Państwowy Instytut Geologiczny

Artykuły - Państwowy Instytut Geologiczny (0)

 • Jędrysek zapowiada powstanie służby geologicznej

  Jędrysek zapowiada powstanie służby geologicznej

  - Chcę, żeby powstała służba geologiczna, będzie ona wydzielona z Państwowego Instytutu Geologicznego, tu nie będzie żadnych zwolnień - zapowiedział w poniedziałek wiceminister środowiska i główny geolog kraju Mariusz Orion Jędrysek.
 • Jednak śpimy na gazie! W piaskowcach mamy 150 mld m. sześciennych

  Jednak śpimy na gazie! W piaskowcach mamy 150 mld m. sześciennych

  Nawet ponad 150 mld m sześc. wydobywalnego gazu tzw. zamkniętego może znajdować się trzech wielkich polskich kompleksach geologicznych - wynika z raportu zaprezentowanego we wtorek przez Państwowy Instytut Geologiczny. Geolodzy jednak dodają: to szacunki hipotetyczne, choć oparte o naukowe analizy.
 • PIG: Zastój w poszukiwaniach gazu łupkowego

  W poszukiwaniach gazu łupkowego w Polsce obserwujemy zastój. Nie wiemy, jakie są wyniki wierceń, bo zgodnie z prawem firmy nie muszą nas o tym informować i tego nie robią. Inaczej jest na zachodzie Europy - mówi PAP szef PIG prof. Jerzy Nawrocki.
 • Szacunki dotyczące złóż gazu łupkowego w Polsce mogą być manipulowane?

  Szacunki dotyczące złóż gazu łupkowego w Polsce mogą być manipulowane?

  - Informacje dotyczące zasobów gazu łupkowego podlegają marketingowi politycznemu i publikuje się takie dane, które mają przynieść określony efekt - mówi Agencji Informacyjnej Newseria prof. Andrzej Kraszewski, były minister środowiska. Tak ekspert tłumaczy skrajnie rozbieżne szacunki amerykańskich instytucji. Jedna z nich podała, że niekonwencjonalnego gazu ma być w Polsce nawet 5 bln m3. Druga - kilkanaście miesięcy później - że niespełna 40 mld m3.
 • Rutkowski: Budowniczych czeka jeszcze wiele niespodzianek

  Rutkowski: Budowniczych czeka jeszcze wiele niespodzianek

  Budowniczych drugiej linii metra w Warszawie czeka jeszcze wiele niespodzianek - uważa Mirosław Rutkowski z Państwowego Instytutu Geologicznego.
 • Sen o własnej ropie

  Sen o własnej ropie

  Uzależnienie od jednego kierunku importu i brak własnych źródeł ropy to silne hamulce rozwoju polskiego przemysłu naftowego. Trudno myśleć o przełomie. Pozostaje nam strategia małych kroków i ograniczania ryzyka.
 • Nie ma jednej strategii alternatywnej dla wydobycia gazu z łupków

  Gaz łupkowy jest szansą na polskie elektrownie gazowe, które pozwolą dotrzymać warunków unijnego pakietu klimatycznego. Dalsze zaostrzanie przepisów będzie nas jednak wpychać na ścieżkę budowy elektrowni atomowej, bo energia odnawialna jest zbyt droga i zbyt mało przewidywalna - mówi prof. Konrad Świrski.
 • Gaz łupkowy: Polskie zasoby dziesięciokrotnie niższe niż zakładano

  Gaz łupkowy: Polskie zasoby dziesięciokrotnie niższe niż zakładano

  Najbardziej prawdopodobna wielkość zasobów gazu łupkowego w Polsce zawiera się w przedziale od 346 do 768 mld metrów sześciennych - wynika z opublikowanego w środę raportu Państwowego Instytutu Geologicznego.
 • Nasze bogactwo wyraźnie mniejsze?

  Nasze bogactwo wyraźnie mniejsze?

  - Polskie zasoby gazu łupkowego są, według najnowszych szacunków Państwowego Instytutu Geologicznego (PIG), wyraźnie niższe niż 5,3 bln m sześć. szacowane przez amerykańską Agencję Informacji Energetycznej - poinformował dziennikarzy Jerzy Nawrocki, szef PIG.
 • Poszukiwania gazu łupkowego na Pomorzu nieszkodliwe dla środowiska

  Poszukiwania gazu łupkowego na Pomorzu były nieszkodliwe dla atmosfery, nie wywołały wstrząsów, które zagrażałyby budynkom i nie zanieczyściły wód powierzchniowych - wynika z raportu przygotowanego przez Państwowy Instytut Geologiczny.