Papusza

Synonimy:
brak
Inne znaczenia:
Papusza (Film (2013) Reż.Krzysztof Krauze) ,

Artykuły - Papusza (7)

 • "Papusza": Pierwszy polski film w języku romskim

  "Papusza": Pierwszy polski film w języku romskim

  W czwartek, 15 listopada, mija dokładnie pięć lat od premiery "Papuszy" Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauzego - pierwszego polskiego filmu w języku romskim. W tytułowej roli romskiej poetki zobaczyliśmy Jowitę Budnik.
 • "Papusza" wygrała w Łagowie

  "Papusza" wygrała w Łagowie

  Film o romskiej poetce "Papusza" w reżyserii Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauzego otrzymał Złote Grono 43. Lubuskiego Lata Filmowego. W sobotni wieczór, 5 lipca, w łagowskim amfiteatrze odbyła się gala wręczenia nagród i zakończenie festiwalu.
 • Nagrody dla "Papuszy" na festiwalu w Indiach

  Nagrody dla "Papuszy" na festiwalu w Indiach

  "Papusza" w reżyserii Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauzego otrzymała dwie główne nagrody - dla najlepszego filmu i za najlepszą reżyserię na 12. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Pune w Indiach. W konkursie wzięło udział 14 filmów.
 • "Papusza": Wszędzie i nigdzie [recenzja]

  "Papusza": Wszędzie i nigdzie [recenzja]

  "Papusza" to oparta na faktach dramatyczna historia Bronisławy Wajs, pierwszej romskiej poetki, która spisała swoje wiersze.
 • Rozpoczął się 38. festiwal filmowy w Gdyni

  Rozpoczął się 38. festiwal filmowy w Gdyni

  Filmem "Papusza" Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze rozpoczął się w poniedziałek wieczorem 38. festiwal filmowy w Gdyni. Podczas najważniejszej polskiej imprezy poświęconej rodzimej kinematografii 14 filmów walczyć będzie o główną nagrodę festiwalu - Złote Lwy.
 • Pierwszy polski film w języku romskim

  Pierwszy polski film w języku romskim

  Nowy film Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauzego "Papusza" został zakwalifikowany do konkursu głównego 48. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Karlowych Warach.
 • "Papusza" powalczy o Kryształowy Globus

  "Papusza" powalczy o Kryształowy Globus

  We wtorek, 4 czerwca, organizatorzy 48. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Karlowych Warach ogłosili program najważniejszych sekcji tej imprezy. Wśród najciekawszych nowych tytułów z całego świata znalazły się filmy współfinansowane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Filmy - Papusza (1)

 • "Papusza"

  "Papusza" to oparta na faktach dramatyczna historia Bronisławy Wajs, pierwszej romskiej poetki, która spisała swoje wiersze. To też historia spotkania poetów: Jerzy Ficowski dostrzegł jej wielki talent, zachęcił, aby zapisywała swoje utwory, i przetłumaczył je na język polski. W 1956 roku ukazał się pierwszy tomik poezji Bronisławy Wajs zatytułowany "Pieśni Papuszy". Nie byłoby to możliwe bez wstawiennictwa i pomocy trzeciego poety - Juliana Tuwima. "Gila" Papuszy (tak poetka nazywała swoje wiersze) trwale wzbogaciły polską kulturę o wgląd w cygańską duszę.