otyłość u dzieci

Artykuły - Otyłość u dzieci (28)

 • Nadwaga i otyłość wśród dzieci

  Nadwaga i otyłość wśród dzieci

  Badania dowodzą, że ponad 80 proc. otyłych dzieci i nastolatków będzie borykało się z otyłością w dorosłym życiu. Co grozi otyłym dzieciom?
 • Już co trzecie polskie dziecko dźwiga zbędne kilogramy

  Już co trzecie polskie dziecko dźwiga zbędne kilogramy

  Otyłość to niebezpieczna choroba cywilizacyjna, która dotyczy coraz większej liczby osób – niestety, również najmłodszych. Jak pokazują wyniki badań, już 32 proc. dzieci w wieku 5-32 miesięcy ma nieprawidłową masę ciała! Wysokokaloryczna dieta, słodycze, przetworzona żywność oraz brak aktywności fizycznej to jedne z głównych przyczyn narastającego problemu, który stanowi poważne zagrożenie dla organizmu człowieka.
 • Badania na otyłość u dzieci od 6. roku życia

  Badania na otyłość u dzieci od 6. roku życia

  Lekarze powinni regularnie sprawdzać, czy dziecko jest zbyt otyłe, poczynając od 6. roku życia – zalecają eksperci U.S. Preventive Services Task Force (USPSTF), panelu doradczego rządu USA.
 • Jak walczyć z otyłością dzieci?

  Jak walczyć z otyłością dzieci?

  Do zmniejszenia poziomu otyłości i nadwagi wśród dzieci potrzebna ich edukacja żywieniowa. Dodatkowej wiedzy potrzebują także rodzice.
 • Dlaczego dzieci tyją?

  Dlaczego dzieci tyją?

  Otyłość wśród dzieci i młodzieży narasta wprost proporcjonalnie do czasu, jaki spędzają przed telewizorem i komputerem oraz korzystając z tabletu lub smartfonu – wykazał raport pediatrów europejskich opublikowany przez „Acta Paediatrica”
 • Redukcja kaloryczności staje się faktem!

  Redukcja kaloryczności staje się faktem!

  Instytut Żywności i Żywienia, Polska Federacja Producentów Żywności Związek Pracodawców (PFPŻ ZP), Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji (POHiD), POLBISCO - Stowarzyszenie Polskich Producentów Wyrobów Czekoladowych i Cukierniczych oraz Związek Pracodawców Hoteli, Restauracji i Cateringu podpisały list intencyjny na rzecz współpracy w zakresie optymalizacji wartości energetycznej lub/i składu produktów spożywczych.
 • Otyłość telewizyjna

  Otyłość telewizyjna

  ​Sensacyjne odkrycie czy stwierdzenie oczywistości? Naukowcy twierdzą, że pozwalając dzieciom siedzieć przed ekranem, narażamy je na otyłość.
 • Otyłość dzieci to problem ogólnoświatowy

  Otyłość dzieci to problem ogólnoświatowy

  Na świecie z powodu nadwagi lub otyłości cierpi 10 proc. dzieci i młodzieży w wieku od 5 do 17 lat. Szczególnie cierpią z ich powodu dzieci rodziców gorzej wykształconych o niskich dochodach.
 • Otyłość u dzieci – narastający problem

  Otyłość u dzieci – narastający problem

  Otyłość jest chorobą cywilizacyjną, polegająca na patologicznym zwiększeniu masy tkanki tłuszczowej. Problem ten dotyczy także dzieci. W Polsce odsetek otyłych dzieci szacuje się na poziomie 18 proc. wśród chłopców oraz 14 proc. u dziewcząt. Niepokojący jest fakt, iż w ostatniej dekadzie liczba otyłych dzieci podwoiła się.
 • Unia nie chce napojów energetycznych!

  Unia nie chce napojów energetycznych!

  Parlament zawetował w ostatni czwartek proponowane przez Komisję Europejską przepisy, które legalizowałyby prezentowanie napojów energetycznych zawierających kofeinę, jako wzmacniających koncentrację i uwagę.

