oszczędzanie na emeryturę

Artykuły - Oszczędzanie na emeryturę (143)

 • Nierozstrzygnięty los OFE ciąży PPK

  Nierozstrzygnięty los OFE ciąży PPK

  Niższa od oczekiwań partycypacja w Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK) to nie tylko wynik pandemii i niepewności jutra wśród zatrudnionych. Cieniem na ich decyzjach kładzie się także niskie zaufanie do państwa, bo nadal nierozstrzygnięta pozostaje sprawa likwidacji OFE, które znowu są przedmiotem targów politycznych wśród rządzących. Coraz bardziej widać, że los OFE powinien zostać uregulowany zanim jeszcze rozpoczęto PPK, a nie być realizowane obydwa projekty równocześnie. Rujnujący wpływ na budowanie świadomości emerytalnej, tak potrzebnej w podjęciu decyzji o zaangażowaniu w PPK, mają także 13. i 14. emerytura, które podważają samą ideę programu.
 • Marek Góra: ZUS czy IKE? Każdy wybór jest zły

  Marek Góra: ZUS czy IKE? Każdy wybór jest zły

  Profesor Marek Góra, współtwórca reformy emerytalnej z 1999 r., żałuje spodziewanej likwidacji Otwartych Funduszy Emerytalnych. Wskazuje jednak, że nie oznacza to cofnięcia skutków tamtej reformy. - Los OFE został przesądzony już wiele lat temu - najgorsze jest jednak zburzenie percepcji całego systemu. Podważono zaufanie do systemu emerytalnego i do indywidualnego oszczędzania na przyszłość - stwierdza w rozmowie z Interią wykładowca Szkoły Głównej Handlowej. - To co najważniejsze jednak pozostało - połączenie racjonalności każdego z nas z racjonalnością całego systemu - podkreśla.
 • Likwidacja OFE uzależniona od losów koalicji rządowej

  Likwidacja OFE uzależniona od losów koalicji rządowej

  Reforma zakładająca likwidację Otwartych Funduszy Emerytalnych może wrócić do Sejmu dopiero, gdy rozstrzygnie się przyszłość koalicji rządowej, albo wręcz po przedterminowych wyborach parlamentarnych, jeśli do nich dojdzie - takie opinie można usłyszeć w kręgach rządowych po tym, jak wczoraj z listy sejmowych głosowań został zdjęty projekt ustawy zakładający likwidację OFE i przeniesienie środków ponad 15 mln członków funduszy na specjalne Indywidualne Konta Emerytalne lub do ZUS.
 • Sejm odkłada głosowanie w sprawie likwidacji OFE

  Sejm odkłada głosowanie w sprawie likwidacji OFE

  Głosowanie w Sejmie nad projektem likwidacji Otwartych Funduszy Emerytalnych zostało w ostatniej chwili wycofane z planu obrad izby. Zakładano, że głosowanie odbędzie się w ramach wtorkowego bloku głosowań, który miał się rozpocząć o godz.10. Projekt najpierw miał być głosowany w ubiegły czwartek, ale został przesunięty na wtorek.
 • Zmiany w OFE. ZUS czy IKE? Wybór będzie trudny

  Zmiany w OFE. ZUS czy IKE? Wybór będzie trudny

  Głosowanie ustawy likwidującej Otwarte Fundusze Emerytalne zostało przesunięte z ostatniego czwartku na wtorek. Potem ustawa trafi do Senatu i następnie na biurko prezydenta. Cały czas nie ma więc jej finalnej wersji, a już od 1 czerwca do 2 sierpnia 15 mln Polaków ma decydować co zrobić z pieniędzmi w OFE. Lepiej zastanowić się wcześniej, choć "trochę w ciemno".
 • Zmiany w OFE. IKE czy ZUS? Oto kluczowe informacje

  Zmiany w OFE. IKE czy ZUS? Oto kluczowe informacje

  Ponad 15 mln Polaków będzie musiało podjąć wkrótce ważną decyzję w sprawie swojej przyszłej emerytury. Do wyboru, według propozycji rządu, będą mieli przeniesienie środków z Otwartego Funduszu Emerytalnego na Indywidualne Konto Emerytalne z potrąceniem 15 proc. i dziedziczeniem lub do ZUS bez dziedziczenia i z podatkiem do zapłaty w przyszłości. Eksperci radzą, co trzeba wziąć pod uwagę, by decyzja była w miarę dobrze przemyślana.
 • PPK najbardziej pewny sposób oszczędzania na przyszłą emeryturę?

  PPK najbardziej pewny sposób oszczędzania na przyszłą emeryturę?

