pakiet klimatyczny

Artykuły - Pakiet klimatyczny (18)

 • Ministrowie energii podzieleni w sprawie strategii klimatycznej

  Ministrowie energii podzieleni w sprawie strategii klimatycznej

  Minister Energii Krzysztof Tchórzewski oraz podsekretarz stanu w ME Tomasz Dąbrowski wzięli udział w posiedzeniu Rady UE ds. Energii, które odbyło się 4 marca 2019 r. w Brukseli. Głównym zagadnieniem obrad była dyskusja o propozycji Komisji Europejskiej ws. zeroemisyjnej gospodarki UE do 2050 r. Ponadto Ministrowie Energii UE podsumowali negocjacje nowelizacji dyrektywy gazowej.
 • Zmiany klimatyczne przemodelują światową gospodarkę

  Zmiany klimatyczne przemodelują światową gospodarkę

  Ludzkość ma czas do 2030 roku, aby zahamować emisję gazów cieplarnianych i spowolnić globalne ocieplenie. W przeciwnym razie grozi nam globalna katastrofa - zgodnie alarmują naukowcy z Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) i amerykańskiego The National Climate Assessment.
 • Ostrzeżenie dla Polski z Banku Światowego

  Ostrzeżenie dla Polski z Banku Światowego

  Zwiększenie udziału odnawialnych źródeł w produkcji energii przyniosłoby korzyści polskiej gospodarce, przyczyniłoby się do poprawy stanu zdrowia Polaków i zmniejszyłoby poważne problemy środowiskowe, w tym problem najbardziej zanieczyszczonego powietrza w miastach w Europie, wynika z opublikowanego w tym tygodniu raportu Banku Światowego.
 • Trzeba walczyć z mitami o zmianach klimatycznych

  Trzeba walczyć z mitami o zmianach klimatycznych

  Trzeba walczyć z fałszywymi przekonaniami o łagodnym charakterze zmian klimatycznych i brakiem związku między nimi a działalnością człowieka - powiedział w Katowicach laureat Nagrody Nobla prof. Mario Molina z University of California w San Diego.
 • Media o szczycie klimatycznym COP24 w Katowicach

  Kanadyjskie media zwracają uwagę, że celem trwającego w Katowicach szczytu klimatycznego COP24 jest określenie reguł egzekwowania realizacji zobowiązań klimatycznych, choć podkreślają, że światowa sytuacja polityczna może ten cel utrudnić.
 • "Rz": Samorządy odczują wzrost cen energii

  "Rz": Samorządy odczują wzrost cen energii

  Mimo uspokajających sygnałów ze strony resortu energii wzrost cen energii elektrycznej mocno uderzy w samorządy - ocenia "Rzeczpospolita". Dziennik daje przykład Krakowa, gdzie cena za energię wzrosła z 21 gr za kWh do 30 gr. W przypadku stolicy, cena za energię wzrosła o ponad 55 proc., do poziomu 341 zł/MWh.
 • KE proponuje strategię klimatyczną z neutralnością węglową do 2050 r.

  KE proponuje strategię klimatyczną z neutralnością węglową do 2050 r.

  Komisja Europejska przedstawiła w środę długoterminową strategię klimatyczną, przewidującą, że do połowy tego stulecia UE stanie się neutralna pod względem emisji gazów cieplarnianych. Punktem wyjścia ma być 45-proc. redukcja CO2 w 2030 r. Dla krajów, takich jak Polska, których gospodarka oparta jest w większości na węglu, ta strategia może okazać się problematyczna i przewidująca znaczne zwiększenie kosztów produkcji.
 • Noblista: Podatek węglowy sposobem na walkę ze zmianami klimatu

  Noblista: Podatek węglowy sposobem na walkę ze zmianami klimatu

  Laureat tegorocznego Nobla w sferze ekonomii Amerykanin, Paul Romer twierdzi, że redukcja globalnego ocieplenia do 1,5 st. C jest możliwa pod warunkiem wprowadzenia tzw. podatku węglowego. Ekonomista mówił o tym w tym tygodniu w programie radiowym kanadyjskiej stacji CBC.
 • W walce ze smogiem inteligentne czujniki włączone do internetu rzeczy

  W walce ze smogiem inteligentne czujniki włączone do internetu rzeczy

  Większość ludności na Ziemi oddycha zanieczyszczonym powietrzem, a z każdym rokiem rośnie liczba alergików, astmatyków oraz osób cierpiących na inne choroby układu oddechowego. Coraz popularniejsze są mobilne urządzenia do monitorowania jakości powietrza, które pozwalają wychwycić nawet najmniejsze szkodliwe cząsteczki. W walkę smogiem coraz chętniej włączają się także władze i duże firmy technologiczne.
 • IPCC: próg bezpieczeństwa globalnego ocieplenia to 1,5 stopnia

  IPCC: próg bezpieczeństwa globalnego ocieplenia to 1,5 stopnia

  Należy dążyć do ograniczenia globalnego wzrostu temperatury do 1,5 stopnia do końca wieku - taki jest główny wniosek najnowszego raportu IPCC, który będzie naukową podstawą do negocjacji na szczycie klimatycznym COP24 w Katowicach.

Filmy - Pakiet klimatyczny (3)

 • Trzaskowski: Polska nie zgodzi się na pakiet klimatyczny w dzisiejszej wersji

  Jeśli nie zostaną spełnione nasze warunki, nie zgodzimy się na pakiet klimatyczny. Dzisiejsza wersja pakietu tych warunków nie spełnia. Jeśli propozycja nie ulegnie zmianie, polskie weto jest jedną z opcji. We wtorek będziemy podejmować decyzje - mówi wiceszef MSZ Rafał Trzaskowski w Kontrwywiadzie RMF FM.
 • Konkurencyjność przemysłu unijnego i polskiego zagrożona. Obniża ją polityka klimatyczno-energetyczna UE

  Zaostrzenie pakietu klimatyczno-energetycznego UE może okazać się zgubne dla polskiej gospodarki – ostrzegają eksperci KIG i apelują do rządu o dokładne obliczenie kosztów związanych z przyjęciem ambitnych celów pakietu. Rygorystyczne wymogi środowiskowe, choć możliwe do spełnienia, mogą znacząco obniżyć konkurencyjność całej UE. Komentuje Herbert Leopold Gabryś.
 • Ile będzie nas kosztował pakiet klimatyczny?

  Unijny system handlu emisjami jest błędnie skonstruowany i nie da się go naprawić, mimo prób podejmowanych obecnie przez Komisję Europejską. Polska proponowała skuteczniejszy, ale nie zyskał on akceptacji pozostałych krajów UE. Przyjęliśmy więc unijny pakiet energetyczno-klimatyczny. – Nierozważnie go podpisaliśmy i dzisiaj płacimy za to bardzo dużą cenę. I będziemy jeszcze płacić, co najmniej do roku 2020 – uważa prof. Władysław Mielczarski, ekspert ds. energetyki.