Nowe Technologie - papier

Artykuły - Papier (5)

 • Chińczycy stworzyli papier odporny na ogień i wodę

  Chińczycy stworzyli papier odporny na ogień i wodę

  Naukowcy z Szanghaju stworzyli materiał, który może zrewolucjonizować różne dziedziny życia.
 • RMF 24: Papier wielokrotnego użytku

  RMF 24: Papier wielokrotnego użytku

  Chemicy z University of California w Riverside opracowali technologię produkcji papieru wielokrotnego użytku. Od razu uspokajamy, chodzi o papier do drukarek. Wykorzystane w nim właściwości substancji zwanych barwnikami redoks pozwala wymazywać i zapisywać daną stronę nawet 20 razy, przy trwałości druku sięgającej około trzech dni. Jak donosi w najnowszym numerze czasopismo "Nature Communications", autorzy pracują już nad poprawą tych parametrów.
 • Stworzono ogniwa fotowoltaiczne z... papieru

  Stworzono ogniwa fotowoltaiczne z... papieru

  Już wkrótce najnowocześniejsze i najbardziej wydajne ogniwa fotowoltaiczne (ogniwa słoneczne wykorzystywane w panelach) mogą być wykonane z... papieru. Wszystko dzięki stworzeniu nowego rodzaju materiału, który charakteryzuje się 96-procentową przejrzystością, jest tańszy i bardziej przyjazny środowisku niż obecnie wykorzystywane substraty.
 • Papier przyszłości sprawi, że zobaczymy obrazy 3D

  Papier przyszłości sprawi, że zobaczymy obrazy 3D

  Naukowcy z HP, 3M oraz Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Cruz opracowali papier, który w różny sposób oddaje nadrukowany obraz, zależnie od tego, pod jakim kątem został oświetlony. Tak, jak... prawdziwe, trójwymiarowe przedmioty.
 • Jak zmienić zwykły papier w superpapier?

  Jak zmienić zwykły papier w superpapier?

  Naukowcy z Włoskiego Instytutu Technologii w Genui opracowali sprej, który zmienia zwykły papier w superpapier. Jakie są jego możliwości?

Filmy - Papier (1)

 • Jak przemienić papier w ekran dotykowy?

  Inżynierowie z Fujitsu Laboratories zmienili papier w ekran dotykowy przy pomocy kamerki internetowej, projektora i specjalnego oprogramowania. Dzięki temu możemy przenieść dowolne treści z kartki papieru do świata cyfrowego. Efekt robi wrażenie i może znaleźć szersze zastosowanie.