Pirackie oprogramowanie

Artykuły - Pirackie oprogramowanie (51)

 • Pracownicy coraz bardziej wyczuleni na nielegalne i nieetyczne praktyki firm

  Pracownicy coraz bardziej wyczuleni na nielegalne i nieetyczne praktyki firm

  Jedna piąta pracowników małych i średnich firm zdaje sobie sprawę z nielegalnych i nieetycznych praktyk swojego pracodawcy - wynika z badania BSA przeprowadzonego w kilku europejskich krajach. Prawie trzy czwarte z nich nie miałoby oporów, żeby o takich zachowaniach donieść. Najczęściej na taki krok decydują się pracownicy firm brytyjskich. Do zgłoszenia lub rozważania takiego kroku przyznało się 82 procent ankietowanych, podczas gdy w Polsce - tylko 9. Oznacza to, że sama wiedza pracowników o nieprawidłowościach nie zawsze przekłada się na konkretne działania.
 • 1,5 mln zł odszkodowań i wzrost piractwa o 100 proc.

  1,5 mln zł odszkodowań i wzrost piractwa o 100 proc.

  Za korzystanie z nielegalnego oprogramowania zasądzono w Polsce w ubiegłym roku 1,5 mln zł tytułem odszkodowań. W tym samym czasie liczba zgłoszeń przypadków piractwa wzrosła o 100 proc. - wynika z podsumowania roku sporządzonego przez BSA.
 • 48 proc. programów w Polsce jest używanych bez licencji

  48 proc. programów w Polsce jest używanych bez licencji

  Aż 48 proc. oprogramowania używanego w Polsce nie posiada licencji - wynika z badania BSA Global Software Survey. Zjawisko sprzedaży sprzętu komputerowego z nielicencjonowanym oprogramowaniem jest coraz częściej obserwowane również w przetargach publicznych.
 • 650 tys. złotych kar za korzystanie z nielegalnego oprogramowania

  650 tys. złotych kar za korzystanie z nielegalnego oprogramowania

  Po rekordowym pod względem wysokości odszkodowań 2015 roku, w pierwszym kwartale br. korzystanie z nielicencjonowanego oprogramowania kosztowało tylko dwa polskie przedsiębiorstwa ponad 650 tys. zł. Wzrasta także liczba zgłoszeń przypadków piractwa w firmach.
 • Prawie połowa oprogramowania w Polsce nie ma licencji

  Prawie połowa oprogramowania w Polsce nie ma licencji

  ​Według najnowszego badania BSA Global Software Survey, 48 proc. oprogramowania w Polsce jest używana bez licencji, pomimo jego ścisłego związku z cyberzagrożeniami, w tym złośliwym oprogramowaniem. Choć wynik ten oznacza spadek o 3 punkty procentowe w porównaniu z poprzednią edycją raportu z 2013 roku, to dane wciąż są alarmujące.
 • Nawet 80 proc. pirackiego oprogramowania w urzędach

  Nawet 80 proc. pirackiego oprogramowania w urzędach

  Od 60 do 80 procent oprogramowania używanego w urzędach państwowych na Ukrainie wykorzystywane jest bez licencji – ogłosiło Biuro Przedstawiciela USA ds. Handlu (USTR).
 • Na portalu aukcyjnym sprzedawali nielegalne programy Microsoft. Straty: 3 mln złotych

  Na portalu aukcyjnym sprzedawali nielegalne programy Microsoft. Straty: 3 mln złotych

  Policjanci z wydziałów do walki z cyberprzestępczością i z przestępczością gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie wspólnie z funkcjonariuszami z Działdowa uderzyli w dystrybutorów nielegalnego oprogramowania. Policyjni eksperci zlikwidowali rodzinny interes, którego członkowie na popularnym portalu aukcyjnym sprzedawali nielegalne oprogramowanie firmy Microsoft. Wartość nielegalnego oprogramowania szacuje się na blisko 3 mln złotych, a oszukanych może być kilka tysięcy osób.
 • 10 lat więzienia za handel nielegalnymi programami

  10 lat więzienia za handel nielegalnymi programami

  Prawie 200 zarzutów postawiła Policja dwójce mieszkańców Namysłowa za handel nielegalnym oprogramowaniem na jednym z popularnych portali aukcyjnych. Wartość nielegalnego oprogramowania wstępnie oszacowano na aż 7,5 mln złotych. Zatrzymanym postawiono zarzuty uzyskania cudzych programów komputerowych bez zgody osoby uprawnionej w celu osiągnięcia korzyści majątkowej i rozpowszechniania programów bez zezwolenia. Ze względu na szacowną wielkość szkody, grozi za to kara do 10 lat więzienia.
 • Milion dolarów odszkodowania za korzystanie z nielegalnego oprogramowania

  Milion dolarów odszkodowania za korzystanie z nielegalnego oprogramowania

  1 mln dolarów odszkodowania ma zostać spłacone przez polską firmę na mocy ugody zawartej z BSA, branżową organizacją non-profit reprezentującą producentów oprogramowania i sprzętu komputerowego, powołaną w celu podejmowania działań na rzecz bezpiecznego i zgodnego z prawem środowiska cyfrowego. Ugoda dotyczy ponad 200 nielegalnych programów, które były zainstalowane na komputerach firmy.
 • Masz nielegalne oprogramowanie? Policja może wejść bez nakazu

  Masz nielegalne oprogramowanie? Policja może wejść bez nakazu

  Odpowiedzialności nie poniesie jednak przedsiębiorstwo, ale konkretna osoba fizyczna - m.in. kierownik, członek zarządu odpowiedzialny za IT, cały zarząd, a w przypadku indywidualnej działalności gospodarczej - właściciel.