oszczędzanie na emeryturę

Artykuły - Oszczędzanie na emeryturę (127)

 • USA: Kongres wprowadził istotne zmiany w systemie emerytalnym

  USA: Kongres wprowadził istotne zmiany w systemie emerytalnym

  W ramach podpisanej w piątek przez prezydenta USA Donalda Trumpa ustawy o wydatkach rządowych w roku budżetowym 2020 amerykański Kongres dokonał zasadniczych, najpoważniejszych od 2006 r., zmian w systemie emerytalnym w tym kraju.
 • MFiPR: Od 1 czerwca do 1 sierpnia 2020 r. czas na decyzję o ewentualnym przekazaniu funduszy z OFE do ZUS

  MFiPR: Od 1 czerwca do 1 sierpnia 2020 r. czas na decyzję o ewentualnym przekazaniu funduszy z OFE do ZUS

  Od 1 czerwca do 1 sierpnia 2020 roku uczestnicy OFE będą mieli czas na decyzję o ewentualnym przekazaniu funduszy z OFE do ZUS i złożenie stosownej deklaracji - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej ws. harmonogramu zmian w przekształceniu OFE w IKE.
 • Jak się dorwać do kasy z PPK?

  Jak się dorwać do kasy z PPK?

  Po intensywnej kampanii informacyjnej większość z nas wie już, ile i jak wpłacać na Pracownicze Plany Kapitałowe. Nieco w cieniu pozostawały jednak informacje, w jaki sposób z PPK wypłacić pieniądze. A można to zrobić niemal w każdej chwili. Chociaż pod pewnymi warunkami.
 • OFE: Rząd przyjął projekt ustawy o funduszach emerytalnych

  OFE: Rząd przyjął projekt ustawy o funduszach emerytalnych

  Rada Ministrów na posiedzeniu przyjęła projekt nowelizacji ustawy o przeniesieniu środków z otwartych funduszy emerytalnych (OFE) na indywidualne konta emerytalne (IKE). Ustawa ma wejść w życie 1 czerwca 2020 r. - poinformowało MFiPR.
 • Paweł Borys, prezes PFR. Porządki w systemie emerytalnym

  Paweł Borys, prezes PFR. Porządki w systemie emerytalnym

  Wiek emerytalny to prawo, a nie obowiązek. Jego podniesienie też by nie wystarczyło, więc dodatkowe oszczędności są konieczne. Dziś - z punktu widzenia zaufania społecznego - najważniejsza jest stabilność trzeciego filara, czyli prywatnych oszczędności emerytalnych - deklaruje Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju w rozmowie z Moniką Krześniak-Sajewicz.
 • Gertruda Uścińska, prezes ZUS: Przyszła emerytura powinna opierać się na kilku źródłach, nie tylko na publicznym systemie

  Gertruda Uścińska, prezes ZUS: Przyszła emerytura powinna opierać się na kilku źródłach, nie tylko na publicznym systemie

  - Aby nasza emerytura była w przyszłości wyższa, powinniśmy korzystać z różnych sposobów zabezpieczenia dochodu po zaprzestaniu pracy. Oprócz składkowania do systemu publicznego warto także gromadzić oszczędności np. w PPK lub na IKE - powiedziała PAP prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. Po 2040 r. system emerytalny będzie już przyznawał emerytury praktycznie bez udziału tzw. kapitału początkowego, który odzwierciedla składki wpłacone do systemu przed 1999 r.
 • W środę rząd zajmie się projektem ustawy o przekształceniu OFE

  W środę rząd zajmie się projektem ustawy o przekształceniu OFE

  Rząd zajmie się w środę projektem ustawy zakładającej przeniesienie środków zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych na indywidualne konta emerytalne - wynika z porządku obrad Rady Ministrów zamieszczonego na stronie KPRM.
 • Dzięki PPK możesz mieć czterokrotnie wyższą emeryturę niż oszczędzając w gotówce

  Dzięki PPK możesz mieć czterokrotnie wyższą emeryturę niż oszczędzając w gotówce

  Według prezes ZUS już za 20 lat emerytury mogą wynosić mniej niż 40 proc. ostatniego wynagrodzenia. Oznacza to, że przy pensji 3000 zł emerytura wyniesie jedynie 1200 zł.
 • Pracownicze Plany Kapitałowe nie uratują naszych emerytur, ale dadzą dodatkowe pieniądze

  Pracownicze Plany Kapitałowe nie uratują naszych emerytur, ale dadzą dodatkowe pieniądze

  Pieniądze, które zgromadzimy w PPK, w niewielkim stopniu poprawią sytuację przyszłych emerytów, a zwłaszcza kobiet. Polski system emerytalny jest w bardzo trudnej sytuacji. Z wyliczeń Expandera wynika, że kobiety obecnie będące w wieku około 35 lat, do uzyskania emerytury w wysokości ich ostatniej pensji, potrzebują dziewięciokrotnie wyższych oszczędności niż te, które uda im się zgromadzić w PPK. W przypadku mężczyzn w tym wieku, potrzeba trzykrotnie więcej.
 • Zdążyć przed terminem. Jak wdrożyć PPK w swojej firmie w 48h?

