pedofilia w Kościele

Artykuły - Pedofilia w Kościele (146)

 • Papież Franciszek spotkał się z ofiarami pedofilii

  Papież Franciszek spotkał się z ofiarami pedofilii

  Podczas Światowego Spotkania Rodzin w Filadelfii papież Franciszek poinformował, że spotkał się z ofiarami pedofilii.
 • ​Watykan: Szef finansów gotów zeznawać ws. afery pedofilskiej

  ​Watykan: Szef finansów gotów zeznawać ws. afery pedofilskiej

  Kardynał George Pell, watykański sekretarz ds. gospodarczych Stolicy Apostolskiej, zgodził się na złożenie zeznań w śledztwie toczonym w jego ojczystej Australii.
 • Pensylwania: Ksiądz płacił ubogim chłopcom za seks

  Pensylwania: Ksiądz płacił ubogim chłopcom za seks

  ​Ksiądz Joe Maurizio junior ze stanu Pensylwania został doprowadzony na przesłuchanie w związku z oskarżeniem o molestowanie seksualne dzieci oraz posiadanie materiałów pornograficznych. Śledczy twierdzą, że ksiądz miał wykorzystywać młodych chłopców z ubogich rodzin podczas misji w krajach Ameryki Środkowej.
 • Fundacja wspierająca ofiary księży pedofilów: Czekamy na konkretne działania

  Fundacja wspierająca ofiary księży pedofilów: Czekamy na konkretne działania

  Słowa biskupa Libery to ważny i dobry krok, ale czekamy na konkretne działania Kościoła w sprawie pedofilii - powiedziała PAP Maria Mucha, członek zarządu Fundacji "Nie lękajcie się", która udziela wsparcia osobom wykorzystanym seksualnie przez duchownych.
 • Kard. Dziwisz: Nie wolno porównywać bólu oczyszczenia z bólem krzywdy

  Kard. Dziwisz: Nie wolno porównywać bólu oczyszczenia z bólem krzywdy

  Nie wolno nam porównywać bólu oczyszczenia z bólem krzywdy, jakiej ze strony niektórych kapłanów i zakonników doznało wielu młodych - mówił metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.
 • Kard. Dziwisz o pedofilii w Kościele

  Kard. Dziwisz o pedofilii w Kościele

  Polski Kościół podejmuje temat pedofilii bardzo poważnie - mówił kardynał Stanisław Dziwisz. Za tydzień w Krakowie księża w czasie specjalnego nabożeństwa pokutnego przeproszą za grzechy wykorzystania seksualnego dzieci i młodzieży przez duchownych.
 • Proces o zadośćuczynienie od Kościoła za molestowanie przez księdza

  Przed Sądem Okręgowym w Koszalinie ruszył proces o zadośćuczynienie za molestowanie seksualne przez b. proboszcza parafii pw. św. Wojciecha w Kołobrzegu Zbigniewa R. Oprócz księdza R., pozwane zostały także parafia i diecezja koszalińsko-kołobrzeska.
 • "Rzeczpospolita": Pokuta za pedofilię

  Podczas specjalnego nabożeństwa polscy hierarchowie będą przepraszali za przypadki molestowania seksualnego - czytamy w "Rzeczpospolitej".
 • Papież: Czyny pedofilii są jak czarne msze

  Papież: Czyny pedofilii są jak czarne msze

  Papież Franciszek porównał czyny pedofilii do czarnych mszy. Podczas konferencji prasowej na pokładzie samolotu, w drodze z Tel Awiwu do Rzymu, zapowiedział, że na początku czerwca odprawi mszę w Watykanie z udziałem ofiar księży pedofilów.
 • Komitet ONZ apeluje o pilne śledztwo ws. abpa Wesołowskiego

  Komitet ONZ apeluje o pilne śledztwo ws. abpa Wesołowskiego

  Komitet ONZ Przeciwko Torturom zaapelował do Watykanu o zagwarantowanie natychmiastowego i bezstronnego śledztwa w sprawie podejrzanego o pedofilię byłego nuncjusza apostolskiego na Dominikanie abpa Józefa Wesołowskiego.

Filmy - Pedofilia w Kościele (3)

 • To początek końca pedofilii w Kościele?

  Ofiary księży-pedofilów i zwolennicy zaostrzonego kursu Kościoła wobec sprawców tego rodzaju zbrodni dostrzegają, że zdecydowana postawa papieża Franciszka przynosi już pierwsze owoce. Kilka dni temu papież wydalił ze stanu duchownego argentyńskiego księdza, który wykorzystywał seksualnie czterech nastolatków. Z kolei w Chile sąd skazał za czyny pedofilskie szkolnego kapelana. - Dobrze, że po tylu latach nasza walka nareszcie zmusza najwyższych kościelnych dostojników do podejmowania konkretnych decyzji - mówi Sebastian Cuattromo, który jako chłopiec padł ofiarą księdza-pedofila, a dziś angażuje się w działania na rzecz pokrzywdzonych. Zdaniem Cuattromo i innych aktywistów, gdyby nie papież Franciszek, wielu krzywdzicieli dzieci pozostałoby bezkarnych.
 • O. Zięba: Zagubionym księżom pomagać, zwyrodnialców wyrzucać z Kościoła

  Zawsze pierwszy odruch to obrona księdza, którego znamy. Ale przypadki pedofilii w Kościele wychodzą na jaw, widać, że solidarność zawodowa księży pęka. To dobrze - mówi o. Maciej Zięba w Kontrwywiadzie RMF FM. - Trzeba zbadać każdy przypadek. Jeśli to tylko moment zagubienia, księdzu trzeba pomóc, leczyć. Jeśli pedofilia to już cyniczne zwyrodnienie, to takiego księdza należy wyrzucić z Kościoła - podkreśla. - W Kościele są przypadki pedofilii, ale podobne są wśród nauczycieli czy lekarzy. Pedofilia wśród księży to tylko 1 procent wszystkich przypadków. Należy o tym pamiętać. Jeśli powstaje stowarzyszenie pokrzywdzonych przez księży pedofilów, to reprezentuje ono jedynie 1 procent pokrzywdzonych - dodaje.
 • Walka z pedofilią priorytetem dla nowego papieża?

  Skandale pedofilskie mocno zaciążyły w ostatnich latach na wizerunku Kościoła - przyznaje o. Maciej Zięba, dominikanin. - Już Jan Paweł II zaczął walkę z pedofilią wśród duchownych. Benedykt XVI kontynuował to jeszcze wyraziściej, a następca będzie to konsekwentnie oczyszczał - dodaje.