PGNiG

Synonimy:
GK PGNiG SA, PGNiG SA PGNiG SA
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - PGNiG (2409)

 • PGNiG: Być może nie będzie opóźnienia w budowie Baltic Pipe

  PGNiG: Być może nie będzie opóźnienia w budowie Baltic Pipe

  Wstępne analizy pokazują, że być może nie będzie opóźnienia w budowie gazociągu Baltic Pipe, mimo cofnięcia decyzji środowiskowej dla lądowego odcinka w Danii - powiedział prezes PGNiG Paweł Majewski. Spółka szacuje, że zapotrzebowanie na gaz w Polsce będzie w najbliższym czasie rosło, przy czym możliwości zakupowych jest dużo, nie ma ryzyka, że surowca zabraknie. Firma nie odżegnuje się od zakupów z Rosji, o ile cena będzie korzystna.
 • Wiceprezes PGNiG: Fake newsy o rynku gazu obecne

  Wiceprezes PGNiG: Fake newsy o rynku gazu obecne

  Fake newsy o rynku energetycznym najczęściej dotyczą umowy jamalskiej - ocenił w rozmowie z PAP wiceprezes PGNiG ds. operacyjnych Robert Perkowski.
 • PGNiG podwaja sprzedaż LNG

  PGNiG podwaja sprzedaż LNG

  Spółka PGNiG Obrót Detaliczny zwiększyła o prawie 100 proc. sprzedaż LNG, skroplonego gazu ziemnego, w pierwszym kwartale 2021 roku. To efekt rosnącej popularności autobusów i ciężarówek gazowych, rozszerzenia oferty bunkrowania statków o kolejne polskie porty i realizacji największego kontraktu na dostawy LNG dla odbiorcy przemysłowego.
 • Gaz będzie drogi, PGNiG rozwija wydobycie

  Gaz będzie drogi, PGNiG rozwija wydobycie

  PGNiG (PGN, GPW) rozwija działalność poszukiwawczo-wydobywczą - dokupuje aktywa w Norwegii i Pakistanie, szykuje się do odwiertu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, rozpoczyna działalność poszukiwawczą na Ukrainie. Na razie ceny gazu są wysokie i - jak ocenia firma - w najbliższym czasie to się nie zmieni. Sprzyja temu niski stan napełnienia magazynów, wysokie zapotrzebowanie na surowiec ze strony elektroenergetyki i niesłabnący popyt na LNG w Azji.
 • Ostra zima i drożejące węglowodory wywindowały zyski PGNiG

  Ostra zima i drożejące węglowodory wywindowały zyski PGNiG

  PGNiG wypracowała w pierwszym kwartale rekordowy wynik EBITDA na poziomie 3,4 mld zł. Spółce sprzyjały niskie temperatury tej zimy a także wzrost cen węglowodorów, który podbił wyniki segmentu wydobywczego. To właśnie obszar upstreamu był czarnym koniem w ostatnim kwartale - był odpowiedzialny za 40 proc. wyniku EBITDA, podczas gdy rok wcześniej jego wkład wynosił zaledwie 3 proc.
 • Fitch Ratings pozytywnie o przejęciu Grupy PGNiG i Grupy Lotos

  Fitch Ratings pozytywnie o przejęciu Grupy PGNiG i Grupy Lotos

  Fitch Ratings pozytywnie ocenił strukturę przejęcia Grupy PGNiG i Grupy Lotos przez PKN Orlen, potwierdzoną z Ministerstwem Aktywów Państwowych.
 • Lotos i PGNiG będą przejęte w zamian za akcje Orlenu

  Lotos i PGNiG będą przejęte w zamian za akcje Orlenu

  Majątek Lotosu i PGNiG ma trafić do PKN Orlen w zamian za akcje płockiego koncernu, będzie to więc transakcja bezgotówkowa. Dzięki temu w połączonym podmiocie pozostaną środki na inwestycje związane z transformacją. Udział Skarbu Państwa w akcjonariacie Orlenu w wyniku transakcji wzrośnie do 50 proc. Obecnie jest to 27 proc. Skarb Państwa może liczyć w przyszłości na dywidendy - zapewnia prezes Orlenu Daniel Obajtek.
 • Orlen złożył do UOKiK wniosek o zgodę na przejęcie PGNiG

  Orlen złożył do UOKiK wniosek o zgodę na przejęcie PGNiG

  PKN Orlen złożył wniosek o zgodę na przejęcie PGNiG do prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. To kolejny krok, po akwizycji Energi i zgodzie Komisji Europejskiej na połączenie z Lotosem, w budowaniu multienergetycznego koncernu.
 • PGNiG rozpoczęło wiercenie na złożu Duva

  PGNiG rozpoczęło wiercenie na złożu Duva

  Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo Upstream Norway wraz z partnerami koncesyjnymi rozpoczęło wiercenie otworów eksploatacyjnych na złożu Duva w norweskiej części Morza Północnego. Oddanie odwiertów do użytku przewidziano w III kwartale 2021 roku.
 • PGNiG szacuje wzrost wolumenu sprzedaży gazu ziemnego w I kw.