  Zdaniem ekspertów Instytutu Emerytalnego, niska partycypacja w pracowniczych planach kapitałowych wynika z braku zaufania m.in. przez to, co się stało z OFE. Po trzech pierwszych etapach programu PPK partycypacja wynosi średnio około 30 proc. i jest na zaskakująco niskim poziomie.
 • Projekt likwidujący OFE pod ostrzałem krytyki

  Projekt likwidujący OFE pod ostrzałem krytyki

  Przy pierwszym czytaniu ustawy o likwidacji OFE w Sejmie najczęściej padało określenie "haracz" albo "skok na oszczędności". Chodzi oczywiście o 15-proc. opłatę, która ma być pobrana z góry w domyślnym wariancie, czyli przeniesieniu środków na specjalne Indywidualne Konto Emerytalne. Rząd rekomenduje właśnie ten wariant. Projekt skierowano do prac w komisjach.
 • Rekordowe wypłaty z IKE i IKZE

  Rekordowe wypłaty z IKE i IKZE

  Pandemiczny kryzys sprawił, że w 2020 r. Polacy wycofali z IKE i IKZE rekordową kwotę 507 mln zł. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie branże ucierpiały i w niektórych przypadkach wpływ pandemii na sytuację finansową polegał jedynie na ograniczeniu wydatków.
 • Otwarte Fundusze Emerytalne. Rząd przyjął projekt zmian

  Otwarte Fundusze Emerytalne. Rząd przyjął projekt zmian

  Rząd przyjął projekt ustawy o przekształceniu Otwartych Funduszy Emerytalnych w Indywidualne Konta Emerytalne z możliwością przeniesienia pieniędzy do ZUS. Ustawą, która ma wejść w życie 1 czerwca, zajmie się parlament, a jej najbardziej kontrowersyjnym elementem jest pobierana z góry opłata przekształceniowa.

Filmy - Oszczędzanie na emeryturę (3)

 • Polacy oszczędzają na emeryturę

  Coraz więcej osób decyduje się na indywidualne oszczędzanie w celu zabezpieczenia swojej przyszłości. W 2010 roku ponad połowa Polaków nie oszczędzała i nie planowała odkładania dodatkowych środków finansowych z myślą o emeryturze. Obecnie liczba osób gromadzących środki na przyszłość znacznie wzrosła. Na tę chwilę już tylko 20% obywateli w ogóle nie myśli o indywidualnym oszczędzaniu, licząc na zadowalające wypłaty z ZUS lub OFE. Jak mówi newsrm.tv Karina Trafna, dyrektor sprzedaży Legg Mason, nasza świadomość emerytalna z roku na rok rośnie i coraz częściej zdajemy sobie sprawę z faktu, że nie trzeba odkładać dużych sum, a kluczowe dla naszej przyszłości jest to, że w ogóle podejmujemy działania w celu gromadzenia dodatkowych środków.
 • Polacy wciąż oszczędzają zbyt mało

  Za 30-40 lat na jednego emeryta będzie przypadać jedna osoba pracująca, a nie - jak dziś - trzy. To spowoduje, że realny poziom wypłacanych świadczeń emerytalnych może spaść nawet o połowę. W związku z tym konieczna jest budowa systemu motywacyjnego, który zachęcałby Polaków do oszczędzania na emeryturę. Wprawdzie środki, które Polacy odkładają, z roku na rok są coraz większe, jednak poziom długoterminowych oszczędności jest jednym z najniższych w Europie. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2050 roku liczba osób w wieku emerytalnym wzrośnie niemal dwukrotnie i osiągnie ponad 11 milionów. Gwałtownie skurczy się natomiast grupa obywateli w wieku produkcyjnym. Ubytek wyniesie tutaj ponad 7,5 miliona osób. – Poza zmianami demograficznymi ważna jest czysta ludzka przyzwoitość, czyli żyć tak, by nie pozostawiać naszych dzieci z długami, i zadbać o siebie tak, aby godnie żyć na emeryturze, a niekoniecznie żyć tak, żeby nasze dzieci musiały finansować nasze emerytury – mówi Jarosław Bartkiewicz, prezes zarządu spółki AXA Życie. Na koniec grudnia 2014 oszczędności Polaków przekroczyły wartość 1 bln zł. W skali roku wprawdzie spadły o 6 proc. (ok. 70 mld zł), ale wynika to z transferu środków z OFE do ZUS. Pieniądze gromadzone w bankach i SKOK-ach na rachunkach bieżących wzrosły o blisko 21 mld zł, a na depozytach terminowych – o 37 mld zł. Udział oszczędności długoterminowych w aktywach gospodarstw domowych w Polsce wynosi zaledwie 13 proc. i jest jednym z najniższych w Europie. Dla porównania - w Wielkiej Brytanii kapitały długookresowe stanowią ponad połowę posiadanych środków.
 • Ulgi podatkowe nie przekonały Polaków do oszczędzania na emeryturę

  Wielu Polaków składa zeznania podatkowe często w ostatniej chwili, tuż przed 30 kwietnia. Zdaniem ekspertów to doskonały moment na informowanie o zachętach podatkowych do instrumentów oszczędzania na emeryturę. IKE i IKZE wciąż nie są popularne – otwartych jest odpowiednio 800 tys. i 500 tys. kont, ale pieniądze wpływają zaledwie na co czwarte i co szóste z nich. Komentuje Krzysztof Nowak, członek zarządu firmy konsultingowej Mercer Polska.