pedofilia w Kościele

Artykuły - Pedofilia w Kościele (75)

 • Bankructwo sposobem na unikanie zadośćuczynienia ofiarom pedofilii

  Bankructwo sposobem na unikanie zadośćuczynienia ofiarom pedofilii

  ​Słowo bankructwo, czy inaczej upadłość, nie brzmi dobrze. Raczej groźnie. Zwłaszcza w kontekście podmiotów, które bankrutują. W prawie polskim upadłość to postępowanie przewidziane w ustawie z dnia 28 lutego 2003 r. - Prawo upadłościowe, prowadzone w stosunku do dłużnika, który stał się niewypłacalny. O upadłości decyduje sąd. W Stanach Zjednoczonych ten instrument prawno-ekonomiczny funkcjonuje już ponad 200 lat.
 • Tomasz Sekielski o pedofilii w polskim Kościele. Premiera filmu w maju

  Tomasz Sekielski o pedofilii w polskim Kościele. Premiera filmu w maju

  Uznany dziennikarz Tomasz Sekielski zakończył zbiórkę pieniędzy potrzebną do opłacenia produkcji swojego dokumentu o pedofilii w Kościele. Kwota ponad 450 tysięcy złotych zostanie w całości przeznaczona na wydatki związane z filmem. Jednocześnie Sekielski zapowiedział rozpoczęcie prac nad nowym projektem.
 • Papież Franciszek spotkał się z ofiarami pedofilii

  Papież Franciszek spotkał się z ofiarami pedofilii

  Podczas Światowego Spotkania Rodzin w Filadelfii papież Franciszek poinformował, że spotkał się z ofiarami pedofilii.
 • ​Watykan: Szef finansów gotów zeznawać ws. afery pedofilskiej

  ​Watykan: Szef finansów gotów zeznawać ws. afery pedofilskiej

  Kardynał George Pell, watykański sekretarz ds. gospodarczych Stolicy Apostolskiej, zgodził się na złożenie zeznań w śledztwie toczonym w jego ojczystej Australii.
 • Pensylwania: Ksiądz płacił ubogim chłopcom za seks

  Pensylwania: Ksiądz płacił ubogim chłopcom za seks

  ​Ksiądz Joe Maurizio junior ze stanu Pensylwania został doprowadzony na przesłuchanie w związku z oskarżeniem o molestowanie seksualne dzieci oraz posiadanie materiałów pornograficznych. Śledczy twierdzą, że ksiądz miał wykorzystywać młodych chłopców z ubogich rodzin podczas misji w krajach Ameryki Środkowej.
 • Fundacja wspierająca ofiary księży pedofilów: Czekamy na konkretne działania

  Fundacja wspierająca ofiary księży pedofilów: Czekamy na konkretne działania

  Słowa biskupa Libery to ważny i dobry krok, ale czekamy na konkretne działania Kościoła w sprawie pedofilii - powiedziała PAP Maria Mucha, członek zarządu Fundacji "Nie lękajcie się", która udziela wsparcia osobom wykorzystanym seksualnie przez duchownych.
 • Kard. Dziwisz: Nie wolno porównywać bólu oczyszczenia z bólem krzywdy

  Kard. Dziwisz: Nie wolno porównywać bólu oczyszczenia z bólem krzywdy

  Nie wolno nam porównywać bólu oczyszczenia z bólem krzywdy, jakiej ze strony niektórych kapłanów i zakonników doznało wielu młodych - mówił metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.
 • Kard. Dziwisz o pedofilii w Kościele

  Kard. Dziwisz o pedofilii w Kościele

  Polski Kościół podejmuje temat pedofilii bardzo poważnie - mówił kardynał Stanisław Dziwisz. Za tydzień w Krakowie księża w czasie specjalnego nabożeństwa pokutnego przeproszą za grzechy wykorzystania seksualnego dzieci i młodzieży przez duchownych.
 • Proces o zadośćuczynienie od Kościoła za molestowanie przez księdza

  Przed Sądem Okręgowym w Koszalinie ruszył proces o zadośćuczynienie za molestowanie seksualne przez b. proboszcza parafii pw. św. Wojciecha w Kołobrzegu Zbigniewa R. Oprócz księdza R., pozwane zostały także parafia i diecezja koszalińsko-kołobrzeska.
 • "Rzeczpospolita": Pokuta za pedofilię

