Parasite

Artykuły - Parasite (12)

 • "Parasite" triumfatorem koreańskich Oscarów

  "Parasite" triumfatorem koreańskich Oscarów

  ​Nie było zaskoczeń w trakcie ceremonii rozdania nagród filmowych Grand Bell Awards, która odbyła się w środowy wieczór w Seulu. Najlepszym filmem roku i zdobywcą nagrody nazywanej koreańskim Oscarem został "Parasite" w reżyserii Joona-ho Bonga. W sumie film Bonga został uhonorowany w pięciu kategoriach.
 • "Parasite": Najbiedniejsi mieszkańcy Seulu dostaną lepsze mieszkania

  "Parasite": Najbiedniejsi mieszkańcy Seulu dostaną lepsze mieszkania

  Seria triumfów filmu "Parasite", która rozpoczęła się od zdobycia Złotej Palmy w Cannes w maju ubiegłego roku, a zakończyła Oscarem dla najlepszego filmu w lutym, będzie miała zaskakujące konsekwencje. Władze Korei, poruszone tym, że film pokazał całemu światu, w jakich warunkach żyją biedni mieszkańcy Seulu, postanowił im pomóc. W tym celu powstał specjalny program, którego celem jest renowacja 1500 mieszkań tzw. banjiha.
 • Rekordowe zyski "Parasite"

  Rekordowe zyski "Parasite"

  Boong Joon-ho podczas odbierania statuetki na niedawnej ceremonii oscarowej, był tak skonfundowany, że głośno oznajmił, że będzie potrzebował drinka. Ciekawe, jak zareagował na wieść, że wyreżyserowany przez niego film w weekend przyniósł niemal 6 mln dolarów zysku?
 • "Boże Ciało" i "Parasite" w lutym w serwisie Player.pl

  "Boże Ciało" i "Parasite" w lutym w serwisie Player.pl

  Serwis Player.pl przedstawił program na nadchodzące dni. Wśród lutowych nowości znalazły się polski kandydat do Oscara "Boże Ciało" oraz laureat tegorocznej gali - południowokoreański "Parasite".
 • "Parasite" w czarno-białej wersji w kinach od 10 lutego

  "Parasite" w czarno-białej wersji w kinach od 10 lutego

  Po wielu sukcesach i w ogniu walki o sześć Oscarów koreańska produkcja "Parasite" doczekała się nowej, czarno-białej wersji filmu.
 • ​Znamy szczegóły serialowej wersji filmu "Parasite"

  ​Znamy szczegóły serialowej wersji filmu "Parasite"

  Reżyser Joon-ho Bong już wkrótce rozpocznie pracę nad amerykańskim remakiem swojego filmu, który będzie realizowany dla stacji HBO. W końcu zdradził też, czego możemy się spodziewać po tym projekcie.
 • Powstanie serialowa wersja filmu "Parasite"

  Powstanie serialowa wersja filmu "Parasite"

  "Kiedy już przezwyciężycie barierę napisów, czeka na was świat pełen wspaniałych filmów" - mówił w trakcie odbierania Złotego Globu dla najlepszego filmu zagranicznego, południowokoreański reżyser Joon-ho Bong. Amerykanie wolą to jednak robić po swojemu. Dlatego zwycięski film Bonga "Parasite" doczeka się serialowego wersji, która zostanie zrealizowana w Hollywood.
 • "Parasite", czyli Korea w wersji bez lukru

  "Parasite", czyli Korea w wersji bez lukru

  Na ekranach polskich kin grany jest już "Parasite", który w tym roku zdobył Złotą Palmę w Cannes. Reżyser Bong Joon-Ho ukazał w nim swoistą wojnę klas społecznych - zderzenie świata bogatych i biednych, w odniesieniu do Korei Południowej.
 • Song Kang-ho nie tylko o filmie "Parasite": Pasożyt, drapieżnik, "pasażer na gapę"

  Song Kang-ho nie tylko o filmie "Parasite": Pasożyt, drapieżnik, "pasażer na gapę"

  Song to jeden z najsłynniejszych, najbardziej utalentowanych i darzonych ogromnym szacunkiem południowokoreańskich aktorów. Nie ma właściwie przeboju kinowego z tamtej części świata, w której nie wystąpiłby chociaż w roli drugoplanowej. Obecnie na ekranach polskich kin możemy go oglądać w głośnej produkcji "Parasite".
 • "Parasite": Kino totalne [recenzja]

  "Parasite": Kino totalne [recenzja]

  Roger Ebert, jeden z najważniejszych krytyków filmowych w historii, został kiedyś spytany przez swoich znajomych o "Szepty i krzyki" Ingmara Bergmana. Zaraz zaczął rozpływać się nad arcydziełem szwedzkiego mistrza, nazywając je najlepszym filmem ostatnich miesięcy. Jego rozmówcy zareagowali na te zachwyty w sposób zaskakujący dla krytyka - odparli, że nie mają ochoty na kino artystyczne i zrezygnowali z seansu.

Filmy - Parasite (2)

 • Oscary 2020: "Parasite" największym zwycięzcą gali

  Po raz 92. wręczono Oscary - najbardziej prestiżowe nagrody świata filmowego. Ceremonia jak zawsze odbyła się w Solby Theatre w Los Angeles. A największym zwycięzcą tegorocznej gali okazał się... południowokoreański "Parasite". "Parasite" otrzymał aż cztery statuetki, w tym tę najważniejszą - za najlepszy film. Obraz wyróżniono też w kategoriach: najlepsza reżyseria, scenariusz i międzynarodowy film, gdzie pokonał m.in. polskie "Boże Ciało". Mający jedenaście szans na statuetkę "Joker", wieczór zakończył z zaledwie dwiema nagrodami. Zgodnie z oczekiwaniami otrzymał go Joaquin Phoenix za najlepszą męską rolę pierwszoplanową oraz Hildur Guðnadóttir za muzykę. Tym samym po raz pierwszy w 92-letniej historii Oscarów nagrodę za muzykę do filmu otrzymała kobieta. Zawód musi czuć także Sam Mendes, którego mające dziesięć nominacji "1917" było faworytem kategorii najlepszy film i reżyseria. W obu musiał uznać jednak wyższość "Parasite". Ostatecznie film zdobył trzy Oscary: za zdjęcia (Roger Deakins), dźwięk (Mark Taylor i Stuart Wilson) i efekty specjalne (Guillaume Rocheron, Greg Butler i Dominic Tuohy). Dwa Oscary trafiły w ręce "Pewnego razu... w Hollywood" Quentina Tarantino. Otrzymali je Brad Pitt za najlepszą drugoplanową rolę męską oraz Barbara Ling i Nancy Haigh za scenografię. Ani jednej statuetki nie udało się natomiast zdobyć filmowi "Irlandczyk" Martina Scorsese, mimo że podobnie jak "Pewnego razu... w Hollywood" i "1917" również miał aż dziesięć oscarowych szans. Oscary za role kobiece trafiły w ręce Renée Zellweger za pierwszoplanową kreację Judy Garland oraz Laury Dern za drugoplanowy występ w "Historii małżeńskiej" Noaha Baumbacha. Nagrodę za najlepszy scenariusz adaptowany trafił w ręce Taki Waititiego za "Jojo Rabbit". Oscar za najlepszą animację trafił w ręce twórców "Toy Story 4", a najlepszym dokumentem okazała się produkcja Netfliksa "Amerykańska fabryka".
 • "Parasite" [trailer]