Filmy - Otyłość u dzieci (4)

 • Polskie dzieci należą do najszybciej tyjących w całej Europie

  Bez podjęcia zdecydowanych działań zmierzających do powstrzymania rozwoju otyłości w Polsce, nasze społeczeństwo czeka szybki wzrost zachorowań na cukrzycę, choroby krążenia, nowotwory oraz wiele innych poważnych dolegliwości i powikłań – ostrzegają eksperci Instytutu Żywności i Żywienia. – Niestety polskie dzieci należą̨ obecnie do najszybciej tyjących w całej Europie. Warto przypomnieć́, że w latach 70. ubiegłego wieku nadmierną masę ciała notowano w Polsce u mniej niż 10 proc. uczniów, podczas gdy obecnie już co piąte dziecko w wieku szkolnym boryka się z nadwagą lub otyłością. Jeśli tak dalej pójdzie, niedługo dogonimy niechlubną czołówkę krajów europejskich, w której są m.in. Grecja, Węgry i Wielka Brytania – ostrzega prof. Jadwiga Charzewska z Instytutu Żywności i Żywienia. Dietetycy podkreślają, że nadwaga i otyłość stanowią nie tylko problem natury estetycznej. Są to przede wszystkim ważne czynniki ryzyka rozwoju wielu chorób przewlekłych i dolegliwości zdrowotnych.
 • Cukrzyca atakuje dzieci i młodzież

  Lekarze alarmują: coraz więcej młodych ludzi choruje na cukrzycę! Na Wyspach Brytyjskich to już prawdziwa plaga. Według raportu opublikowanego 9 marca, w Wielkiej Brytanii na przełomie lat 2013/2014 zarejestrowanych było aż 26 867 przypadków cukrzycy u dzieci, nastolatków i ludzi młodych (dane dotyczą przedziału wiekowego 0-25 lat). Mowa o cukrzycy typu 1 (łac. diabetes mellitus), zwanej też cukrzycą insulinozależną. Również cukrzyca typu 2 – choroba, która kiedyś była powszechna wśród osób dorosłych – częściej atakuje dziś młodsze grupy wiekowe. Winę za to ponoszą przede wszystkim błędy w żywieniu dzieci i młodzieży. Niepełnowartościowe, śmieciowe jedzenie, zawierające duże ilości cukru, powoduje rozregulowanie się gospodarki węglowodanowej młodego organizmu. Problemom tym towarzyszą nadwaga, otyłość i nadciśnienie. Skuteczne leczenie cukrzycy u młodych ludzi wymaga stałej kontroli metabolicznej, zmiany nawyków żywieniowych i zwiększenia aktywności fizycznej. Niestety, niezbędna jest też farmakoterapia.
 • Tak grubych dzieci nie ma nigdzie w Europie!

  Naukowcy z Kings College London opublikowali właśnie raport, z którego wynika, że w Wielkiej Brytanii aż jedna trzecia dzieci w wieku od 2 do 15 lat waży za dużo. Jeśli chodzi o starszą młodzież - powyżej 15. roku życia - to problem nadwagi lub otyłości dotyczy na Wyspach 37,8 procenta chłopców i 36,6 procenta dziewcząt. Wobec tych alarmujących danych brytyjskie organizacje prozdrowotne, zarówno te rządowe i jak i pozarządowe, starają się promować wśród dzieci różne formy aktywności fizycznej (szczególnie sprawdza się na tym polu trening typu crossfit) połączone z nauką o zdrowym odżywianiu. - Bardzo nas niepokoi wzrost liczby przypadków otyłości u dzieci. Nastolatki, które mają problem z masą ciała, mogą już jako osoby dorosłe borykać się z nadwagą lub otyłością, a to z kolei zwiększa ryzyko wystąpienia u nich takich przewlekłych chorób, jak cukrzyca typu 2. - wyjaśnia profesor Martin Gulliford z Kings College London.
 • Ciężkie chwile na obozie dla otyłych dzieci

  Otyłość staje się coraz większym problemem w Chinach, zwłaszcza w rodzinach należących do klasy średniej. Wzrost zamożności społeczeństwa wiąże się z większymi wydatkami na jedzenie, niestety – nie zawsze zdrowe. Tłuste potrawy i słodycze powodują, że już kilkuletnie dzieci zaczynają mieć problemy z wagą. Rodzice otyłych dzieci, zaniepokojeni ich stanem zdrowia, wysyłają je na obozy, gdzie pod kontrolą lekarzy, trenerów i dietetyków młodzież w pocie czoła ćwiczy, aby stracić choć kilka zbędnych kilogramów. Te zdjęcia zostały zrobione w jednym z takich ośrodków w Pekinie.