Paweł Borys

Artykuły - Paweł Borys (28)

 • Borys: Drugi lockdown byłby bardzo kosztowny. Jest on mało prawdopodobny

  Borys: Drugi lockdown byłby bardzo kosztowny. Jest on mało prawdopodobny

  - Instrumentem, którego dalsze obowiązywanie należałoby rozważyć, jest postojowe i obniżony wymiar czasu pracy z dopłatą od rządu – mówi w wywiadzie dla "DGP" Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.
 • Tarcza Finansowa: To nie kolejność wniosków zdecyduje

  Tarcza Finansowa: To nie kolejność wniosków zdecyduje

  Najszybciej pomoc z tarczy finansowej dla dużych firm otrzymają najwięksi pracodawcy i ci, którzy stoją na granicy utraty płynności. Zakładam, że w tym tygodniu wpłynie pierwszych 100 wniosków. Wszystkie będziemy traktować równo, niezależnie czy są to spółki kontrolowane przez skarb państwa, czy kapitał prywatny - deklaruje Paweł Borys, prezes PFR.
 • PFR: Rusza tarcza finansowa dla dużych firm

  PFR: Rusza tarcza finansowa dla dużych firm

  Od dzisiaj na stronie Polskiego Funduszu Rozwoje można składać wnioski o wsparcie finansowe dla dużych firm. W tej chwili wstępne zainteresowanie programem zadeklarowało około 600 dużych przedsiębiorstw. Program o wartości 25 mld złotych czekał na zgodę Komisji Europejskiej, która została udzielona w ostatnich dniach.
 • Wirusowe straty odrobimy dopiero pod koniec przyszłego roku

  Wirusowe straty odrobimy dopiero pod koniec przyszłego roku

  Spadek PKB w II kwartale sięgnie 8-10 proc. - przewiduje prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys, zastrzegając, ze szybkość zmian powoduje bardzo dużą niepewność prognoz. Jego zdaniem dopiero na koniec 2021 roku nasz PKB powinien osiągnąć wartość ubiegłorocznego, czyli wyjdziemy na "zero" i przejdziemy kryzys.
 • Tarcza finansowa dla dużych firm: Finał negocjacji z KE

  Tarcza finansowa dla dużych firm: Finał negocjacji z KE

  Brakuje jeszcze tylko jednej notyfikacji Komisji Europejskiej do tego, by tarcza finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla dużych firm w całości wystartowała. Paweł Borys, prezes PFR zakłada, że uda się uzyskać tę zgodę w drugiej połowie tygodnia.
 • Prezes PFR: Nie będzie nacjonalizacji

  Prezes PFR: Nie będzie nacjonalizacji

  Po pandemii Polska nie będzie nowym PRL-em, gospodarka nie zostanie znacjonalizowana i będzie zachowywała zasady konkurencji rynkowej - zapewnia Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju. PFR jest odpowiedzialny także za pomoc polskim przedsiębiorstwom w postaci podnoszenia ich kapitału, gdy tego potrzebują. Ale potem powinien z takich inwestycji wychodzić.
 • Morawiecki: Rumunia pyta o działanie tarczy PFR

  Morawiecki: Rumunia pyta o działanie tarczy PFR

  Premier Mateusz Morawiecki wraz z prezesem Polskiego Funduszu Rozwoju przedstawili zasady działania Tarczy Finansowej PFR premierowi Rumunii Ludovicowi Orbnowi. - O podzielenie się najlepszymi praktykami poprosił nas partner Inicjatywy Trójmorza - Rumunia - poinformował polski premier.
 • Prezes PFR: musimy ratować firmy i pracowników

  Prezes PFR: musimy ratować firmy i pracowników

  Skala naszych działań jest adekwatna do szacowanej luki finansowej. Nie wszyscy ekonomiści lubią to pojęcie. Natomiast w tak nadzwyczajnych okolicznościach to zjawisko jest faktem. Stąd interwencja państwa poprzez instytucje rozwojowe na niespotykaną dotąd skalę - pisze Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju odpowiadając na zarzuty ekspertów Centrum Monitoringu Sytuacji Gospodarczej przy Radzie Przedsiębiorczości.
 • Tarcza antykryzysowa: Firmy wysyłają pracowników na postojowe

  Tarcza antykryzysowa: Firmy wysyłają pracowników na postojowe

  Już około 60 tys. pracowników zostało zgłoszonych i objętych postojowym, a tym samym tarcza uchroni ich przed utratą pracy i są to głównie zatrudnieni w dużych firmach - mówi w rozmowie z Interią Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju. - Właściwy moment na ocenę wszystkich rozwiązań tarczy to jest perspektywa najbliższych około dziesięciu dni, kiedy nastąpi jej pełne wdrożenie, ale trzeba na bieżąco monitorować sytuację i ewentualnie wdrażać kolejne instrumenty - podkreśla szef PFR.
 • Na jaką pomoc mogą liczyć firmy?

  Na jaką pomoc mogą liczyć firmy?

  Firmom poszkodowanym przez epidemię połowę kosztu wynagrodzeń zwróci państwo. Samozatrudnieni mogą liczyć na 2 tys. zł specjalnego świadczenia. Szybciej ma być zwracany VAT - Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju tłumaczy jak zadziała antykryzysowa tarcza.

Filmy - Paweł Borys (4)

 • Solidarni Zwyciężymy: Pandemia ma swoich bohaterów

  Lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni, policjanci, a nawet wojsko – tysiące ludzi przez wiele tygodni dbały o bezpieczeństwo Polaków. Ale pandemia ma też swoich cichych bohaterów, którzy pomagali z dobroci serca, dlatego, że ktoś obok tego wsparcia potrzebował. Poznajmy ich dzięki konkursowi „Solidarni Zwyciężymy”, którego organizatorem jest Polski Fundusz Rozwoju i Fundacja PFR.
 • Projektanci Innowacji PFR. Borys: Chcemy, by był to długoterminowy projekt

  - Mamy wielki potencjał. Jesteśmy piątym krajem w Europie pod względem liczby inżynierów i naukowców, a to jest 7 proc. wszystkich inżynierów i naukowców w UE. Jednocześnie liczba patentów zarejestrowanych w Polsce wynosi 500, a przy niewiele większej liczbie naukowców w Niemczech jest to 26 tys., a np. w Hiszpanii 1700 – mówi Interii prezes PFR Paweł Borys. Również z tego powoduje startuje II edycja projektu Projektanci Innowacji, którą PFR realizuje wspólnie z Google.
 • O tym trzeba wiedzieć na starcie programu Pracowniczych Planów Kapitałowych

  Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju opowiada dlaczego warto dołączyć do programu Pracowniczych Planów Kapitałowych oraz o czym na jego starcie trzeba pamiętać.
 • Paweł Borys o wyborze między ZUS a IKE

  Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju tłumaczy czy decyzja o wyborze IKE czy ZUS będzie trudna.