pierwsza pomoc

Artykuły - Pierwsza pomoc (28)

 • Wymogi względem pracownika wyznaczonego do zadań z zakresu pierwszej pomocy

  Wymogi względem pracownika wyznaczonego do zadań z zakresu pierwszej pomocy

  Każdy pracodawca musi wyznaczyć pracowników do udzielania pierwszej pomocy. Czy osoba powołana do udzielania pierwszej pomocy musi odbyć specjalistyczne szkolenie? Czy możemy wyznaczyć ją poleceniem służbowym?
 • Pięć zasad ratujących życie

  Pięć zasad ratujących życie

  ​Okazuje się, że wielu rodziców nie wie, jak radzić sobie w ekstremalnych sytuacjach. Wzorcowy przykład widać na filmie, który przebojem zdobywa sieć. Widać na nim, jak matka bezskutecznie próbuje pomóc swojej dławiącej się 14-miesięcznej córce. Dopiero policjanci zdołali uratować dziecko. Na szczęście dziewczynce nic się nie stało.
 • Jak nauczyć dziecko udzielania pierwszej pomocy?

  Jak nauczyć dziecko udzielania pierwszej pomocy?

  Nie wszyscy wiedzą, że zanim przybędą ratownicy, obowiązek udzielenia pierwszej pomocy ma każdy świadek zdarzenia. Nie każdy jest też świadomy, że udzielenie pomocy nie musi oznaczać wykonania skomplikowanych procedur medycznych. Wystarczy np. wykręcenie właściwego numeru telefonu. Dlatego tych podstawowych czynności można i warto uczyć także dzieci.
 • Ważny kurs dla dzieci

  Ważny kurs dla dzieci

  „Ratujemy i Uczymy Ratować” to program prowadzony od 2006 roku przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, którego celem jest nauka dzieci z klas I-III udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
 • 14 września: Światowy Dzień Pierwszej Pomocy

  14 września: Światowy Dzień Pierwszej Pomocy

  Pamiętasz jak pomóc? Nagła sytuacja, wymagająca udzielenia pierwszej pomocy potrzebującemu jest często bardzo stresująca. Najważniejsze jest jednak, by szybko opanować strach, wyciszyć emocje i przystąpić do działania, bo przecież chodzi o najcenniejsze dobro jakim jest ludzkie życie.
 • I ty możesz uratować czyjeś życie

  I ty możesz uratować czyjeś życie

  Gdybyśmy mogli udzielać pierwszej pomocy na miejscu zdarzenia, w Europie żyłoby 100 tys. osób więcej – mówi Artur Luzar, który wraz z kolegami stworzył aplikację „Jestem blisko”.
 • Jak prawidłowo udzielić pierwszej pomocy

  Jak prawidłowo udzielić pierwszej pomocy

  Anafilaksja to bardzo silna reakcja alergiczna. - 7 na 10 osób nie ma pojęcia, czym jest czym jest mimo tego, że 40 proc. osób w Polsce cierpi na alergię - powiedziała w "Studiu Active" organizatorka szkoleń z zakresu pierwszej pomocy Anna Robak-Reczek. Jak się objawia i jak możemy pomóc osobie w potrzebie?
 • Jak prawidłowo udzielić pierwszej pomocy?

  Jak prawidłowo udzielić pierwszej pomocy?

  Jak udzielać pierwszej pomocy? O czym należy wtedy pamiętać i jak właściwie reagować? - W pierwszej kolejności należy wezwać pogotowie, potem udrożnić drogi oddechowe i sprawdzić oddech - powiedział w "Studiu Active" koordynator krajowy ds. pierwszej pomocy PCK Piotr Skura, który wyjaśnił również, jaka jest dalsza kolejność działań. Jakie mogą być przyczyny zatrzymania akcji serca?
 • Potrącili kogoś? A co mnie to obchodzi

  Potrącili kogoś? A co mnie to obchodzi

  Wypadki to niestety nieuchronna konsekwencja ruchu drogowego. Były, są i będą. Nawet, jeśli nie uczestniczymy bezpośrednio w takim zdarzeniu, to powinniśmy wiedzieć, jak się zachować w razie jego zaistnienia. Niestety, i tu okazuje się, że polscy kierowcy są niedouczeni, a często także nie grzeszą zbytnią wyobraźnią.

Filmy - Pierwsza pomoc (21)

 • Błędy podczas udzielania pierwszej pomocy

  „Licho nie śpi”, a wypadki zdarzają się i w drodze do pracy, i w domu. Warto wiedzieć, jak się wtedy zachować.
 • Jak udzielić psu pierwszej pomocy?

  Jak najszybsze udzielenie pierwszej pomocy decyduje o szansach na przeżycie. Nie inaczej jest w przypadku zwierząt. Jak pomóc psu w razie krwotoku, skaleczenia czy złamania? W programie weterynarz Tomasz Stępień wyjaśnił, jakich zasad trzeba przestrzegać, by uratować życie czworonoga w potrzebie. (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Nie smaruj tego masłem, tylko pogorszysz sprawę

  Bolesne urazy mogą zdarzyć się wszędzie, a podobno najwięcej wypadków ma miejsce w domu, chwila nieuwagi i… gotowe. W takich sytuacjach często tracimy głowę, a zdenerwowany człowiek popełnia błędy. Jak nie pogorszyć sprawy w niektórych przypadkach?
 • Jak udzielić pierwszej pomocy psu?

  Jak udzielić pierwszej pomocy psu? Jak opatrzyć skaleczenie? Wyjaśniła to Martyna Batoryna, instruktor pierwszej pomocy dla psów. A jak pomóc psu, który się zadławił? (Dzień Dobry TVN/x-news)