oszustwa podatkowe

Artykuły - Oszustwa podatkowe (128)

 • Witold Modzelewski: Nowy rodzaj "optymalizacji podatkowej", czyli temat, o którym nie należy mówić

  Witold Modzelewski: Nowy rodzaj "optymalizacji podatkowej", czyli temat, o którym nie należy mówić

  Zamieszanie, które wywołuje panujący w Europie strach przed koronawirusem, skłania do wielu głębszych przewartościowań, również dotyczących spraw fiskalnych - zwraca uwagę prof. Witold Modzelewski.
 • Kontrole ZUS w firmach: Rzadziej, ale skuteczniej. Czego szukają kontrolerzy?

  Kontrole ZUS w firmach: Rzadziej, ale skuteczniej. Czego szukają kontrolerzy?

  Liczba kontroli płatników składek przeprowadzanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych od 2016 do 2019 r. spadła o 31 proc. Wzrosła za to ich skuteczność.
 • Ukradzione przez oszustów pieniądze państwo "ściąga" z uczciwych przedsiębiorców

  Ukradzione przez oszustów pieniądze państwo "ściąga" z uczciwych przedsiębiorców

  ​Jak chronić majątek firmy przed... państwem? Dla obrony przed przestępcami może wystarczyć wysoki płot czy wykup ubezpieczenia. Na służby skarbowe państwa to już jednak nie wystarcza. Te ostatnie, w ramach walki z powodującymi szkody Skarbu Państwa oszustwami podatkowymi, próbują je naprawiać pieniędzmi przedsiębiorców, którzy przestępcami nie są. Bo tak jest łatwiej.
 • KAS rozbiła grupę podmiotów oszukujących na podatku VAT

  KAS rozbiła grupę podmiotów oszukujących na podatku VAT

  ​Krajowa Administracja Skarbowa rozbiła grupę podmiotów, które nie płaciły podatku VAT w obrocie elektroniką. Straty Skarbu Państwa wyniosły co najmniej 27,9 mln zł - poinformowała w piątek KAS.
 • STIR pozwala wyłuskać oszustów. Zablokowano 648 rachunków bankowych

  STIR pozwala wyłuskać oszustów. Zablokowano 648 rachunków bankowych

  Do 23 stycznia 2020 r. Krajowa Administracja Skarbowa zablokowała 648 rachunków bankowych, na których zabezpieczyła 86 mln zł. Ale to niejedyny efekt działania Systemu Teleinformatycznego Izby Rozliczeniowej.
 • Siedem osób podejrzanych w śledztwie dotyczącym m.in. oszustw podatkowych

  Siedem osób podejrzanych w śledztwie dotyczącym m.in. oszustw podatkowych

  Funkcjonariusze CBŚP i KAS zatrzymali w sumie siedem osób podejrzanych o działalność w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się m.in. oszustwami podatkowymi. Wysokość podatków, które nie trafiły do budżetu państwa, szacowana jest wstępnie na ponad 25 mln zł.
 • Spółka ukarana za oszustwo Skarbu Państwa, mimo że Skarb nie został oszukany

  Spółka ukarana za oszustwo Skarbu Państwa, mimo że Skarb nie został oszukany

  Zgodnie z podstawową zasadą prawa wspólnotowego - zasadą proporcjonalności - państwa członkowskie nie mogą nakładać na swoich podatników dodatkowych ciężarów, jeśli byłyby one nieproporcjonalne do celów, dla których ciężary zostały ustanowione. Orzekając o niedostosowaniu się do tej zasady przez polskie organy podatkowe, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w wyroku z 21 lutego 2019 r. stwierdził: "Sam fakt, że strona złożyła korektę deklaracji podatkowej po wszczęciu kontroli podatkowej w sytuacji, gdy Skarb Państwa nie doznał żadnego uszczuplenia oraz gdy spółka sporządziła przedmiotową deklarację i jej korektę nie może, w ocenie Sądu, być podstawą do nałożenia na skarżącą sankcji z art. 112b ust. 2 pkt 1 u.p.t.u." (sygn. akt I SA/Sz 873/18).
 • Fikcyjne faktury VAT na co najmniej 3 mln zł

  Fikcyjne faktury VAT na co najmniej 3 mln zł

  Przedsiębiorcy z Podkarpacia to kolejne osoby zatrzymane do sprawy dotyczącej wystawiania tzw. pustych faktur.
 • Prof. Modzelewski: Ustawa o VAT ułatwia działania oszustom. Pilnie trzeba stworzyć nową

  Prof. Modzelewski: Ustawa o VAT ułatwia działania oszustom. Pilnie trzeba stworzyć nową

  W latach 90. XX wieku nowa ustawa o podatku VAT uzdrowiła finanse państwa. Wpływy do budżetu stopniowo rosły. Ale po wejściu Polski do Unii Europejskiej zmiany regulacji spowodowały znaczny wzrost oszustw podatkowych. Istniejące instrumenty prawne zwalczania tych zjawisk są mało efektywne. Remedium mogłaby być zupełnie nowa ustawa o tym podatku. Prof. Witold Modzelewski, były wiceminister finansów tłumaczy dlaczego odwrócony VAT, Jednolity Plik Kontrolny oraz inne przepisy, jakie wprowadzono w ostatnich latach, nie zmniejszają skali nadużyć, bądź są wręcz szkodliwymi rozwiązaniami dla Skarbu Państwa.
 • Wyłudzenia VAT. Fiskus będzie musiał się bardziej postarać, by ukarać przedsiębiorcę

  Wyłudzenia VAT. Fiskus będzie musiał się bardziej postarać, by ukarać przedsiębiorcę

  Naczelny Sąd Administracyjny stoi na stanowisku, że w sprawach dotyczących wyłudzeń w VAT organ podatkowy ma obowiązek dokładnego ustalenia stanu faktycznego oraz udowodnienia podatnikowi wzięcia udziału w oszustwie podatkowym. Brak obiektywnych przesłanek skutkuje niemożliwością ukarania przedsiębiorcy.

Filmy - Oszustwa podatkowe (1)

 • Ok. 40 mld zł traci Polska na oszustwach podatkowych

  Skala wyłudzeń podatku VAT zmierzona przez Komisję Europejską w Polsce wynosi ok. 40 mld zł każdego roku. Każde takie oszustwo to realna strata dla budżetu państwa ale jednocześnie realne utrudnienie i koszt dla uczciwego przedsiębiorcy, który musi konkurować z oszustem – mówi Michał Kanownik, prezes Zarządu ZIPSEE „Cyfrowa Polska”. Związek Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego Branży RTV i IT – ZIPSEE „Cyfrowa Polska” zaapelował do rządu o wprowadzenie takich rozwiązań prawnych, które pozwolą na weryfikowanie wiarygodności i uczciwości kontrahentów. Zdaniem przedstawicieli organizacji brak takiego mechanizmu naraża firmy na ryzyko nieświadomego uczestnictwa w karuzeli podatkowej. Związek uważa także, że konieczne są zmiany w metodzie prowadzenia kontroli skarbowych, które jako narzędzie w walce z karuzelami podatkowymi uderzają nie tylko w oszustów, ale także w uczciwych przedsiębiorców.