oszczędzanie

Artykuły - Oszczędzanie (60)

 • Sondaż Deutsche Bank: Zamożność po polsku - co to znaczy dobrze zarabiać nad Wisłą

  Sondaż Deutsche Bank: Zamożność po polsku - co to znaczy dobrze zarabiać nad Wisłą

  Od 10 do 19 tys. zł netto - tyle zdaniem Polaków powinna zarabiać osoba, którą można już uznać za zamożną. W porównaniu z innymi europejskimi krajami, w Polsce takich osób wciąż jest stosunkowo niewiele. Biorąc jednak pod uwagę, że nasze społeczeństwo stopniowo się bogaci, można liczyć, że z każdym rokiem grono to będzie rosło.
 • Polacy chętnie kupują obligacje skarbowe

  Polacy chętnie kupują obligacje skarbowe

  Resort finansów chwali się dobrymi wynikami sprzedaży obligacji oszczędnościowych przeznaczonych dla osób fizycznych. Polacy chętnie kupują papiery skarbowe, które - w okresie niskich stóp procentowych - dają zarobić nieco więcej niż bankowe lokaty jednocześnie oferując spore bezpieczeństwo.
 • Rośnie zainteresowanie obligacjami oszczędnościowymi

  Rośnie zainteresowanie obligacjami oszczędnościowymi

  Resort finansów informuje, że wciąż rośnie zainteresowanie obligacjami skarbu państwa oferowanymi osobom fizycznym. W kwietniu MF zdecydowało się pozostawić bez zmian oprocentowanie obligacji oszczędnościowych.
 • MF przygotowało ofertę lutowych obligacji oszczędnościowych

  MF przygotowało ofertę lutowych obligacji oszczędnościowych

  Resort finansów nie ukrywa, że oferowane inwestorom indywidualnym skarbowe obligacje oszczędnościowe cieszą się w ostatnich miesiącach sporą popularnością. Powodem może być nieatrakcyjna oferta banków. Oprocentowanie lokat wciąż pozostaje niskie, a obligacje - szczególnie te indeksowane inflacją - pozwalają zyskać więcej. MF przygotowało ofertę lutowych obligacji.
 • Polacy coraz chętniej kupują obligacje skarbowe

  Polacy coraz chętniej kupują obligacje skarbowe

  Rekordowe zainteresowanie obligacjami skarbowymi. Rośnie popularność długoterminowych papierów.
 • Odwrót od bankowych lokat

  Odwrót od bankowych lokat

  W samym grudniu depozyty gospodarstw domowych wzrosły aż o 10,5 mld zł, czyli o 1,5 proc., do poziomu 732,4 mld zł. Jednak ostatni miesiąc nie oddaje sytuacji, jaka miała miejsce w całym roku, bo w tym czasie do banków wpłaciliśmy łącznie tylko 27 mld zł i jest to zdecydowanie gorszy wynik niż przed rokiem, a głównym "winowajcą" są rekordowo niskie stopy procentowe.
 • Oszczędzanie nie jest naszą narodową specjalnością

  Oszczędzanie nie jest naszą narodową specjalnością

  Niedawne dane Głównego Urzędu Statystycznego dotyczące tzw. średniego wynagrodzenia brzmiały szczególnie krzepiąco. Zarabiamy już prawie 5 tys. zł miesięcznie (brutto), a to kwota wystarczająca "na życie" i pozwalająca co nieco odłożyć. Niestety - "przeciętne" wynagrodzenie bywa mylące (większość Polaków zarabia mniej), a nasza skłonność do oszczędzania - niezależnie od wysokości miesięcznych dochodów - jest stosunkowo niewielka.
 • Ile pieniędzy potrzebujesz, żeby spokojnie spać?

  Ile pieniędzy potrzebujesz, żeby spokojnie spać?

  Ile pensji potrzebujemy, żeby spać spokojnie? 20 średnich krajowych. Minimalny poziom oszczędności, jaki uważamy za konieczny dla naszego poczucia bezpieczeństwa to średnio 69 tys. zł. Czy to wystarczy, gdy np. stracimy pracę? To zależy od naszej sytuacji. Ile pieniędzy rzeczywiście potrzebujemy?
 • Polacy kupili najwięcej obligacji od dekady

  Polacy kupili najwięcej obligacji od dekady

  Prawie 7 miliardów złotych wydali w ubiegłym roku Polacy na zakup oszczędnościowych obligacji skarbu państwa. To rekordowe dane.
 • Polacy oszczędzają bezpiecznie, ale nieefektywnie

  Polacy oszczędzają bezpiecznie, ale nieefektywnie

  Ponad 70 proc. oszczędności Polaków spoczywa obecnie na depozytach bankowych w złotych o stosunkowo niskim oprocentowaniu, depozytach walutowych oraz w gotówce. Dla porównania: w Stanach Zjednoczonych jest to poziom zaledwie około 10 proc. Rodzi się więc pytanie o efektywność pomnażania pieniędzy przez Polaków.

Filmy - Oszczędzanie (33)

 • Polacy oszczędzają bezpiecznie, ale nieefektywnie

  Ponad 70% oszczędności Polaków spoczywa obecnie na niskooprocentowanych depozytach bankowych złotowych, walutowych oraz w gotówce. Dla porównania w Stanach Zjednoczonych jest to poziom zaledwie około 10%. Rodzi się więc pytanie o efektywność pomnażania pieniędzy przez Polaków. Biorąc pod uwagę rekordowo niskie stopy procentowe, pozostawianie środków na lokacie wydaje się marnotrawstwem i rodzi pytanie o efektywność gospodarowania wolnymi środkami, ale również pokazuje, że cały czas istnieje przestrzeń do edukacji społeczeństwa w zakresie lokowania pieniędzy.
 • Proste triki, by oszczędzać na paliwie

  Jazda samochodem - zwłaszcza po mieście - oznacza nieuchronny wzrost rachunków za paliwo... Jest kilka podstawowych zasad, których stosowanie pozwoli nie tylko na bezpieczniejszą jazdę, ale przede wszystkim na oszczędzenie sporych pieniędzy na benzynie. Zobaczcie proste triki, jak zaoszczędzić na paliwie!
 • Świnka skarbonka z plastikowej butelki

  Zwykłą plastikową butelkę po wodzie czy napojach można w parę chwil sprytnie zmienić w... świnkę skarbonkę! Będzie nie tylko kolorową dekoracją dla najmłodszych, ale też genialnym sposobem na uczenie naszych dzieci oszczędzania. Zrobienie takiej skarbonki z butelki nie trwa długo i jest naprawdę proste. Zobaczcie, jak zrobić świnkę skarbonkę z plastikowej butelki w dosłownie parę minut!
 • Polacy odłożyli 1,6 miliarda na swoje dodatkowe emerytury

  Prawie 1,6 miliarda złotych – tyle Polacy wpłacili w 2016 r. do dobrowolnego, prywatnego III filaru emerytalnego. To o ponad 250 milionów złotych więcej niż rok wcześniej. Prawie 60 proc. nowych IKE i IKZE zostało otwartych w towarzystwach funduszy inwestycyjnych (TFI).