paliwo

Artykuły - Paliwo (478)

 • Ropa drożeje. Na naszych stacjach taniej nie będzie

  Ropa drożeje. Na naszych stacjach taniej nie będzie

  Goldman Sachs przewiduje, że baryłka ropy brent jesienią będzie kosztowała 80 dolarów - kilkanaście dolarów więcej niż teraz. Ceny paliw na polskich stacjach są stabilne od wielu tygodni. Jednak średnia cena benzyny utrzymuje się blisko najwyższego poziomu od 2 lat, a olej napędowy jest tak drogi, jak w styczniu 2020 roku.
 • Rynek LNG rośnie, sprzyjają mu zapowiedzi redukcji emisji

  Rynek LNG rośnie, sprzyjają mu zapowiedzi redukcji emisji

  W 2020 roku światowy popyt na LNG wzrósł nieznacznie, do 360 mln ton, mimo trwającej pandemii i słabej kondycji światowych gospodarek. Chiny i Indie zwiększyły zapotrzebowanie na gaz skroplony o 11 proc. Biorąc pod uwagę zapowiedzianą przez Chiny redukcję emisji CO2, popyt na LNG w tym kraju będzie się dalej zwiększał. Shell przewiduje, że globalne zapotrzebowanie na LNG osiągnie 700 mln ton do 2040 roku.
 • Powerpaste - substancja, która może napędzać samochody

  Powerpaste - substancja, która może napędzać samochody

  Naukowcy z niemieckiego Instytutu Towarzystwa Fraunhofera opracowali nową metodę przechowywania wodoru w postaci chemicznej.
 • Rządowa strategia wodorowa nabiera rozpędu

  Rządowa strategia wodorowa nabiera rozpędu

  Rząd planuje uchwałę w sprawie przyjęcia "Polskiej strategii wodorowej" w pierwszym kwartale tego roku - wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych. Zgodnie z założeniami dokumentu, wodór ma być stosowany w energetyce, przemyśle i transporcie, zmniejszając emisje w tych sektorach. Dlatego trzeba stworzyć odpowiednie otoczenie prawne, by umożliwić rozwój technologii wodorowych w Polsce.
 • Wodór zamiast gazu ziemnego?

  Wodór zamiast gazu ziemnego?

  PGNiG zapowiada start programu wodorowego. Planuje budowę stacji tankowania wodorem za 9 mln zł, zamierza też stworzyć laboratorium, które prowadzić będzie prace nad tym paliwem. Firma zamierza produkować wodór z wykorzystaniem OZE. W związku z tym w Odolanowie ma powstać farma fotowoltaiczna.
 • Orlen liczy na ożywienie na stacjach

  Orlen liczy na ożywienie na stacjach

  Wolumeny sprzedaży na stacjach paliw Orlenu wraz ze znoszeniem restrykcji się poprawiają. Spółka liczy, że latem, kiedy Polacy wyruszą na wakacje, koncern nadrobi spadki obserwowane w ostatnim czasie w związku z pandemią koronawirusa.
 • Usługa TomTom Maps pomoże ciężarówkom oszczędzić paliwo

  Usługa TomTom Maps pomoże ciężarówkom oszczędzić paliwo

  ​TomTom, Bosch i Daimler ogłosiły, że wspólnie pracują nad systemem Predictive Powertrain Control (PPC) firmy Daimler, który zapewnia pojazdom użytkowym zaawansowany system wspomagania kierowcy (ADAS) bądź inteligentny tempomat.
 • Nie milkną echa wyroku TSUE w sprawie kart paliwowych

  Nie milkną echa wyroku TSUE w sprawie kart paliwowych

  Orzeczenie unijnego trybunału wywołało skrajne emocje - od przerażenia po próby bagatelizowania jego skutków. Eksperci wskazują, że modele funkcjonowania kart są różne. Kontrowersje wzbudza zwłaszcza to, kogo dotyczy orzeczenie trybunału. Eksperci potwierdzają, że jego skutki mogą odczuć nie tylko firmy zarządzające flotami samochodów, ale też towarzystwa leasingowe.
 • Dostawcy paliwa zakończyli strajk. Będą rozmawiać z rządem Portugalii

  Dostawcy paliwa zakończyli strajk. Będą rozmawiać z rządem Portugalii

  Strajkujący od poniedziałku w Portugalii kierowcy firm dostarczających paliwa na stacje zakończyli w czwartek protest. Doprowadził on do poważnych niedoborów produktów paliwowych w całym kraju.
 • Kierowca ukradł z firmy prawie 2,5 tys. l paliwa; sprzedawał je przez CB-radio

  Kierowca ukradł z firmy prawie 2,5 tys. l paliwa; sprzedawał je przez CB-radio

  Prawie 2,5 tys. litrów paliwa, wartego niemal 15 tys. zł, ukradł kierowca zatrudniony w firmie transportowej w Lesznie (wielkopolskie). Skradzione paliwo sprzedawał "w okazyjnej cenie" przez CB-radio. 33-latkowi grozi do osiem lat więzienia.

Filmy - Paliwo (14)

 • DW Stories: Co Niemcy myślą o zakazach dla diesli?

  Przekręt, kant, a może długo oczekiwana przez społeczeństwo decyzja? Zapytaliśmy Niemców, co sądzą o zakazie dla diesli?
 • Orlen z nowym paliwem Efecta

  Jestem przekonany, że produkty te nie tylko pozwolą nam umocnić relacje z dotychczasowymi klientami, ale również dotrzeć do nowych grup konsumentów - mówi Zbigniew Leszczyński, członek zarządu PKN Orlen.
 • W 2018 zapłacimy więcej za paliwo

  Na rynku ropy naftowej oczekiwany jest dalszy stabilny wzrost cen. Trend ten trwa od stycznia 2016 roku przy dosyć niskiej zmienności cen na rynkach światowych. Utrzymaniu tej sytuacji będą sprzyjały czynniki zarówno popytowe, jak i podażowe. Większe zapotrzebowanie na wymianę handlową będzie sprzyjało rynkowi ropy naftowej, zwłaszcza, że transport – frachty morskie i transport lądowy – w większości jest realizowany za pomocą silników zasilanych tym właśnie surowcem. Przyłożą się także czynniki podażowe. W grudniu zeszłego roku miało miejsce porozumienie krajów OPEC. Zdecydowano wtedy o ograniczeniu wydobycia, a decyzja została podtrzymana w tym roku i będzie obowiązywać do marca 2018 roku. To także sprzyja wzrostowi cen.
 • Konsumenci mogą być spokojni. Tegoroczne święta nie będą droższe przez wzrost cen paliw

  Niektórzy eksperci alarmują, że cena litra 95-oktanowej benzyny i oleju napędowego wkrótce przekroczy 5 zł. Z kolei zwiększone koszty dostaw produktów do sklepów sprawią, że zdrożeje też żywność. Analityk Krzysztof Michrowski uspokaja, że przed świętami średnia cena „bezołowiówki” może wynieść maksymalnie 4,78 zł. Podrożeje więc o ok. 5 gr. Natomiast cena litra oleju napędowego również nie powinna być wyższa, niż o 4-5 gr. To znaczy, że osiągnęłaby poziom 4,65 zł. Dodatkowo Andrzej Wojciechowicz, ekspert rynku detalicznego i Komisji Europejskiej, przekonuje, że sieci handlowe są przygotowane nawet na większe wzrosty cen paliw. Ponadto muszą one dbać o swoją konkurencyjność. Dlatego też nie odważyłyby się na wprowadzenie odczuwalnych podwyżek w swoich placówkach, akurat w tak ważnym dla Polaków czasie.