Palestyna

Synonimy:
Autonomia Palestyńska, państwo palestyńskie
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Palestyna (274)

 • Mecz o mistrzostwo Palestyny przełożony

  Mecz o mistrzostwo Palestyny przełożony

  Federacja Piłkarska Palestyny została zmuszona do przełożenia środowego meczu rewanżowego o mistrzostwo między Balata FC i Khadamat Rafah, który miał się odbyć na Zachodnim Brzegu Jordanu, części Autonomii Palestyńskiej. Izrael odmówił wjazdu ekipie Rafah z Gazy na swoje terytorium.
 • Eurowizja 2019: Palestyńskie flagi Islandii. Hatari wygwizdani

  Eurowizja 2019: Palestyńskie flagi Islandii. Hatari wygwizdani

  Olbrzymie oburzenie na widowni w trackie ujawniania wyników głosowania publiczności wywołała grupa Hatari. Grupa, gdy poznała swój rezultat rozwinęła flagi Palestyny, co sprawiło, że muzycy z Islandii zostali wybuczeni.
 • Madonna na Eurowizji 2019: Występ w cieniu wojny

  Madonna na Eurowizji 2019: Występ w cieniu wojny

  Królowa pop 18 maja uświetni swoim występem finał 64. Konkursu Piosenki Eurowizji. Przyjazd Madonny do Izraela budził mnóstwo kontrowersji nie tylko ze względu na jej sceniczny wizerunek.
 • Ostre spięcie między Izraelem a Palestyną na forum ONZ

  Ostre spięcie między Izraelem a Palestyną na forum ONZ

  Po poniedziałkowych protestach na granicy Izraela i Strefy Gazy, w których zginęło 58 Palestyńczyków, przedstawiciele obu zwaśnionych stron nie szczędzili wzajemnych oskarżeń w siedzibie Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku. Pilną debatę w ONZ zwołano na wniosek Kuwejtu.
 • ​Kto odpowiada za masakrę w Strefie Gazy?

  ​Kto odpowiada za masakrę w Strefie Gazy?

  14 maja doszło do najbardziej krwawych starć w Strefie Gazy od 2014 roku. 15 maja to z kolei 70. rocznica wybuchu pierwszej wojny izraelsko-arabskiej, nazywanej przez Palestyńczyków "katastrofą" - an-Nakba. Uroczyste przeniesienie ambasady USA z Tel Awiwu do Jerozolimy na nowo podpaliło region. Z czego to wszystko wynika i do czego zmierza - o tym rozmawialiśmy z ekspertami.
 • Palestyński przywódca odrzuca spotkanie z wiceprezydentem USA

  Palestyński przywódca odrzuca spotkanie z wiceprezydentem USA

  Prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas nie spotka się wiceprezydentem USA Mike'iem Pence'em w związku z "jednostronną decyzją" władz amerykańskich w sprawie statusu Jerozolimy - powiedział w sobotę szef palestyńskiej dyplomacji Riad al-Malki.
 • Jerozolima: Palestyńczyk zabił nożem Brytyjkę

  Jerozolima: Palestyńczyk zabił nożem Brytyjkę

  Palestyńczyk zabił w piątek brytyjską studentkę w Jerozolimie, w okolicach Starego Miasta - informuje policja. Pchnięta kilkakrotnie nożem kobieta zmarła wkrótce po przewiezieniu do szpitala. Napastnika zatrzymano.
 • Palestyna naciska na FIFA, aby nie rozgrywać meczów na Zachodnim Brzegu Jordanu

  Palestyna naciska na FIFA, aby nie rozgrywać meczów na Zachodnim Brzegu Jordanu

  Federacja Piłkarska Palestyny żąda od FIFA, aby zabroniła klubom izraelskim rozgrywania meczów na Zachodnim Brzegu Jordanu, części Autonomii Palestyńskiej okupowanej przez Izrael. Temat ma być podjęty podczas obrad Komitetu Wykonawczego FIFA 13-14 października.
 • Ostre przemówienie prezydenta Palestyny w ONZ

  Ostre przemówienie prezydenta Palestyny w ONZ

  Wielka Brytania powinna przeprosić za dokument z 1917 r., w którym ówczesny szef brytyjskiej dyplomacji Balfour poparł powstanie państwa żydowskiego na ziemiach Palestyny, a także uznać państwo palestyńskie - oświadczył prezydent Mahmud Abbas w czwartek w ONZ.
 • Nie żyje palestyński nożownik. Zabił 13-latkę

  Nie żyje palestyński nożownik. Zabił 13-latkę

  Palestyński nożownik, który w czwartek zaatakował dwoje Izraelczyków w gminie Kirjat Arba w Hebronie, na Zachodnim Brzegu Jordanu, został zastrzelony - poinformował rzecznik armii Izraela, zaznaczając jednak, że napastnika nie zabili izraelscy żołnierze.

Filmy - Palestyna (11)

 • Trwa wymiana ognia na linii Izrael-Palestyna

  Do kolejnej eskalacji konfliktu pomiędzy Izraelem i Palestyną doszło po zbombardowaniu izraelskiej wioski Miszmeret rakietami wystrzelonymi ze Strefy Gazy. Władze Izraela oskarżyły Hamas i natychmiast przystąpiły do akcji odwetowej.
 • Trwa wymiana ognia na linii Izrael-Palestyna

  Do kolejnej eskalacji konfliktu pomiędzy Izraelem i Palestyną doszło po zbombardowaniu izraelskiej wioski Miszmeret rakietami wystrzelonymi ze Strefy Gazy. Władze Izraela oskarżyły Hamas i natychmiast przystąpiły do akcji odwetowej.
 • Wybuchy w Strefie Gazy po ataku armii izraelskiej

  W środę w wyniku ataku powietrznego Izraela na Strefę Gazy zginęło troje Palestyńczyków. Jak podaje armia izraelska, nalot był odpowiedzią na ostrzał terytorium Izraela przez Hamas.
 • Ambasador Palestyny: Polityka Trumpa jest antypalestyńska

  „Polityka Trumpa jest antypalestyńska” – mówi w Popołudniowej rozmowie w RMF FM Mahmoud Khalifa. Ambasador Palestyny, pytany o to, dlaczego Palestyńczycy nie chcą ambasady amerykańskiej w Jerozolimie, odpowiedział: „Przeniesienie ambasady amerykańskiej, przy władzy izraelskiej, na ziemię palestyńską nie mówi o układzie pokojowym, ale likwiduje możliwość powstania dwóch państw – w Palestynie i Izraelu”. Gość Marcina Zaborskiego odniósł się też do kwestii oskarżeń Izraela o to, że na granicy protestowali członkowie Hamasu: „Prezydent i premier Izraela mogą mówić, co chcą, bo cały czas kłamią” – powiedział. Pytany o to, czy są szanse na rozmowy pokojowe mówił: „Są. Prezydenta Abbas cały czas mówi, że jesteśmy gotowi do tego, ale nie żeby rozmawiać (…) Izrael chce rozmawiać, ale nic nie robić” – tłumaczył.