owoce

Artykuły - Owoce (442)

 • Unia Owocowa: Rynek jabłek bez zapasów!

  Unia Owocowa: Rynek jabłek bez zapasów!

  Zdaniem ekspertów z Unii Owocowej w nadchodzącym sezonie ma nastąpić płynne wyczerpanie się ubiegłorocznych zapasów jabłek. W większości krajów tegoroczne zbiory będą mniejsze, w Polsce szacuje się wzrost produkcji jabłek do 3,4 mln ton z 2,9 mln ton w roku ubiegłym. Na rynkach wewnętrznych, popyt na owoce w drugiej połowie sezonu będzie stabilny - jest to pozytywny wynik zmian pandemii i zdrowego stylu życia.
 • Owoce mocno podrożały. Jabłka nawet o 130 proc.

  Owoce mocno podrożały. Jabłka nawet o 130 proc.

  Owoce znowu mocno podrożały. Najbardziej widać to po jabłkach - ich ceny sięgnęły blisko 130 proc. wartości poprzedniego roku. Na dziesięć analizowanych towarów potaniały tylko grejpfruty oraz arbuzy - odpowiednio o 18,5 proc. i ponad 4 proc.
 • Analiza cen owoców: W sklepach jest znacznie drożej

  Analiza cen owoców: W sklepach jest znacznie drożej

  W ostatnich trzech miesiącach owoce zdrożały średnio o ponad 21 proc. w porównaniu z wynikami z analogicznego okresu zeszłego roku. Na taki wzrost wpłynęły głównie podwyżki cen jabłek, które sięgnęły blisko 130 proc.
 • Poznaj wszystkie powody, dla których warto jeść mirabelki

  Poznaj wszystkie powody, dla których warto jeść mirabelki

  Regularne spożywanie mirabelek wspomaga trawienie, polepsza zdrowie kości, obniża poziom cholesterolu i ma zbawienny wpływ na skórę. Choć warto jeść je na surowo, możemy również pokusić się o przygotowanie przetworów. A sierpień to idealny moment na przyrządzenie aromatycznego dżemu na bazie tych słodkich owoców.
 • GUS: Plony w Polsce uratował deszcz!

  GUS: Plony w Polsce uratował deszcz!

  Według wstępnego szacunku GUS, zbiory zbóż w Polsce z mieszankami zbożowymi mogą wynieść ok. 27,9 mln t, czyli o 11 proc. więcej niż w ubiegłym roku. Ma być też więcej warzyw gruntowych i niektórych owoców.
 • Unia Owocowa: Drastyczny wzrost zainteresowania produktami lokalnymi i ekologicznymi

  Unia Owocowa: Drastyczny wzrost zainteresowania produktami lokalnymi i ekologicznymi

  W czasie pandemii COVID-19 w Europie nastąpił gwałtowny wzrost spożycia paczkowanych owoców i warzyw; zwiększyło się także zainteresowanie produktami lokalnymi i ekologicznymi - podała w raporcie Unia Owocowa, powołując się na wnioski ze spotkania grupy ekspertów ds. rynku owoców i warzyw przy KE.
 • Ile owoców i warzyw należy jeść, by uniknąć cukrzycy?

  Ile owoców i warzyw należy jeść, by uniknąć cukrzycy?

  Wśród licznych zalet diety bazującej na roślinach, specjaliści wymieniają obniżenie ryzyka zachorowania na cukrzycę typu 2. Autorzy najnowszego badania naukowego donoszą, jak dużo owoców i warzyw powinniśmy spożywać każdego dnia, by uchronić się przed tą chorobą.
 • Ekspert IERiGŻ: Produkcja truskawek nie będzie mniejsza niż w ub.r.

  Ekspert IERiGŻ: Produkcja truskawek nie będzie mniejsza niż w ub.r.

  W ocenie ekspertów Instytutu Ekonomiki Rolnictwa I Gospodarki Żywnościowej (IERiGŻ), tegoroczne zbiory truskawek nie powinny być mniejsze niż w 2019 r. Jednak ostatecznie ich wielkość zależy od pogody. W ub.r. zebrano 175 tys. ton.
 • Tajemnica chińskiego agrestu

  Tajemnica chińskiego agrestu

  Chińska actinidia, zwana inaczej chińskim agrestem, sławę zaczęła zdobywać dopiero po przywiezieniu jej do Nowej Zelandii. Owoce tej rośliny plantatorzy z Nowej Zelandii nazwali... kiwi.
 • Pandemia mocno zachwiała cenami owoców. Najbardziej widać to po jabłkach i gruszkach

  Pandemia mocno zachwiała cenami owoców. Najbardziej widać to po jabłkach i gruszkach

  Średnie ceny 10 najczęściej eksponowanych w gazetkach promocyjnych owoców wzrosły o przeszło 17 procent, porównując okres od 9 marca do 5 maja ub. tego roku. Najmocniej zdrożały jabłka - o prawie 94 proc. Gruszki poszły w górę o blisko 31 procent, pomarańcze - o ponad 28 procent, a cytryny i arbuzy - o przeszło 20 proc. Wzrost na poziomie kilkunastu proc. odnotowały też mandarynki i winogrona. Natomiast najmniej podrożały ananasy, bo o 5 proc. Nieznacznie potaniały tylko banany i grejpfruty - spadki między 1 a 2 proc.

Filmy - Owoce (120)