)

Filmy - PIT (25)

 • Niższa stawka podatku, zwolnienie z podatku dla młodych i nowe ulgi. Na rozliczenie z fiskusem mamy czas do końca kwietnia

  Zmiana skali podatkowej, wyższe koszty uzyskania przychodu czy wprowadzenie mikrorachunku podatkowego – to tylko część zmian w rozliczaniu podatków za 2019 rok. W tym roku będzie można także odliczyć do 53 tys. zł wydatków na materiały budowlane, urządzenia i usługi związane z termomodernizacją budynku. Miesiąc więcej na rozliczenie będą miały osoby, które rozliczają się zryczałtowanym podatkiem – zeznanie będą musiały złożyć do 2 marca.
 • Zerowy PIT do 26 roku życia ma zatrzymać w Polsce młodych pracowników

  W czerwcu bieżącego roku rząd wprowadził ustawę zerowego PITu dla młodych. Oznacza to, że po złożeniu oświadczenia, pracownicy poniżej 26 roku życia zwolnieni są z płacenia podatku od swojego dochodu. Mimo negatywnych prognoz przeciwników ustawy, zwolnienie młodych z podatku PIT nie odbije się znacząco na wpływie do budżetu. Przewidywana luka we wpływach z PITu wynosi między 2 a 2,5 miliarda złotych – co przy ponad stu miliardowym wpływie do budżetu państwa i budżetów samorządowych nie jest znaczącą stratą. Zostanie ona dodatkowo zamortyzowana dzięki rosnącym płacom – a także przez to, jak wygląda w Polsce struktura wynagrodzeń. Młodzi pracownicy zarabiają dużo mniej, niż osoby starsze stażem. Taka korelacja wynagrodzeń, a co za tym idzie małe zarobki i brak bezpieczeństwa finansowego, prowadzi do masowych emigracji w tej grupie wiekowej. I to temu problemowi ma zaradzić ustawa o zerowym podatku dochodowym.
 • Dlaczego warto być czujnym, rozliczając PIT?

  30 kwietnia mija termin rozliczania PIT-u. Dlaczego warto być czujnym rozliczając tegoroczny podatek? Opowiedział o tym w „Dzień Dobry TVN” dziennikarz ekonomiczny Paweł Blajer. (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Co nam grozi za rozliczenie PIT-u po terminie?

  Co nam grozi za rozliczenie PIT-u po terminie? - Możemy dostać mandat - powiedział w "Dzień Dobry TVN" prawnik Piotr Augustyniak. Co możemy odliczyć od podatku? (Dzień Dobry TVN/x-news)