paliwa ceny

Artykuły - Paliwa ceny (55)

 • Ceny surowców w dół; inwestorzy oceniają perspektywy popytu

  Ceny surowców w dół; inwestorzy oceniają perspektywy popytu

  Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają, po osiągnięciu przez WTI poziomu 70 USD za baryłkę i drugim z rzędu tygodniowym wzroście jej notowań. Inwestorzy oceniają perspektywy popytu na paliwa - informują maklerzy. Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie spadają, podobnie jak innych metali bazowych.
 • ​Inflacja powyżej górnej granicy odchyleń celu inflacyjnego

  ​Inflacja powyżej górnej granicy odchyleń celu inflacyjnego

  Zgodnie z finalnymi danymi GUS inflacja CPI zwiększyła się w kwietniu do 4,3% r/r wobec 3,2% w marcu, kształtując się zgodnie ze wstępnym szacunkiem i wyraźnie powyżej konsensusu rynkowego (4,0%) oraz naszej prognozy (4,1%). Głównym czynnikiem oddziałującym w kierunku wzrostu inflacji była wyższa dynamika cen paliw (28,1% r/r w kwietniu wobec 7,6% w marcu), co jest związane przede wszystkim z silnymi efektami niskiej bazy sprzed roku.
 • Rynek ropy obserwuje Kanał Sueski

  Rynek ropy obserwuje Kanał Sueski

  Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w USA spadają o prawie 2 proc. po wzroście amerykańskich zapasów surowca i jego produktów. Inwestorzy monitorują wysiłki podejmowane w celu usunięcia statku blokującego Kanał Sueski - informują maklerzy.
 • Nowy kontrakt PKN Orlen z Rosneftem

  Nowy kontrakt PKN Orlen z Rosneftem

  PKN Orlen zawarł nową dwuletnią umowę z Rosneftem, która przewiduje dostawy 3,6 mln ton ropy rocznie, czyli 300 tys. ton surowca miesięcznie - poinformował we wtorek koncern. Dotychczasowy kontrakt, obowiązujący do 31 stycznia br., zakładał dostawy ropy na poziomie 5,4-6,6 mln ton rocznie.
 • Surowce: Ropa i miedź coraz wyżej

  Surowce: Ropa i miedź coraz wyżej

  Ropa Brent w dostawach na maj na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie kosztuje 68,38 USD za baryłkę, wyżej o 0,71 proc. Na giełdzie metali LME w Londynie rosną również ceny miedzi, pomimo informacji o bardzo wysokich zapasach tego metalu w Chinach.
 • NBP: Drastyczny wzrost w naszym imporcie rosyjskiej ropy

  NBP: Drastyczny wzrost w naszym imporcie rosyjskiej ropy

  Jak podał NBP, udział Rosji w imporcie ropy do Polski w I kwartale ponownie przekroczył 70 proc., po tym jak na koniec 2019 roku wyniósł 61,5 proc. w całości importu tego surowca.
 • Rynki towarowe po zapaści wstają z kolan!

  Rynki towarowe po zapaści wstają z kolan!

  Rynek towarowy wydaje się być zdeterminowany, by zakończyć II kwartał, kwartałem ożywienia i mocnymi zyskami w sektorach energii i metali. Ogólnie indeks towarowy Bloomberg, oparty na koszyku kontraktów terminowych na kluczowe surowce, zdołał odnotować jedynie niewielki zysk w porównaniu z innymi rynkami. Indeks ten ściągają w dół produkty rolne, z których część odnotowuje straty ze względu na znaczne zapasy i spadek popytu ze strony konsumentów w okresie izolacji.
 • ​Gwałtowna przecena ropy naftowej

  ​Gwałtowna przecena ropy naftowej

  W Polsce czwartek upłynął spokojnie ze względu na brak sesji. Tego samego nie można było jednak powiedzieć o sytuacji na świecie. Sesja z 11 czerwca przyniosła duże przeceny nie tylko na rynkach akcji, ale także na rynkach surowcowych.
 • ​Ceny ropy rosną - eskaluje wojna słów na linii USA-Chiny

