pasy bezpieczeństwa

Artykuły - Pasy bezpieczeństwa (25)

 • Bezpieczny wyjazd na wakacje

  Bezpieczny wyjazd na wakacje

  Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w ruchu drogowym zależy, podobnie jak dorosłych, od używania pasów bezpieczeństwa, z tym że dla najmłodszych muszą to być pasy montowane w fotelikach.
 • Ponad 350 tysięcy mandatów za brak pasów!

  Ponad 350 tysięcy mandatów za brak pasów!

  Prawie jedna czwarta jeżdżących na tylnym siedzeniu samochodu nie zapina pasów bezpieczeństwa - wynika z danych organizatorów kampanii "Pasy. To trzyma cię przy życiu". Od początku roku do końca listopada policjanci w całej Polsce za brak zapiętych pasów wystawili ponad 350 tysięcy mandatów.
 • Ta siła złamie ci kark. By przeżyć wystarczy, że...

  Ta siła złamie ci kark. By przeżyć wystarczy, że...

  Przy czołowym zderzeniu z prędkością 64 km/h człowiek ważący 76 kg uderza w siedzącą na przednim siedzeniu osobę z taką samą siłą, z jaką oddziałuje na podłoże masa 2,5 tony (czyli dwa średniej klasy samochody osobowe)!
 • PO podwyższa mandaty. Na zakończenie kadencji

  PO podwyższa mandaty. Na zakończenie kadencji

  Więcej zapłacimy za przewożenie dziecka bez fotelika oraz za jazdę bez zapiętych pasów bezpieczeństwa.
 • Zapinamy pasy, więc dlaczego wciąż giniemy na drogach?

  Zapinamy pasy, więc dlaczego wciąż giniemy na drogach?

  Na polskich drogach dużo łatwiej zginąć niż na Zachodzie - na każde 100 tys. osób w wypadkach ginie w Polsce średnio 8,3, w UE - 5,3.
 • Uwaga! Pasy w ciąży można i należy zapinać!

  Uwaga! Pasy w ciąży można i należy zapinać!

  ​Pasy bezpieczeństwa w czasie ciąży nie są zagrożeniem dla dziecka - przekonują eksperci. Zwracają uwagę, że Polska jest jednym z trzech ostatnich krajów Unii Europejskiej w których prawo zezwala kobietom w ciąży, by ich nie używały.
 • Polacy coraz chętniej zapinają pasy i wożą dzieci w fotelikach

  Polacy coraz chętniej zapinają pasy i wożą dzieci w fotelikach

  Polacy coraz częściej zapinają pasy bezpieczeństwa. Z każdym rokiem przybywa również małych pasażerów podróżujących w fotelikach. To najważniejsze wnioski płynące z badania przeprowadzonego na zlecenie Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.
 • Inteligentne pasy wyczują, że kierowca jest zmęczony. Na drogach będzie bezpieczniej?

  Inteligentne pasy wyczują, że kierowca jest zmęczony. Na drogach będzie bezpieczniej?

  Gdy dochodzi do tragicznego wypadku, często podaje się, że powodem było zmęczenie kierowców. Pewien wynalazek może ustrzec przed próbą prowadzenia samochodu w nieodpowiednim do tego stanie.
 • Polacy zapinają pasy. Ale nie z tyłu!

  Polacy zapinają pasy. Ale nie z tyłu!

  31 lat temu - w 1983 roku - w Polsce wprowadzono obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa na przednich fotelach samochodów osobowych. Kilka lat później - w 1991 roku - przepis ten objął również pasażerów tylnej kanapy.
 • Bez pasów niższe odszkodowanie

  Bez pasów niższe odszkodowanie

  Nastolatek po wypadku samochodowym mógł dostać 50 tys. zł odszkodowania. Ale sąd obniżył je aż o 80 proc., bo chłopak nie miał zapiętych pasów - informuje "Gazeta Wyborcza".

Filmy - Pasy bezpieczeństwa (1)

 • Pasażer, który zabija

  W naszym kraju przyjęły się dwie dziwne i niczym nieuzasadnione mody - niezapinanie pasów bezpieczeństwa przez pasażerów, jadących na tylnych siedzeniach i przewożenie dzieci bez fotelików ochronnych. Warto obejrzeć ten film.