Państwo Islamskie

Artykuły - Państwo Islamskie (292)

 • Państwo Islamskie dokonało dekapitacji 19-latka

  Państwo Islamskie dokonało dekapitacji 19-latka

  Państwo Islamskie (IS) dokonało egzekucji 19-latka, który był w grupie porwanych w ubiegłym miesiącu druzów w syryjskiej muhafazie as-Suwajda - podały w niedzielę syryjskie media i organizacje pozarządowe.
 • Państwo Islamskie wciąż zarabia 50 mln USD na ropie

  Państwo Islamskie wciąż zarabia 50 mln USD na ropie

  Według ekspertów finansowych pomimo utraty większości terytoriów Państwo Islamskie wciąż zarabia ok. 4 mln USD miesięcznie na handlu ropą. W przeszłości dochody z ropy były głównym źródłem dochodów terrorystów, jako że ISIS kontrolowało kilka głównych pól naftowych w północnym Iraku i wschodniej Syrii. Jednak utrata tych obszarów poważnie zaszkodziła jego finansom. W dodatku kilka tygodni temu ISIS straciło lukratywne pole naftowe Omar w Syrii, kontrolowane od lipca 2013 r.
 • ​USA gratulują Irakowi wygranej wojny z Państwem Islamskim

  ​USA gratulują Irakowi wygranej wojny z Państwem Islamskim

  Władze USA pogratulowały w sobotę rządowi Iraku zwycięstwa w wojnie z dżihadystyczną organizacją Państwo Islamskie (IS). Jednocześnie podkreślono, że wyzwolenie Iraku nie oznacza, iż w tym kraju zakończyła się walka z terroryzmem.
 • Rodziny dżihadystów zostaną wydalone z Iraku

  Rodziny dżihadystów zostaną wydalone z Iraku

  Ok. 300 kobiet i dzieci zagranicznych bojowników z Państwa Islamskiego (IS), schwytanych przez irackie władze w Mosulu, wywieziono w kierunku Bagdadu w celu "wydalenia do krajów pochodzenia" - poinformował w poniedziałek przedstawiciel lokalnych władz.
 • ​ISIS nadawało w szwedzkim radiu

  ​ISIS nadawało w szwedzkim radiu

  Zwolennicy tzw. Państwa Islamskiego przejęli częstotliwość szwedzkiej radiostacji Mix Megapol i przez 30 minut nadawali zapętlony utwór zachęcający do wstąpienia w szeregi ISIS - informuje "Daily Mail".
 • ​Turcja: Zatrzymano 100 osób podejrzanych o związki z Państwem Islamskim

  W ramach operacji antyterrorystycznej wymierzonej w Państwo Islamskie (IS) turecka policja zatrzymała w piątek 100 osób, podejrzanych o związki z tą dżihadystyczną organizacją - poinformowała oficjalna agencja Anatolia.
 • ​Rosja: Zrozpaczone matki szukają córek, które dołączyły do ISIS

  ​Rosja: Zrozpaczone matki szukają córek, które dołączyły do ISIS

  W Rosji doszło do spotkania matek, których córki dołączyły w Syrii i Iraku do tzw. Państwa Islamskiego, z kremlowskimi oficjelami - informuje AFP.
 • ​Syria: Trwające od trzech lat oblężenie Dajr az-Zaur bliskie końca

  ​Syria: Trwające od trzech lat oblężenie Dajr az-Zaur bliskie końca

  W niedzielę wieczorem armia syryjska (SAA) zbliżyła się na odległość pięciu kilometrów od oblężonej od ponad trzech lat przez Państwo Islamskie (IS) rządowej enklawy w Dajr az-Zaur. Przerwanie oblężenia będzie jednak dopiero początkiem bitwy o kontrolę nad całym miastem.
 • ​Państwo Islamskie zadeklarowało odpowiedzialność za atak nożownika w Brukseli

  ​Państwo Islamskie zadeklarowało odpowiedzialność za atak nożownika w Brukseli

  Państwo Islamskie (IS) zadeklarowało odpowiedzialność za dokonany w piątek w Brukseli atak z użyciem noża na trzech belgijskich żołnierzy, z których jeden zastrzelił napastnika - podała w sobotę należąca do tej organizacji agencja prasowa Amak.

Filmy - Państwo Islamskie (30)

 • Więzienia dla byłych członków Państwa Islamskiego

  W północno-wschodniej Syrii w więzieniach i obozach przebywa tysiące mężczyzn, kobiet i dzieci. Od klęski Państwa Islamskiego, do którego kiedyś należeli, minął już prawie rok. Obszar wokół miasta Al-Kamiszli jest kontrolowany głównie przez bojowników kurdyjskich, którzy pomogli pokonać grupę islamskich bojowników. Siły kurdyjskie są odpowiedzialne za nadzór nad schwytanymi. Wśród nich są setki cudzoziemców, którzy walczyli u boku lokalnych żołnierzy o stworzenie samozwańczego kalifatu na Bliskim Wschodzie.
 • Ruszył pierwszy w Polsce proces domniemanego terrorysty Państwa Islamskiego

  Przed sądem okręgowym w Katowicach ruszył proces Mourada T. oskarżonego o terroryzm i przynależność do Państwa Islamskiego. Mężczyzna nie przyznaje się do zarzutów o przynależności do ISIS. Potwierdza jednak, że posługiwał się fałszywymi danymi oraz że posiadał narkotyki. W mediach pojawiały się informacje, że na urządzeniach elektronicznych należących do oskarżonego służby miały znaleźć zdjęcia bomb oraz instrukcje ich konstruowania. Tych doniesień nie potwierdza jednak obrońca oskarżonego, który nazywa te informacje plotkami. - Nie ma dowodów na to, żeby mój klient był członkiem Państwa Islamskiego – powiedział mec. Krzysztof Młodzik, obrońca oskarżonego Mourada T. Zdaniem prokuratury, mężczyzna miał być zwiadowcą organizacji terrorystycznej i współpracować z Abdelhamidem Abbaoudem podejrzewanym o organizowanie zamachów w Paryżu 13 listopada 2015 r. oraz o organizację zamachu w pociągu THALYS relacji Amsterdam – Paryż. - Oskarżony miał sprawdzać trasy, czy imigranci są kontrolowani, na ile te kontrole w różnych państwach są szczegółowe i miał przekazywać te informacje innym osobom – poinformował Paweł Leks z Prokuratury Regionalnej w Katowicach. Prokurator potwierdził także, że w telefonie oskarżonego nie znaleziono żadnych zdjęć bomb. Mężczyzna jest Marokańczykiem. Został zatrzymany w Rybniku w 2016 roku. Od tamtego czasu Mourad T. był osadzony w areszcie.
 • Francuskie więzienia wylęgarnią dżihadyzmu

  We francuskich zakładach karnych zwykli więźniowie siedzą we wspólnych celach z islamskimi terrorystami. To łatwy sposób werbowania nowych sympatyków.
 • Uchodźca z Syrii na tropie terrorystów

  Mieszkający w Niemczech kurdyjski dziennikarz, uchodźca z Syrii, pomaga wykrywać bojowników IS. Był więziony i torturowany przez osiem miesięcy. Udało mu się przeżyć tylko dzięki wymianie jeńców.