paliwa ceny

Artykuły - Paliwa ceny (0)

 • Paliwa: Brak szans na spadki cen paliw na stacjach

  Paliwa: Brak szans na spadki cen paliw na stacjach

  Szansa na obniżki cen na stacjach zmalała do zera, a jeśli zwyżki w hurcie utrzymają się w kolejnych dniach, na stacje mogą powrócić podwyżki - prognozują analitycy BM Reflex i e-petrol. Dodają, że ewentualne podwyżki mogą pojawić się dopiero pod koniec maja.
 • Surowce. Ropa wciąż drożeje

  Surowce. Ropa wciąż drożeje

  Ropa naftowa w USA nadal drożeje, po mocnym skoku notowań w poniedziałek - o 2,4 proc. Na horyzoncie 62 dolary za baryłkę - podają maklerzy.
 • Czy ustawa NOPEC załamie ceny ropy?

  Czy ustawa NOPEC załamie ceny ropy?

  Powrót inicjatywy amerykańskiego Kongresu dotyczącej NOPEC wywołuje przerażenie wśród krajów eksportujących ropę naftową i przedstawicieli branży zajmujących się wydobyciem tego surowca. Czy z powodu NOPEC drastycznie spadną ceny paliw? - pisze Marcin Lipka, główny analityk Cinkciarz.pl.
 • Cena "czarnego złota" nie może znaleźć dna...

  Cena "czarnego złota" nie może znaleźć dna...

  Ostatnie w tym roku posiedzenie Komitetu Monetarnego przy Rezerwie Federalnej można ocenić jako najważniejsze wydarzenie grudnia - i to nie tylko ze względu na istotę tego posiedzenia, ale również z uwagi na ogromne oczekiwania. Poza tym ceny "czarnego złota" nie mogą znaleźć dna...
 • Ceny paliw na stacjach spadają zbyt wolno

  Ceny paliw na stacjach spadają zbyt wolno

  Pokojowe protesty związane z wysokimi cenami diesla czy benzyny mogą być uzasadnione. Różnica pomiędzy ceną rynkową (notowania z rynku towarowego) i detaliczną paliw w Polsce jest obecnie największa w historii. Na europejskim rynku notowania na rynku towarowym popularnej 95 są na najniższym poziomie od prawie półtora roku, a jednak kierowcy w ogóle tego nie odczuwają - pisze Marcin Lipka, główny analityk Cinkciarz.pl.
 • Możliwe obniżki cen paliw, w przypadku ON przecena raczej nieznaczna - BM Reflex

  Najbliższe dni mogą przynieść spadki cen paliw na polskich stacjach - oceniają analitycy BM Reflex. Autorzy raportu większą przestrzeń do obniżki dostrzegają w przypadku benzyny niż oleju napędowego.
 • PKN Orlen kupił 130 tys. ton ropy naftowej z ZEA

  PKN Orlen kupił 130 tys. ton ropy naftowej z ZEA

  PKN Orlen kupił 130 tys. ton ropy naftowej ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, która zostanie dostarczona do płockiej rafinerii na przełomie listopada i grudnia - poinformował PKN Orlen w komunikacie prasowym.
 • Paliwa już nie będą drożeć?

  Paliwa już nie będą drożeć?

  Średni poziom detalicznych cen benzyny i diesla wzrósł w skali tygodnia o 7 gr./l, jednak może to być już jeden z ostatnich wakacyjnych wzrostów cen paliw - oceniają eksperci.
 • Czy kartel przestraszy się Trumpa?

  Czy kartel przestraszy się Trumpa?

  OPEC Plus, czyli kraje kartelu oraz 10 państw, którym nieformalnie przewodzi Rosja, rozpoczęły wczoraj w Wiedniu debatę nad limitami wydobycia surowca. Nowe napięcia polityczne i sankcje nałożone na Iran zmieniły realia rynku ropy - pisze "Les Echos".
 • Droga ropa + mocny dolar = kłopoty dla rynków wschodzących

  Droga ropa + mocny dolar = kłopoty dla rynków wschodzących

  Ostatnie tygodnie na globalnych rynkach finansowych upłynęły pod znakiem trendów, które mogą niepokoić inwestorów obecnych na rynkach wschodzących - coraz wyższe ceny ropy naftowej, a także umacniająca się amerykańska waluta.

Filmy - Paliwa ceny (2)

 • Ekspert: Podatki to aż 60% ceny paliwa

  Już na początku 2016 roku średnie ceny oleju napędowego w Polsce spadły poniżej 4 zł, jednak niektóre stacje już od dawna sprzedawały paliwo po niższych cenach. Jest to niezwykle optymistyczna wiadomość dla kierowców, gdyż jeszcze niedawno średnia cena litra benzyny w Polsce utrzymywała się na poziomie powyżej 5 zł za litr. Andrzej Szczęśniak, ekspert rynku ropy i paliw, twierdzi, że w sytuacji, w której cena baryłki ropy naftowej spadła ze 115 do 32 dolarów można zadać sobie pytanie, dlaczego ceny paliwa nie potaniały aż tak bardzo, jak koszt surowca. – Odpowiedź na to pytanie jest niezwykle prosta. Cena ropy stanowi około 1/4 lub 1/5 ceny paliwa. Koszt ropy w dzisiejszej cenie litra paliwa wynosi około 80 gr, a w momencie gdy ceny surowca kształtowały się na poziomie 115 dolarów za baryłkę koszt ten wynosił 2,20 zł. Obecnie mamy sytuację, w której ceny ropy spadły o około 70%, a z powodu pozostałych – w miarę stabilnych – czynników koszt litra benzyny na stacjach nie zmniejszył się aż tak bardzo. Zakładając, że ropa naftowa byłaby darmowa, ceny paliw na stacjach potaniałyby tylko o 1zł. Gdyby dodatkowo stacje i rafinerie wykonywały swoją pracę za darmo, paliwo kosztowałoby w okolicach 2 zł. To obrazuje, jak potężne podatki funkcjonują w branży paliwowej – w przypadku, gdy ropa jest tania, udział podatków w benzynie wynosi około 60% i zmniejsza się wraz ze wzrostem cen ropy naftowej. Natomiast klienci – wjeżdżając na stację paliw – mogą czuć się jakby właśnie wjeżdżali do Urzędu Skarbowego – zauważa Szczęśniak.
 • Total planuje do 2017 roku otworzyć w Polsce 100 stacji paliw

  Total do 2017 roku planuje otworzyć w Polsce 100 stacji paliw. Inwestycje będą realizowane głównie w południowej i zachodniej Polsce. Celem spółki jest zdobycie silnej pozycji na krajowym rynku. – Naszym celem jest posiadanie do 2017 roku 100 stacji paliw w Polsce, chcemy być marką rozpoznawalną i najczęściej wybieraną przez klientów – mówi agencji informacyjnej Newseria Inwestor Magdalena Myszczyszyn, dyrektor stacji i hurtu paliw Total Polska.