pierwsza praca

Artykuły - Pierwsza praca (16)

 • Zarobki osób z wykształceniem wyższym w pierwszym roku pracy w 2018 roku

  Zarobki osób z wykształceniem wyższym w pierwszym roku pracy w 2018 roku

  Według danych pochodzących z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń za 2018 r. najwyższe miesięczne wynagrodzenia całkowite w pierwszym roku pracy w 2018 roku otrzymywali absolwenci Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie - 4500 zł. Połowa z nich otrzymywała pensję, która mieściła się w przedziale od 3733 zł do 5627 zł.
 • Zarobki osób w pierwszym roku pracy w 2016 r.

  Pracownicy, których doświadczenie zawodowe nie przekraczało roku zarabiali w 2016 roku 2774 zł brutto miesięcznie. 25 proc. najwyżej wynagradzanych pracowników otrzymywało płacę w wysokości 3500 zł i wyższą, a 25 proc. najniżej opłacanych zarabiało nie więcej niż 2200 zł.
 • Pracuje dla pieniędzy, mniej dla doświadczenia. Student w Polsce zarabia 1,8 tys. złotych

  Pracuje dla pieniędzy, mniej dla doświadczenia. Student w Polsce zarabia 1,8 tys. złotych

  Zmienia się model pracy studenta. Dziś młodzi ludzie wybierają proste zajęcia i szybkie pieniądze zamiast staży i startu w korporacyjną karierę - tak mówią wyniki najnowszego badania "Student w pracy 2016". To ważny sygnał dla przedsiębiorców skarżących się na brak rąk do pracy.
 • Zarobki osób w pierwszym roku pracy w 2015 roku

  Zarobki osób w pierwszym roku pracy w 2015 roku

  Najmłodsi stażem pracownicy, których doświadczenie zawodowe w 2015 roku nie przekraczało dwunastu miesięcy, zarabiali przeciętnie 2600 zł brutto miesięcznie. Podana kwota to mediana wynagrodzeń całkowitych brutto. Oznacza to, że połowa z nich zarabiała poniżej, a połowa powyżej wskazanej kwoty.
 • Umowa o pracę: Na co zwrócić uwagę?

  Umowa o pracę: Na co zwrócić uwagę?

  Wielu pracowników nie znając prawa pracy podpisuje umowy, które są nie tylko niezgodne z prawe, ale działają także na jego niekorzyść.
 • Wynagrodzenia w pierwszym roku pracy

  Wynagrodzenia w pierwszym roku pracy

  W ubiegłym roku pracownicy zaczynający swoją karierę zawodową, w pierwszej pracy średnio zarabiali 2380 zł - wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń przeprowadzonego przez firmę Sedlak & Sedlak w 2014 roku. Na najwyższe wynagrodzenie mogły liczyć osoby z wykształceniem wyższym inżynierskim oraz magisterskim, natomiast najmniej miesięcznie zarabiały osoby z wykształceniem podstawowym.
 • Dla absolwentów najgorzej wygląda Warszawa

  Dla absolwentów najgorzej wygląda Warszawa

  Z raportu „Global Cities” opracowanego przez Knight Frank wynika, że sytuacja finansowa przedstawicieli pokolenia Y w czołowych aglomeracjach na świecie najgorzej wygląda w Warszawie i Hongkongu. Młodzi ludzie w tych miastach miesiąc zwykle kończą na minusie i często nie stać ich na własne lokum. Najlepiej żyje się natomiast młodym Niemcom, którzy miesięcznie są w stanie zaoszczędzić nawet 60 proc. swojej pensji. Frankfurt jest cenowo najprzystępniejszym miastem do życia dla młodych specjalistów, jak wynika z raportu.
 • Zarobki w pierwszej pracy - po roku pensja wyższa już o 60 procent

  Zarobki w pierwszej pracy - po roku pensja wyższa już o 60 procent

  Co drugi pracownik o stażu niższym niż rok zarabiał mniej niż 2632 zł brutto miesięcznie. Najgorzej wynagradzani spośród nich nie zarabiali nawet 2000 zł brutto miesięcznie - wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń firmy Sedlak & Sedlak.
 • Język obcy jest kluczem do kariery

  Język obcy jest kluczem do kariery

  Posługiwanie się językiem obcym jest jedną z podstawowych umiejętności niezbędnych na rynku pracy. Wystarczy przejrzeć oferty zatrudnienia publikowane w internecie, by przekonać się, że ok. 60% pracodawców oczekuje od kandydatów wysoko rozwiniętych kompetencji w tym zakresie podając znajomość angielskiego, jako jedno z głównych kryteriów w ogłoszeniach o pracę.
 • Kariera dzięki wolontariatowi

  Z punktu widzenia pracodawcy wolontariusze to bardzo wartościowi pracownicy. Takie osoby już na starcie kariery zawodowej mogą pochwalić się doświadczeniem, o którym ich rówieśnicy po studiach mogą jedynie pomarzyć. -"Większa samodzielność, inicjatywa, odpowiedzialność i zaangażowanie w pracę to cechy, które szczególnie zauważają i doceniają u nich pracodawcy.

Filmy - Pierwsza praca (4)

 • Wprowadzono utrudnienia dla szukających pierwszej pracy

  Od przyszłego roku płaca minimalna nie będzie dotyczyć umów o pracę. Obejmie także umowy zlecania. To może uderzyć w osoby młode, szukające pierwszej pracy, zwłaszcza w najbiedniejszych regionach Polski Rozwiązania, które wprowadził rząd są szczególnie niekorzystne dla młodych osób z tych regionów, w których średnie wynagrodzenie jest najniższe. To nie tylko tzw. ściana wschodnia, ale także woj.kujawsko-pomorskie, mówi Rafał Trzeciakowski, ekspert Forum Obywatelskiego Rozwoju (FOR).
 • Mordasewicz krytycznie o pomyśle Komorowskiego

  Dofinansowanie zatrudnienia osób młodych nie zaowocuje powstaniem nowych miejsc pracy - tak zaprezentowany przez prezydenta Bronisława Komorowskiego program "Pierwsza praca" komentuje ekspert Konfederacji Lewiatan Jeremi Mordasewicz.
 • Mogą się przeprowadzić, żeby znaleźć pracę

  60-70 proc. młodych ludzi gtowych jest się przeprowadzić, by znaleźć lepszą pracę – wynika z przeprowadzonego przez firmę konsultingową Deloitte badania młodzieży z 11 krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Młodzi nie wyobrażają sobie pracy bez wynagrodzenia powyżej średniej krajowej, a na stażu powyżej płacy minimalnej. - Niezmiennie utrzymuje się wysoka gotowość do relokacji i ta gotowość obejmuje zarówno relokację wewnątrz tego samego kraju, jak i zagranicę – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Łukasz Mlost, menedżer w dziale zasobów ludzkich Deloitte.
 • Jest praca - nie ma specjalistów

  Według badań Eurostatu 80 proc. absolwentów uczelni wyższych ma pracę. Pozostali w większości nie odpowiadają pracodawcom. Z badań ManpowerGroup wynika, że 37 proc. polskich przedsiębiorców ma problem ze znalezieniem kandydatów z odpowiednim wykształceniem i doświadczeniem. Profesor Jarosław Górniak, kierownik naukowy projektu Biznes Kapitału Ludzkiego i pracownik Uniwersytetu Jagiellońskiego wyjaśnia, że uczelnie muszą nawiązać współpracę z biznesem. (Agencja Informacyjna Newseria)