Piramida Cheopsa

Artykuły - Piramida Cheopsa (6)

 • Żelazny Tron w Wielkiej Piramidzie Cheopsa w Gizie?

  Żelazny Tron w Wielkiej Piramidzie Cheopsa w Gizie?

  Zaawansowane badania wykorzystujące cząstki elementarne do przeskanowania wewnętrznych struktur Wielkiej Piramidy Cheopsa w Gizie ujawniły coś niespodziewanego - wielką pustą komnatę długą jak boisko piłkarskie. Pierwotnie naukowcy nie mieli pojęcia, co mogło się w niej znajdować. Istnieją teorie, że komnata pełniła niegdyś funkcje sali tronowej.
 • W piramidzie Cheopsa znajduje się ukryta komnata

  W piramidzie Cheopsa znajduje się ukryta komnata

  Przeprowadzone prawie 2 lata temu skanowanie termiczne Wielkiej Piramidy w Gizie wykryło anomalie temperaturową, która została zinterpretowana jako ukryte pomieszczenie wewnątrz słynnego monumentu. Co może się w nim znajdować? To do dziś pozostaje tajemnicą.
 • Piramida Cheopsa jest koślawa

  Piramida Cheopsa jest koślawa

  Piramida Cheopsa, która została zbudowana 4500 lat temu, jest jednym z cudów starożytnego świata. Mierzy ona blisko 140 m i ma 230 m szerokości u podstawy. Ostatnio naukowcy odkryli jednak coś dziwnego w strukturze tej budowli.
 • Miony odsłonią tajemnice egipskich piramid

  Miony odsłonią tajemnice egipskich piramid

  Międzynarodowy zespół naukowców wkrótce rozpocznie analizę cząstek elementarnych zgromadzonych wewnątrz Łamanej Piramidy Snofru. Wciąż tajemnicą pozostaje sposób, w jaki wzniesiono tę 4600-letnią konstrukcję.
 • "Scan Pyramids" - technologie pomogły rozszyfrować tajemnicę Piramidy Cheopsa

  "Scan Pyramids" - technologie pomogły rozszyfrować tajemnicę Piramidy Cheopsa

  Międzynarodowa ekipa naukowców badająca piramidy w Gizie po przeprowadzeniu badań termicznych wykryła w we wnętrzu kilku z nich tajemnicze anomalie. Szczególnie duże okazały się one w przypadku Piramidy Cheopsa. Najsłynniejsza budowla z czasów starożytnego Egiptu ponownie wzbudza sensację.
 • RMF 24: Cheops na komecie

  RMF 24: Cheops na komecie

  Piramidę Cheopsa można znaleźć już nie tylko w Egipcie! Naukowcy Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) nazwali imieniem egipskiego faraona potężną skałę widoczną na powierzchni komety 67P/Churyumov-Gerasimenko. Skałę sfotografowała z pomocą kamery OSIRIS sonda Rosetta, która od sierpnia zajmuje się badaniami jądra komety. Po raz pierwszy Cheopsa zauważono na zdjęciach z sierpnia, najnowsze obserwacje pokazały go jednak w znacznym zbliżeniu.