  Zdążyć przed terminem. Jak wdrożyć PPK w swojej firmie w 48h?

  O wprowadzeniu Pracowniczych Planów Kapitałowych mówi się od jakiegoś czasu bardzo dużo. Medialny szum, jaki pojawił się wokół nich, sprawia, że fakty mieszają się niekiedy z plotkami i pogłoskami, a informacje potwierdzone - z nieprawdziwymi. Postanowiliśmy wobec tego sprawdzić, czym tak naprawdę jest program PPK, jak skorzystają na jego wprowadzeniu pracownicy i pracodawcy. Objaśnimy także, jakich procedur i terminów powinni dopilnować ci ostatni, aby wszystko przebiegło zgodnie z planem, oraz jak wdrożyć PPK w swojej w firmie w zaledwie 48h.

Filmy - Oszczędzanie na emeryturę (3)

 • Polacy oszczędzają na emeryturę

  Coraz więcej osób decyduje się na indywidualne oszczędzanie w celu zabezpieczenia swojej przyszłości. W 2010 roku ponad połowa Polaków nie oszczędzała i nie planowała odkładania dodatkowych środków finansowych z myślą o emeryturze. Obecnie liczba osób gromadzących środki na przyszłość znacznie wzrosła. Na tę chwilę już tylko 20% obywateli w ogóle nie myśli o indywidualnym oszczędzaniu, licząc na zadowalające wypłaty z ZUS lub OFE. Jak mówi newsrm.tv Karina Trafna, dyrektor sprzedaży Legg Mason, nasza świadomość emerytalna z roku na rok rośnie i coraz częściej zdajemy sobie sprawę z faktu, że nie trzeba odkładać dużych sum, a kluczowe dla naszej przyszłości jest to, że w ogóle podejmujemy działania w celu gromadzenia dodatkowych środków.
 • Polacy wciąż oszczędzają zbyt mało

  Za 30-40 lat na jednego emeryta będzie przypadać jedna osoba pracująca, a nie - jak dziś - trzy. To spowoduje, że realny poziom wypłacanych świadczeń emerytalnych może spaść nawet o połowę. W związku z tym konieczna jest budowa systemu motywacyjnego, który zachęcałby Polaków do oszczędzania na emeryturę. Wprawdzie środki, które Polacy odkładają, z roku na rok są coraz większe, jednak poziom długoterminowych oszczędności jest jednym z najniższych w Europie. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2050 roku liczba osób w wieku emerytalnym wzrośnie niemal dwukrotnie i osiągnie ponad 11 milionów. Gwałtownie skurczy się natomiast grupa obywateli w wieku produkcyjnym. Ubytek wyniesie tutaj ponad 7,5 miliona osób. – Poza zmianami demograficznymi ważna jest czysta ludzka przyzwoitość, czyli żyć tak, by nie pozostawiać naszych dzieci z długami, i zadbać o siebie tak, aby godnie żyć na emeryturze, a niekoniecznie żyć tak, żeby nasze dzieci musiały finansować nasze emerytury – mówi Jarosław Bartkiewicz, prezes zarządu spółki AXA Życie. Na koniec grudnia 2014 oszczędności Polaków przekroczyły wartość 1 bln zł. W skali roku wprawdzie spadły o 6 proc. (ok. 70 mld zł), ale wynika to z transferu środków z OFE do ZUS. Pieniądze gromadzone w bankach i SKOK-ach na rachunkach bieżących wzrosły o blisko 21 mld zł, a na depozytach terminowych – o 37 mld zł. Udział oszczędności długoterminowych w aktywach gospodarstw domowych w Polsce wynosi zaledwie 13 proc. i jest jednym z najniższych w Europie. Dla porównania - w Wielkiej Brytanii kapitały długookresowe stanowią ponad połowę posiadanych środków.
 • Ulgi podatkowe nie przekonały Polaków do oszczędzania na emeryturę

  Wielu Polaków składa zeznania podatkowe często w ostatniej chwili, tuż przed 30 kwietnia. Zdaniem ekspertów to doskonały moment na informowanie o zachętach podatkowych do instrumentów oszczędzania na emeryturę. IKE i IKZE wciąż nie są popularne – otwartych jest odpowiednio 800 tys. i 500 tys. kont, ale pieniądze wpływają zaledwie na co czwarte i co szóste z nich. Komentuje Krzysztof Nowak, członek zarządu firmy konsultingowej Mercer Polska.