  Podczas specjalnego nabożeństwa polscy hierarchowie będą przepraszali za przypadki molestowania seksualnego - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Filmy - Pedofilia w Kościele (7)

 • Zbigniew Bujak o księdzu Jankowskim: Wiadomo było o jego homoseksualizmie

  "Raz już po upadku komuny, kiedy byłem w Gdańsku to złożyliśmy mu wizytę" - mówi o swoim spotkaniu z księdzem Henrykiem Jankowskim gość RMF FM Marian Piłka. "To był jedyny raz". Jak dodaje, oskarżenia pod adresem duchownego są bardzo poważne. "Trzeba je wyjaśnić. Ksiądz Jankowski był osobą ekscentryczną" - podkreśla. "Z księdzem Jankowskim problemy mieliśmy zawsze. Chociaż to, co teraz zostało ujawnione, zaskoczyło nas. Mieliśmy z nim zawsze problemy, ale w kwestiach pedofilskich nic nie wiedzieliśmy. Wiadomo było o jego homoseksualizmie. Wystarczyło zobaczyć jego sypialnię czy łazienkę" - tłumaczy Zbigniew Bujak.Jakie są pierwsze wspomnienia gości Roberta Mazurka związane z wprowadzeniem stanu wojennego?”Jestem w klasztorze w pobliżu stoczni. Wiem, że jest otoczona. Jeden z ojców idzie do stoczni z listem ode mnie i pytaniem, czy mam tam iść, czy nie. Przyszła odpowiedź: nie. Spróbuj się jakoś uchować” - tak 13 grudnia wspomina gość Porannej rozmowy w RMF FM Zbigniew Bujak.„Jestem w więzieniu w Białej Podlaskiej. Jest nas czterech. Jeden z moich towarzyszy mówi: jesteśmy legalnie zarejestrowanym związkiem. Jest grobowa atmosfera. Wszyscy są przekonani, że skończy się przelewem krwi” - dodaje Marian Piłka.
 • Szumlewicz: Wzorcowa historia księdza pedofila w Polsce

  „Ksiądz Henryk Jankowski mógłby mieć przydomek „bestia”, a tymczasem przez wiele lat uchodził za symbol wolności, niepodległości czy praw człowieka. To co jest najbardziej przerażające w historii księdza Jankowskiego, to to, że jak się wydaje dzisiaj, mnóstwo ludzi wiedziało o jego przestępstwach, jego zbrodniach, o jego pedofilii. O tym, że był antysemitą, że żył w przepychu… Nikomu te sprawy nie przeszkadzały, wręcz miał poparcie, nigdy kościół go w żaden sposób nie zdyscyplinował nawet, nie odsunął go, żaden polityk nawet go nie potępił. Tak po prostu sobie przeżył całe życie jako okrutny pedofil” – mówi publicysta Piotr Szumlewicz.
 • Rewolucyjny wyrok sądu w sprawie księdza pedofila. Jaką kwotę musi zapłacić zakon?

  Kasia miała 13 lat, kiedy ksiądz uwięził ją w mieszkaniu i przez kilkanaście miesięcy gwałcił. Dziewczynce udało się uciec. Kiedy sprawa wyszła na jaw, ksiądz został aresztowany i skazany na 4 lata więzienia. Niedawno Sąd Okręgowy w Poznaniu wydał wyrok, w którym nakazał wypłacić Kościołowi milion złotych odszkodowania na rzecz pokrzywdzonej dziewczynki. Organ sprawiedliwości przyznał jej również 800 złotych dożywotniej, comiesięcznej renty. Dziennikarka Justyna Kopińska, która opisała historię Kasi w swojej książce opowiedziała, w jakich okolicznościach dziewczynka poznała swojego oprawcę. Ks. Piotr Studnicki z Centrum Ochrony Dziecka wyjaśnił, co ten wyrok oznacza dla Kościoła. (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Szumlewicz: "Kościół Katolicki wciąż jest zdemoralizowaną, zepsutą instytucją"

  „W Watykanie bez zmian. Kościół Katolicki wciąż jest zdemoralizowaną, zepsutą instytucją, która nie chce rozliczyć swoich zbrodni, która ukrywa pedofilów, która nie chce współpracować ze świeckim wymiarem sprawiedliwości” – komentuje publicysta Piotr Szumlewicz.