  ​Ceny ropy rosną - eskaluje wojna słów na linii USA-Chiny

  Ceny ropy na amerykańskiej giełdzie paliw rosną w reakcji na eskalację wojny słów na linii USA-Chiny. Na dodatek inwestorzy pozostają ostrożni co do perspektyw globalnego ożywienia popytu na paliwa - informują maklerzy.
 • Epidemia. Paliwa nie będą drożeć

  Epidemia. Paliwa nie będą drożeć

  ​Świąteczny tydzień nie przyniesie zapewne poprawy sprzedaży paliw na stacjach, ale ceny będą ulegać dalszemu obniżaniu się. Perspektywa odbicia w górę jest raczej mało prawdopodobna.

Filmy - Paliwa ceny (3)

 • Będzie drogo na stacjach benzynowych

  Na światowych rynkach ropa naftowa bardzo potaniała. Jednak na początku wakacji benzyna na stacjach paliw będzie nadal droga. Mocny dolar wobec złotego, to jedna z przyczyn. W ciągu kilku tygodni cena ropy brent spadła z 73 USD za baryłkę do poziomu w okolicach 60 USD.
 • Ekspert: Podatki to aż 60% ceny paliwa

  Już na początku 2016 roku średnie ceny oleju napędowego w Polsce spadły poniżej 4 zł, jednak niektóre stacje już od dawna sprzedawały paliwo po niższych cenach. Jest to niezwykle optymistyczna wiadomość dla kierowców, gdyż jeszcze niedawno średnia cena litra benzyny w Polsce utrzymywała się na poziomie powyżej 5 zł za litr. Andrzej Szczęśniak, ekspert rynku ropy i paliw, twierdzi, że w sytuacji, w której cena baryłki ropy naftowej spadła ze 115 do 32 dolarów można zadać sobie pytanie, dlaczego ceny paliwa nie potaniały aż tak bardzo, jak koszt surowca. – Odpowiedź na to pytanie jest niezwykle prosta. Cena ropy stanowi około 1/4 lub 1/5 ceny paliwa. Koszt ropy w dzisiejszej cenie litra paliwa wynosi około 80 gr, a w momencie gdy ceny surowca kształtowały się na poziomie 115 dolarów za baryłkę koszt ten wynosił 2,20 zł. Obecnie mamy sytuację, w której ceny ropy spadły o około 70%, a z powodu pozostałych – w miarę stabilnych – czynników koszt litra benzyny na stacjach nie zmniejszył się aż tak bardzo. Zakładając, że ropa naftowa byłaby darmowa, ceny paliw na stacjach potaniałyby tylko o 1zł. Gdyby dodatkowo stacje i rafinerie wykonywały swoją pracę za darmo, paliwo kosztowałoby w okolicach 2 zł. To obrazuje, jak potężne podatki funkcjonują w branży paliwowej – w przypadku, gdy ropa jest tania, udział podatków w benzynie wynosi około 60% i zmniejsza się wraz ze wzrostem cen ropy naftowej. Natomiast klienci – wjeżdżając na stację paliw – mogą czuć się jakby właśnie wjeżdżali do Urzędu Skarbowego – zauważa Szczęśniak.
 • Total planuje do 2017 roku otworzyć w Polsce 100 stacji paliw

  Total do 2017 roku planuje otworzyć w Polsce 100 stacji paliw. Inwestycje będą realizowane głównie w południowej i zachodniej Polsce. Celem spółki jest zdobycie silnej pozycji na krajowym rynku. – Naszym celem jest posiadanie do 2017 roku 100 stacji paliw w Polsce, chcemy być marką rozpoznawalną i najczęściej wybieraną przez klientów – mówi agencji informacyjnej Newseria Inwestor Magdalena Myszczyszyn, dyrektor stacji i hurtu paliw Total Polska.