Palestyna

Synonimy:
Autonomia Palestyńska, państwo palestyńskie
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Palestyna (534)

 • Ostre spięcie między Izraelem a Palestyną na forum ONZ

  Ostre spięcie między Izraelem a Palestyną na forum ONZ

  Po poniedziałkowych protestach na granicy Izraela i Strefy Gazy, w których zginęło 58 Palestyńczyków, przedstawiciele obu zwaśnionych stron nie szczędzili wzajemnych oskarżeń w siedzibie Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku. Pilną debatę w ONZ zwołano na wniosek Kuwejtu.
 • ​Kto odpowiada za masakrę w Strefie Gazy?

  ​Kto odpowiada za masakrę w Strefie Gazy?

  14 maja doszło do najbardziej krwawych starć w Strefie Gazy od 2014 roku. 15 maja to z kolei 70. rocznica wybuchu pierwszej wojny izraelsko-arabskiej, nazywanej przez Palestyńczyków "katastrofą" - an-Nakba. Uroczyste przeniesienie ambasady USA z Tel Awiwu do Jerozolimy na nowo podpaliło region. Z czego to wszystko wynika i do czego zmierza - o tym rozmawialiśmy z ekspertami.
 • Palestyński przywódca odrzuca spotkanie z wiceprezydentem USA

  Palestyński przywódca odrzuca spotkanie z wiceprezydentem USA

  Prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas nie spotka się wiceprezydentem USA Mike'iem Pence'em w związku z "jednostronną decyzją" władz amerykańskich w sprawie statusu Jerozolimy - powiedział w sobotę szef palestyńskiej dyplomacji Riad al-Malki.
 • Jerozolima: Palestyńczyk zabił nożem Brytyjkę

  Jerozolima: Palestyńczyk zabił nożem Brytyjkę

  Palestyńczyk zabił w piątek brytyjską studentkę w Jerozolimie, w okolicach Starego Miasta - informuje policja. Pchnięta kilkakrotnie nożem kobieta zmarła wkrótce po przewiezieniu do szpitala. Napastnika zatrzymano.
 • Palestyna naciska na FIFA, aby nie rozgrywać meczów na Zachodnim Brzegu Jordanu

  Palestyna naciska na FIFA, aby nie rozgrywać meczów na Zachodnim Brzegu Jordanu

  Federacja Piłkarska Palestyny żąda od FIFA, aby zabroniła klubom izraelskim rozgrywania meczów na Zachodnim Brzegu Jordanu, części Autonomii Palestyńskiej okupowanej przez Izrael. Temat ma być podjęty podczas obrad Komitetu Wykonawczego FIFA 13-14 października.
 • Ostre przemówienie prezydenta Palestyny w ONZ

  Ostre przemówienie prezydenta Palestyny w ONZ

  Wielka Brytania powinna przeprosić za dokument z 1917 r., w którym ówczesny szef brytyjskiej dyplomacji Balfour poparł powstanie państwa żydowskiego na ziemiach Palestyny, a także uznać państwo palestyńskie - oświadczył prezydent Mahmud Abbas w czwartek w ONZ.
 • Nie żyje palestyński nożownik. Zabił 13-latkę

  Nie żyje palestyński nożownik. Zabił 13-latkę

  Palestyński nożownik, który w czwartek zaatakował dwoje Izraelczyków w gminie Kirjat Arba w Hebronie, na Zachodnim Brzegu Jordanu, został zastrzelony - poinformował rzecznik armii Izraela, zaznaczając jednak, że napastnika nie zabili izraelscy żołnierze.
 • Izrael cofa pozwolenia na wjazd dla Palestyńczyków

  Izrael cofa pozwolenia na wjazd dla Palestyńczyków

  Władze Izraela poinformowały w czwartek o cofnięciu pozwoleń na wjazd dla Palestyńczyków w okresie ramadanu po środowym ataku w centrum Tel Awiwu, gdzie dwaj palestyńscy zamachowcy otworzyli ogień na targu żywności. Zginęły cztery osoby.
 • Zarzut zabójstwa dla żołnierza za dobicie rannego Palestyńczyka

