pacjenci

Artykuły - Pacjenci (221)

Filmy - Pacjenci (4)

 • Jak zabezpieczyć dane pacjentów przed cyberatakiem?

  Ostatnio coraz częściej spotykamy się z cyberatakami i wyciekami danych z różnych organizacji. Problem ten spowodowany jest przyjmowaniem złych założeń przez zarządzających działami IT, którzy nadmiernie ufają swoim pracownikom. – Ci są podatni na fishing, lubią stosować własne rozwiązania, aplikacje czy usługi sieciowe – powiedział serwisowi eNewsroom Kamil Kaczyński, asystent naukowo-dydaktyczny, Wojskowej Akademii Technicznej – Zawsze wiedzą lepiej niż administratorzy IT, co powinno być na ich komputerach. To wszystko prowadzi do rozprzestrzeniania się groźnego oprogramowania, jak np. Ransomware, z którym mieliśmy do czynienia w postaci słynnego WannaCry. Prowadzi to do takich wycieków danych, jaki miał niedawno miejsce w szpitalu w Kole, gdzie serwer plików był zupełnie niezabezpieczony. Spowodowało to kradzież danych 50 tys. pacjentów. Były to informacje bardzo wrażliwe, dotyczące stanu zdrowia, grupy krwi, chorób zakaźnych, a także numery pesel. Ich ujawnienie mogło wyrządzić bardzo dużą krzywdę wielu osobom – doprowadzić do podrobienia ich dokumentów czy zaciągnięcia na ich dane kredytów. Warto zwrócić uwagę na wysoką potrzebę chronienia naszego życia cybernetycznego. Należy stosować oprogramowanie szyfrujące, antywirusowe oraz przestrzegać zasad panujących w organizacji – podsumował Kaczyński.
 • Jak często wykonywana jest płynoterapia? To pokaże ogólnopolskie badanie

  Codziennie klika tysięcy osób w Polsce jest hospitalizowanych. U wielu z tych osób prowadzona jest płynoterapia. To ona pomaga w utrzymaniu prawidłowej czynności układu krążenia i uzupełnia niedobory będące skutkiem choroby, jak i wykonywanych zabiegów. Chociaż płynoterapia należy do jednej z najczęściej wykonywanych interwencji terapeutycznych w polskim lecznictwie szpitalnym, to nadal jej skala jest nieznana. - Do tej pory domniemamy jak płynoterapia jest prowadzona analizując rodzaj, oraz ilości sprzedawanych leków. Badanie, które z grupą ekspertów planujemy wykonać ma na celu określenie statusu tego co w Polsce robimy – mówi prof. Waldemar Machała, autor badania „Ocena płynoterapii śródoperacyjnej w polskich szpitalach”.
 • Nocleg w szpitalu osób towarzyszących może oznaczać obowiązek zapłacenia VAT-u

  Przy zwolnieniu z VAT usług medycznych liczy się nie tylko rodzaj usług, ale także to, kto je świadczy – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Kalina Figurska-Rudnicka, doradca podatkowy, menedżer w MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy. – Co do zasady, usługi takie podlegają zwolnieniu, jeśli świadczą je podmioty lecznicze, szpitale, samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej i podobne podmioty, które wykonują działalność leczniczą – w ramach wykonywania tej działalności. Usługi z zakresu opieki medycznej, które podlegają zwolnieniom, muszą służyć bądź profilaktyce, bądź zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu lub poprawie zdrowia.
 • Pieniądze od zagranicznych pacjentów popłyną do innych krajów?

  Dyrektywa UE dotycząca usług medycznych dla pacjentów z zagranicy wchodzi w życie 25 października. Polskie Ministerstwo Zdrowia nadal nie przygotowało jeszcze odpowiednich przepisów wprowadzających europejskie prawo. Brakuje też systemu informacji dla zagranicznych pacjentów, którzy chcieliby skorzystać z tańszych usług medycznych w Polsce. W 2011 roku branża turystyki medycznej była warta 800 milionów złotych. Rocznie może rosnąć w tempie 15-20 proc. – Na razie jesteśmy w powijakach. – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Andrzej Sokołowski, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szpitali Prywatnych. I dodaje: – Kraje ościenne – Czechy, Niemcy, Francja – takie centra mają i bez problemu można uzyskać informacje, gdzie pojechać z daną jednostką chorobową.