  PGNiG szacuje wzrost wolumenu sprzedaży gazu ziemnego w I kw.

  Wolumen sprzedaży gazu ziemnego przez PGNiG w pierwszym kwartale 2021 roku wyniósł 11,25 mld m sześc. wobec 10,60 mld m sześc. przed rokiem - poinformowała spółka w komunikacie, dotyczącym szacunkowych danych operacyjnych.

Filmy - PGNiG (24)

 • Min. Aktywów Państwowych: Fuzja Orlenu, Lotosu i PGNiG zwiększy możliwości inwestowania w morskie farmy wiatrowe

  – Inwestycje w obszarze morskiej energetyki wiatrowej są szacowane na 130 mld zł. Nawet największe z polskich firm, jak Lotos czy PGNiG, nie byłyby w stanie udźwignąć tego typu projektu samodzielnie – wskazuje wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Gryglas. Połączenie PKN Orlen, Grupy Lotos i PGNiG ma stworzyć wielki multienergetyczny koncern, którego możliwości inwestycyjne będą dużo większe. To zaś pozwoli rozwijać nie tylko w offshore, lecz także nowe perspektywiczne obszary, jak np. technologie wodorowe. – Fuzja stworzy koncern, który będzie zdolny do przeprowadzenia w skali całego kraju prawdziwej transformacji energetycznej – podkreśla Zbigniew Gryglas.
 • Min. Aktywów Państwowych: fuzja Orlenu, Lotosu i PGNiG zwiększy możliwości inwestowania w morskie farmy wiatrowe

  – Inwestycje w obszarze morskiej energetyki wiatrowej są szacowane na 130 mld zł. Nawet największe z polskich firm, jak Lotos czy PGNiG, nie byłyby w stanie udźwignąć tego typu projektu samodzielnie – wskazuje wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Gryglas. Połączenie PKN Orlen, Grupy Lotos i PGNiG ma stworzyć wielki multienergetyczny koncern, którego możliwości inwestycyjne będą dużo większe. To zaś pozwoli rozwijać nie tylko w offshore, lecz także nowe perspektywiczne obszary, jak np. technologie wodorowe. – Fuzja stworzy koncern, który będzie zdolny do przeprowadzenia w skali całego kraju prawdziwej transformacji energetycznej – podkreśla Zbigniew Gryglas.
 • Kto skorzysta na Baltic Pipe? Dla Polski to strategiczna inwestycja

  Gazociąg Baltic Pipe to strategiczna inwestycja, która ma na celu otworzenia nowego korytarza dostaw gazu na europejski rynek. Umożliwi sprowadzanie do 10 miliardów m³ paliwa z Norwegii. W 25-30 proc. będzie on wydobywany na koncesjach znajdujących się w posiadaniu Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. Dla Polski oznacza to bardzo dużą opłacalność wydobycia, ponieważ gaz będzie wydobywany przez rodzimą spółkę. To także zapewnienie bezpieczeństwa.
 • Jaki gaz popłynie w naszych kuchenkach po zerwaniu umowy z Gazpromem?

  PGNiG oficjalnie wypowiedziało długoterminowy kontrakt jamalski, na mocy którego kupujemy gaz od rosyjskiego Gazpromu. Polska strona nie była zadowolona z kontraktu, gdyż zaczęła na nim tracić. Kontrakt z Gazpromem miał bowiem narzuconą przez Rosjan formułę take-or-pay – według której byliśmy zobowiązani kupić rocznie co najmniej 8,7 miliardów m3 gazu. Kupowanie takiej ilości gazu od jednego dostawcy sprawiało, że za gaz od Gazpromu solidnie przepłacaliśmy. Nie pozwalało to także zdywersyfikować dostaw, co pozwoliłoby Polsce na niezależność w zakresie pozyskiwania paliw. Dlatego PGNiG podjął decyzję o wypowiedzeniu umowy z Gazpromem. Nie oznacza to, że szybko przestaniemy używać rosyjskiego gazu – umowa zakończy się dopiero w 2022 roku. Już teraz jednak trwa dyskusja, czy bez rosyjskiego gazu uda nam się zaspokoić potrzeby na to paliwo.