paragony

Artykuły - Paragony (62)

 • Sprzedaż udokumentowana paragonem w nowym pliku JPK_VAT

  Sprzedaż udokumentowana paragonem w nowym pliku JPK_VAT

  Sprzedaż na rzecz osób prywatnych generalnie powinna być potwierdzona paragonem. Przy czym przepisy o VAT dają także możliwość wystawiania faktur dla osób prywatnych. Jak w takim przypadku trzeba będzie ewidencjonować w nowym pliku JPK_VAT sprzedaż udokumentowaną paragonem, do którego została sporządzona faktura?
 • Wystawianie faktur na podstawie paragonu od 2020 r.

  Wystawianie faktur na podstawie paragonu od 2020 r.

  Od 1 stycznia 2020 r. zmieniły się zasady wystawiania faktur z tytułu sprzedaży zarejestrowanej przy zastosowaniu kasy fiskalnej. Wystawienie takiej faktury uzależnione zostało od zamieszczenia NIP nabywcy na paragonie dokumentującym tę sprzedaż.
 • Zastosowanie przepisów o kasach rejestrujących - ważne regulacje

  Zastosowanie przepisów o kasach rejestrujących - ważne regulacje

  Z dniem 1 maja 2019 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie kas rejestrujących. Rozporządzenie to stanowi wykonanie delegacji ustawowej w zakresie sposobu prowadzenia ewidencji oraz warunków używania kas rejestrujących, a także warunków zorganizowania i prowadzenia serwisu kas, w tym obowiązkowych przeglądów technicznych. W rozporządzeniu tym wprowadzono przepisy rozróżniające zasady dotyczące opisu dokumentów wystawianych przez podatników prowadzących ewidencję sprzedaży przy użyciu nowych kas on-line w stosunku do opisu dokumentów wystawianych przez podatników używających kas dotychczasowych.
 • Fiskus karze za uczciwość

  Fiskus karze za uczciwość

  Czytelniczka "DGP" dostała mandat tylko dlatego, że wydała paragon, zanim urząd nadał numer kasie fiskalnej. Eksperci uważają, że to absurd.
 • Kiedy paragon uprawnia do odliczenia VAT?

  Kiedy paragon uprawnia do odliczenia VAT?

  Aby podatnik mógł skorzystać z prawa do odliczenia podatku naliczonego, musi dysponować fakturą potwierdzającą dokonany zakup, zawierającą kwotę podatku VAT. Tak więc generalnie dokumentem uprawniającym podatników do odliczania VAT są faktury dokumentujące zakupy towarów lub usług. Jednak w niektórych przypadkach przepisy dopuszczają możliwość odliczenia VAT z paragonu.
 • Paragony trafią do fiskusa z e-kasy lub JPK

  Paragony trafią do fiskusa z e-kasy lub JPK

  Od 1 stycznia 2018 r. nie będzie obowiązkowej wymiany kas fiskalnych na działające online. Kto jednak takiej nie kupi, będzie przesyłać fiskusowi pliki z paragonami.
 • Elektroniczne paragony - kolejna rewolucja dla firm

  Elektroniczne paragony - kolejna rewolucja dla firm

  Po e-fakturach i JPK przyszedł czas na kolejne zmiany: e-paragony. Ministerstwo Rozwoju chce, by od 2018 roku w życiu handlowców i konsumentów zagościły na stałe elektroniczne paragony. Rozwiązanie ma wiele zalet, ale jego wprowadzenie będzie dużym wyzwaniem szczególnie dla małych przedsiębiorców.
 • Fiskus ma już sto milionów paragonów!

  Fiskus ma już sto milionów paragonów!

  Trwająca od października 2015 r. akcja edukacyjna Ministerstwa Finansów, która zachęca do brania i wydawania paragonów fiskalnych, cieszy się wielką popularnością wśród Polaków. W zamian za wspieranie uczciwej przedsiębiorczości uczestnicy loterii wygrywają samochody i inne wartościowe nagrody. Okrągłą sumę paragonów zarejestrowanych od początku loterii przekroczyliśmy pod koniec lipca, a liczba zgłoszeń wciąż rośnie.
 • Rewolucja w handlu. Elektroniczny paragon budzi opór handlowców

  Rewolucja w handlu. Elektroniczny paragon budzi opór handlowców

  Handel będzie zbierał dane od klientów, jak nimi administrować, czy na rynku są dostępne kasy, które spełniałyby wymogi projektowanego systemu? Sprzedawcy mają coraz więcej wątpliwości.
 • Cyfrowa rewolucja w sklepach. Jak będziemy kupować?

  Cyfrowa rewolucja w sklepach. Jak będziemy kupować?

  Liczba osób, które stale płacą za produkty i usługi poprzez "usługi touch-based" do finalizowania transakcji na telefonach oraz tabletach, w 2016 roku sięgnie 50 mln - wynika z badań Deloitte. To wzrost o 150 proc. w perspektywie rok do roku, a to oznacza, że transformacja cyfrowa, rozwój technologii mobilnych oraz chmury obliczeniowej będą trendami, które zdominują także polski handel w 2016 roku. Jakie zmiany czekają nasze firmy?