Picasso

Artykuły - Picasso (37)

 • Obraz Picassa za 100 euro? Taka nagroda trafi do zwycięzcy charytatywnej loterii we Francji

  Miłośnicy sztuki mają rzadką szansę, aby powiesić prawdziwy obraz Picassa we własnym salonie. I to za jedyne 100 euro.
 • Francja: Rozwścieczony syn Picassa

  Francja: Rozwścieczony syn Picassa

  Syn Picassa oskarża władze francuskie, że nie uczyniły nic w sprawie otwarcia paryskiego muzeum legendarnego twórcy. Placówka jest zamknięta od pięciu lat.
 • RMF24: Rysunek Picassa sprzedany w Warszawie za 300 tys. zł

  Podczas wczorajszej aukcji w DESIE Unicum rysunek Pabla Picassa został sprzedany za cenę wywoławczą. W sumie, łącznie z opłatą aukcyjną, nabywca zapłacił za niego 345 tys. złotych. Oryginalne, odręczne rysunki Picassa są rzadkością na polskim rynku sztuki. Rysunek został wykonany na druku strony tytułowej książki "LA GUERRE ET LA PAIX" w 1961 roku. Przedstawia gołębia pokoju i sowę, obok których widnieje dedykacja artysty dla przyjaciela Dominique’a Sassi.
 • Kto jest najdroższym artystą na świecie?

  Kto jest najdroższym artystą na świecie?

  Prace jakiego artysty są najdroższe na świecie? Który z nich cieszy się największym powodzeniem na aukcjach? Na te i inne pytania odpowiada co roku ranking przygotowywany przez portal ArtPrice. Aukcyjny rynek sztuki wciąż się rozwija.
 • Najdrożsi artyści zachodniego świata!

  Najdrożsi artyści zachodniego świata!

  Znani, pożądani i drodzy. Tacy artyści dominują na liście przygotowanej co roku przez portal Artprice. Zestawienie to zawiera nazwiska twórców, których prace wygenerowały w danym roku największe obroty na rynku aukcyjnym. W 2012 r. pierwszych dziesięciu artystów z listy odpowiadało za sprzedaż wysokości prawie 1,9 mld dolarów.
 • Prezent wart miliard dolarów

  Prezent wart miliard dolarów

  Wyjątkowy prezent wart miliard dolarów trafił do Muzeum Sztuki w Nowym Jorku. To kolekcja 78 obrazów twórców kubistycznych. Autorami przekazanych dzieł są Pablo Picasso, Georges Braque, Juan Gris i Fernand Leger.
 • Po 50 latach obraz Picassa odkryty w muzeum

  Prawie pół wieku obraz hiszpańskiego malarza Pabla Picassa spędził w magazynie muzeum w stanie Indiana. Wykonany rzadką techniką na szkle obraz "Siedząca kobieta w czerwonym kapeluszu" zostanie sprzedany - poinformowało muzeum w Evansville.
 • Niesamowite odkrycie: Dzieła Picassa znaleziono u...

  Nieznane do tej pory znawcom sztuki 271 dzieł Pabla Picassa, m.in. kolaży, płócien i rysunków, odnaleziono u byłego elektryka hiszpańskiego malarza - podał dziennik "Liberation". Wartość dzieł jest szacowana na co najmniej 60 milionów euro.
 • Picasso po liftingu

  Picasso po liftingu

  Motoryzacja kołem się toczy, to ostatnie, w zależności od pory roku, kręci się na różnych obrotach. Coraz większa liczba "przecieków" i zapowiedzi nie pozwala zapomnieć, że wielkimi krokami zbliża się jeden z największych tegorocznych salonów samochodowych - impreza w Paryżu.
 • COTY: Jak głosowali Polacy

  COTY: Jak głosowali Polacy

  W tegorocznym plebiscycie Car of the Year tryumfował volkswagen polo.

Filmy - Picasso (1)

 • De Sade - rozpustnik, który zmienił nasze życie

  Markiz Donatien-Alphonse-Francois de Sade przez wielu uważany jest za rozpustnika wszech czasów. Głosiciel szeroko pojętej wolności społecznej i obyczajowej, autor skandalizującej książki "120 dni Sodomy", libertyn i "duchowy ojciec" sadyzmu starał się odkrywać najbardziej prymitywne, utajone instynkty człowieka. To dlatego jego twórczość i poglądy stały się inspiracją dla artystów, zwłaszcza malarzy i rzeźbiarzy, o czym przypomina niezwykła wystawa w paryskim Musée de l'Orangerie. Słowo-klucz, które łączy wszystkie dzieła sztuki prezentowane w ramach ekspozycji, to "pożądanie". Na wystawie zgromadzono dzieła takich artystów pędzla, jak Courbet, Picasso, Delacroix czy Ingres. Rzeźbiarzy reprezentuje między innymi Rodin, ogarnięty obsesją na punkcie ciała i pożądania. Osobne pomieszczenie poświęcono pasji, z jaką de Sade zgłębiał tajniki anatomii. -De Sade nieustannie łamał tabu. Celem tej wystawy jest wstrząsnąć zwiedzającymi; zmusić ich, by spojrzeli na rzeczywistość inaczej – w tym także na te dzieła sztuki, które są im dobrze znane - mówi Laurence des Cars, historyk sztuki.