  Zarzut zabójstwa dla żołnierza za dobicie rannego Palestyńczyka

  Izraelski żołnierz został oskarżony o zabójstwo po dobiciu rannego Palestyńczyka - jednego z dwóch napastników, którzy ranili nożem wojskowego w Hebronie na Zachodnim Brzegu w marcu - poinformowało w poniedziałek izraelskie radio wojskowe.
 • Burza po brutalnym zabójstwie na Zachodnim Brzegu

  Burza po brutalnym zabójstwie na Zachodnim Brzegu

  ​Izraelskie służby wyjaśniają okoliczności incydentu w Hebronie na Zachodnim Brzegu. Po ataku dwóch Palestyńczyków na izraelskich żołnierzy, jeden z wojskowych z zimną krwią zastrzelił obezwładnionego, leżącego na ziemi napastnika. Nagranie tego wydarzenia trafiło do internetu, a organizacje praw człowieka oskarżyły żołnierzy o zbrodnię wojenną.

Filmy - Palestyna (11)

 • Wybuchy w Strefie Gazy po ataku armii izraelskiej

  W środę w wyniku ataku powietrznego Izraela na Strefę Gazy zginęło troje Palestyńczyków. Jak podaje armia izraelska, nalot był odpowiedzią na ostrzał terytorium Izraela przez Hamas.
 • Ambasador Palestyny: Polityka Trumpa jest antypalestyńska

  „Polityka Trumpa jest antypalestyńska” – mówi w Popołudniowej rozmowie w RMF FM Mahmoud Khalifa. Ambasador Palestyny, pytany o to, dlaczego Palestyńczycy nie chcą ambasady amerykańskiej w Jerozolimie, odpowiedział: „Przeniesienie ambasady amerykańskiej, przy władzy izraelskiej, na ziemię palestyńską nie mówi o układzie pokojowym, ale likwiduje możliwość powstania dwóch państw – w Palestynie i Izraelu”. Gość Marcina Zaborskiego odniósł się też do kwestii oskarżeń Izraela o to, że na granicy protestowali członkowie Hamasu: „Prezydent i premier Izraela mogą mówić, co chcą, bo cały czas kłamią” – powiedział. Pytany o to, czy są szanse na rozmowy pokojowe mówił: „Są. Prezydenta Abbas cały czas mówi, że jesteśmy gotowi do tego, ale nie żeby rozmawiać (…) Izrael chce rozmawiać, ale nic nie robić” – tłumaczył.
 • Amerykańska delegacja w Jerozolimie przed przeniesieniem ambasady do Jerozolimy. "Prezydent Trump tworzy historię"

  Do Jerozolimy przyjechała amerykańska delegacja, która bierze udział w uroczystościach towarzyszących otwarciu ambasady Stanów Zjednoczonych w Jerozolimie. - Prezydent Trump tworzy historię - powiedział premier Izraela Binjamin Netanjahu podczas spotkania w przeddzień oficjalnego otwarcia placówki. Biały Dom reprezentują córka Donalda Trumpa, Ivanka oraz jej mąż i doradca prezydenta Jared Kushner. Na czele delegacji stoi zastępca sekretarza stanu John Sullivan. - Wszyscy tutaj zebrani rozumiemy, że otwarcie ambasady Stanów Zjednoczonych w Jerozolimie to długo opóźnione uznanie realiów - powiedział Sullivan. Trump podjął decyzję o uznaniu Jerozolimy przez Waszyngton za stolicę państwa żydowskiego i tym samym zarządził przeniesienie ambasady z Tel Awiwu.
 • Eksplozja przy trasie konwoju premiera Palestyny. "Odpowiedzialność ponosi Izrael i jego partnerzy"

  Eksplozja zakłóciła podróż premiera Palestyny Ramiego Hamdallaha. Wybuch miał mieć miejsce w pobliżu przejścia granicznego Beit Hanoun 13 marca 2018. Palestyńskiemu politykowi nic się nie stało. W ekslozji miało zostać uszkodzonych kilka pojazdów z konwoju premiera. Przywódca Hamasu Ismail Haniyeh potępił incydent i stwierdził po rozmowie z premierem Hamdallahem, że „obaj zgadzają się, że odpowiedzialność ponosi Izrael i jego partnerzy”. Hamdallah miał podróżować w towarzystwie szefa wywiadu Majida Faraja na otwarcie oczyszczalni. Wydarzenie odbyło się zgodnie z planem.