papier

Artykuły - Papier (28)

 • Fiński potentat przemysłu drzewnego zamyka zakłady

  Fiński potentat przemysłu drzewnego zamyka zakłady

  Stora Enso, fiński potentat przemysłu drzewnego, ogłosił we wtorek, że zamknie położoną na północy Finlandii dużą papiernię oraz zakład w Szwecji. W wyniku zwolnień grupowych pracę może stracić łącznie ponad 1000 osób. Pandemia spowodowała gwałtowny spadek popytu na papier.
 • Coca-Cola pokazała prototyp papierowej butelki

  Coca-Cola pokazała prototyp papierowej butelki

  Znany koncern został niedawno uznany za firmę produkującą największe ilości zanieczyszczającego środowisko plastiku. W odpowiedzi przygotował on prototypową wersję nowej, papierowej butelki.
 • Polska jest potęgą w produkcji papieru toaletowego

  Polska jest potęgą w produkcji papieru toaletowego

  Papier toaletowy, który był jednym z głównych deficytowych towarów w PRL, jest obecnie eksportowym hitem Polski. Sprzedajemy go głównie Niemcom, a nasz kraj jest trzecim na świecie dostawcą tego artykułu codziennego użytku - pisze Marcin Lipka, główny analityk Cinkciarz.pl.
 • W Polsce zmniejszyła się produkcja papieru gazetowego i wzrosły jego ceny

  W Polsce zmniejszyła się produkcja papieru gazetowego i wzrosły jego ceny

  Awaria w International Paper Kwidzyn sprawiła, że w Polsce znacząco zmniejszyła się produkcja papieru gazetowego i wzrosły jego ceny - mówi Maciej Hoffman z Izby Wydawców Prasy. Wydawcy liczą na to, że maszyna ruszy pod koniec czerwca. Producent zapewnia, że prace naprawcze są w toku.
 • Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych po raz pierwszy odkrywa tajemnice. Prawie wszystkie...

  Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych po raz pierwszy odkrywa tajemnice. Prawie wszystkie...

  Z okazji 98. urodzin Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych dziennikarze prasy, radia, telewizji i PAP po raz pierwszy w historii firmy mieli okazję poznać prawie wszystkie jej tajemnice, warunki pracy na liniach produkcyjnych oraz schron Reduty PWPW. Rozmawiali także z przedstawicielami zarządu spółki o planach rozwoju i zagrożeniach.
 • Chińczycy stworzyli papier odporny na ogień i wodę

  Chińczycy stworzyli papier odporny na ogień i wodę

  Naukowcy z Szanghaju stworzyli materiał, który może zrewolucjonizować różne dziedziny życia.
 • Polska firma wydaje średnio na wydruki 8 proc. swoich obrotów

  Polska firma wydaje średnio na wydruki 8 proc. swoich obrotów

  Zarówno w urzędach, jak i firmach coraz częściej wprowadzany jest elektroniczny obieg dokumentów. Jednak pozycja papierowych wersji wydaje się niezagrożona. Koszty druku w polskich firmach oscylują w okolicach 8 proc. ich obrotów, podczas gdy średnia światowa to 3-5 proc. Dzięki narzędziom optymalizowania wydruku ten koszt można zbić nawet do 2 proc. obrotów.
 • Ustawa o obligacjach podpisana

  Ustawa o obligacjach podpisana

  Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ostatnio ustawę o obligacjach, poszerzającą m.in. katalog papierów wartościowych emitowanych przez przedsiębiorstwa o obligacje podporządkowane i obligacje wieczyste.
 • RMF 24: Papier wielokrotnego użytku

  RMF 24: Papier wielokrotnego użytku

  Chemicy z University of California w Riverside opracowali technologię produkcji papieru wielokrotnego użytku. Od razu uspokajamy, chodzi o papier do drukarek. Wykorzystane w nim właściwości substancji zwanych barwnikami redoks pozwala wymazywać i zapisywać daną stronę nawet 20 razy, przy trwałości druku sięgającej około trzech dni. Jak donosi w najnowszym numerze czasopismo "Nature Communications", autorzy pracują już nad poprawą tych parametrów.

Filmy - Papier (44)

 • Ostronos znalazł nową ulubioną zabawkę. Papier toaletowy

  Ostronos odkrył nową ulubioną zabawkę. Papier toaletowy. Dla nas może wydawać się to bardzo banalna zabawa, ale zwierzakowi przypadła wyjątkowo do gustu.
 • Jak zrobić nożyk do papieru?

  Nożyk do papieru to bardzo przydatny przyrząd - zwykle nie używamy go na co dzień, ale kiedy jest już potrzebny, szybko odczuwamy jego brak. W sklepach papierniczych można kupić ostry, niewielki nożyk, ale ten możecie również zrobić samodzielnie! Zobaczcie, jak zrobić nożyk do papieru!
 • Witraż na okno - ptaszek

  Samodzielnie robione witraże to ozdoba wielu okien dziecięcych pokojów od lat. Któż z nas nie robił ich na zajęciach plastyki w podstawówce? Oto, jak zrobić witraż na okno w kształcie ptaka - to naprawdę proste!
 • Papier pakunkowy na Walentynki - zrób go sam!

  Walentynki to szczególna okazja, podczas której często ktoś wyznaje komuś miłość po raz pierwszy, zaś pary z dłuższym stażem po prostu podkreślają drobnymi prezentami swoje uczucie. To święto obchodzi cały świat! Bez prezentów się nie obędzie - to fakt, a ponieważ te adresowane są do najbliższej nam osoby, warto zadbać, by prezent w każdym calu podkreślał osobistą relację i uczucia. Właśnie dlatego warto spróbować przygotować samodzielnie papier do pakowania prezentów na Walentynki - w ten sposób będzie jeszcze piękniej! Zobaczcie, jak zrobić papier pakunkowy na Walentynki - to dziecinnie proste!