pieniądz

Artykuły - Pieniądz (110)

 • RPP: Inflacja na odpowiednim poziomie

  RPP: Inflacja na odpowiednim poziomie

  ​W kontekście przewidywanych uwarunkowań makroekonomicznych nie ma obecnie potrzeby dokonania redukcji stóp procentowych - napisał w poniedziałkowym artykule dla portalu wGospodarce .pl członek Rady Polityki Pieniężnej Eryk Łon. Jego zdaniem, aktualny poziom inflacji w Polsce jest odpowiedni.
 • Ważne oświadczenie prezesa NBP ws. gotówki

  Ważne oświadczenie prezesa NBP ws. gotówki

  Przyjęcie Narodowej Strategii Bezpieczeństwa Obrotu Gotówkowego jest jednym z priorytetów banku centralnego w 2021 r. - zapewnił w piątek prezes NBP Adam Glapiński. Podkreślił, że wysoki procent obrotu musi dokonywać się w gotówce.
 • Kryptowaluty: Co miliarderzy sądzą o Bitcoinie?

  Kryptowaluty: Co miliarderzy sądzą o Bitcoinie?

  Rynek kryptowalut i aktywów cyfrowych przeżywa największy przyrost w historii. Bitcoin - pierwowzór - w szczytowym okresie przekroczył wartość 57 000 tys. dol, a cena Ethereum w ciągu miesiąca wzrosła o 47 proc. Zainteresowanie kryptowalutami rośnie również wśród inwestorów na rynku funduszy. Kryptowaluty zaczynają jednak stopniowo zmniejszać wartość - czy bańka pękła? Miliarderzy mają swoje zdanie na ten temat.
 • ​Zawirowanie na rynku amerykańskiego długu

  ​Zawirowanie na rynku amerykańskiego długu

  ​Zawirowanie na rynku amerykańskiego długu stało się bezpośrednim powodem wyraźnego powrotu trybu risk-off na rynki jeszcze wczoraj późnym popołudniem. Pretekstem okazała się zaskakująco słaba aukcja 7-letnich obligacji skarbowych, która została odebrana jako zapowiedź potencjalnych trudności z plasowaniem długu na rynkach w tym roku - a przypomnijmy, że mowa o emisjach liczonych w setkach miliardów dolarów.
 • Cyfrowe czasy. Przed nami pożegnanie z gotówką?

  Cyfrowe czasy. Przed nami pożegnanie z gotówką?

  Minie kilka, kilkanaście lat i nie zagrasz już w orła i reszkę. Nie spojrzysz w oczy Abrahamowi Lincolnowi ani Zygmuntowi Staremu. Nie będą ci już brzęczeć drobniaki w kieszeni, a szelest stówki wyciąganej z portfela będziesz wspominał z rozrzewnieniem. Czym więc będziemy płacić? Banki centralne na świecie już nad tym się głowią.
 • Korzyści i ryzyka wprowadzenia pieniądza cyfrowego banku centralnego

  Korzyści i ryzyka wprowadzenia pieniądza cyfrowego banku centralnego

  ​W ostatnich latach szeroko dyskutowaną koncepcją wśród ekonomistów stało się możliwe wyemitowanie przez banki centralne powszechnie dostępnego pieniądza cyfrowego (tzw. central bank digital currency, dalej CBDC).
 • Pakiet fiskalny, Fed i dolar w centrum uwagi

  Pakiet fiskalny, Fed i dolar w centrum uwagi

  Rynki finansowe bacznie przyglądają się USA. Prezydent elekt J. Biden ujawnił szczegóły pakietu fiskalnego o wartości 1,9 bn USD. Tymczasem, członkowie FOMC uważają, że zastosowane przez FED instrumenty polityki monetarnej stanowią wystarczające wsparcie dla amerykańskiej gospodarki do czasu, kiedy masowe szczepienia znajdą odzwierciedlenie w ożywieniu aktywności gospodarczej.
 • UKNF przypomina o ryzyku związanym z obrotem kryptoaktywami

  UKNF przypomina o ryzyku związanym z obrotem kryptoaktywami

  Inwestycja w kryptowaluty i kryptoaktywa wiąże się z wysokim ryzykiem a sam rynek kryptowalut jest nieregulowany - przypomina we wtorkowym komunikacie Urząd Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF).
 • Mocny dolar tanie korony skandynawskie

  Mocny dolar tanie korony skandynawskie

  Nowy tydzień zaczynamy od kontynuacji umocnienia dolara - pretekstem są nadal rosnące (choć już nieznacznie) rentowności amerykańskich obligacji, oraz rosnące obawy związane z utrzymującą się wysoką dynamiką zakażeń COVID-19.
 • Jak banki komercyjne emitowały pieniądze

  Jak banki komercyjne emitowały pieniądze

  Nawet 8370 banków mogło emitować własne pieniądze w USA w latach 40. i 50. XIX w. I ten system działał zaskakująco dobrze. Opisuje to Jacob Goldstein w książce "Money: The True Story of a Made-Up Thing".

Filmy - Pieniądz (2)