pamiątki z wakacji

Artykuły - Pamiątki z wakacji (4)

 • Pamiątka z wakacji – jaką biżuterię kupić na wyjeździe?

  Pamiątka z wakacji – jaką biżuterię kupić na wyjeździe?

  Wakacyjne wyjazdy sprzyjają poszukiwaniu nowych dodatków do strojów, a nierzadko są też okazją do większych szaleństw modowych. Zagraniczne wojaże warto wykorzystać do tego, by powiększyć domową kolekcję biżuterii o oryginalne rękodzieło, a nawet wyroby artystyczne.
 • Kary za pamiątki przywożone z wakacji są wysokie

  Przywożenie pamiątek z wakacji jest ryzykowne, zwłaszcza wówczas, gdy wracamy z państw spoza Unii Europejskiej. Konwencja waszyngtońska zawiera listę 34 tys. gatunków roślin i zwierząt, które podlegają ochronie.
 • Uważaj na pamiątki z wakacji! Możesz trafić za kratki nawet na pięć lat

  Uważaj na pamiątki z wakacji! Możesz trafić za kratki nawet na pięć lat

  Co roku celnicy rekwirują na polskich lotniskach ok. tysiąca zakazanych souvenirów. Na liście niepożądanych rzeczy widnieją nie tylko portfele ze skóry węża czy kawałki rafy koralowej, lecz także niektóre muszle! Za próbę wywiezienia piasku z plaż Sardynii można zostać ukaranym grzywną w wysokości 3 tys. euro.
 • Nielegalne "pamiątki" z wakacji

  Nielegalne "pamiątki" z wakacji

  Wyroby ze skorupy żółwia, nalewki z węży, skóra tygrysa, czy kolce jeżozwierza - to zaledwie kilka pamiątek, których nie wolno przywozić z wakacji. - Nie dajmy się oszukać handlarzom, że to legalne produkty - ostrzega rzecznik Izby Celnej Piotr Tałałaj.

Filmy - Pamiątki z wakacji (3)

 • Uważajmy na "pamiątki" z wakacji

  Polscy turyści, wyjeżdżając do egzotycznych miejsc, często nie wiedzą, że pamiątki przywożone z tych podróży wykonywane są ze zwierząt lub roślin zagrożonych wyginięciem - zauważa oficer prasowy Izby Administracji Skarbowej w Łodzi, mł. asp. Beata Bińczyk.
 • Kary za pamiątki przywożone z wakacji są wysokie

  Przywożenie pamiątek z wakacji jest ryzykowne, zwłaszcza wówczas, gdy wracamy z państw spoza Unii Europejskiej. Konwencja waszyngtońska zawiera listę 34 tys. gatunków roślin i zwierząt, które podlegają ochronie.
 • Uważaj na pamiątki z wakacji! Możesz trafić za kratki nawet na 5 lat

  Co roku celnicy rekwirują na polskich lotniskach ok. tysiąca zakazanych souvenirów. Na liście niepożądanych rzeczy widnieją nie tylko portfele ze skóry węża czy kawałki rafy koralowej, lecz także niektóre muszle! Za próbę wywiezienia piasku z plaż Sardynii można zostać ukaranym grzywną w wysokości 3 tys. euro. Egzotyka powinna zostać tam, skąd pochodzi. Pewne gatunki fauny i flory są chronione między innymi przez podpisaną w 1973 r. konwencję waszyngtońską (CITES). Za jej złamanie grozi grzywna lub nawet kara pozbawienia wolności od trzech miesięcy do pięciu lat. - Warto przed każdym wyjazdem sprawdzić listę niedozwolonych pamiątek, dostępną zarówno na stronach Ministerstwa Środowiska, jak i służb celnych, gdzie jest najbardziej aktualna – mówi Anna Kaźmierczak, dyrektor firmy NOVASOL Polska. Pamiątki, które na pewno przysporzą nam kłopotów, to wszelkiego rodzaju skóry z niedźwiedzi, wilków, waranów. Nie radzimy również zabierać muszli i kawałków rafy. „Uważajmy ponadto na wszelkie medykamenty czy też nalewki, jak np. z kobry” – radzi rozmówczyni.