oszczędzanie

Artykuły - Oszczędzanie (404)

 • Z lokat odpłynęło najwięcej pieniędzy w historii

  Z lokat odpłynęło najwięcej pieniędzy w historii

  W samym tylko czerwcu z bankowych lokat wyparowało prawie 12,5 mld złotych. To największy odpływ depozytów terminowych w historii. Zamiast mrozić kapitał na rachitycznie oprocentowanych lokatach, wolimy pieniądze trzymać na rachunkach, do których dostęp mamy w każdej chwili albo inwestować je w bardziej ryzykowny, ale też potencjalnie zyskowny sposób.
 • Jeśli wierzyć ekonomistom, to kredyty zostaną tanie

  Jeśli wierzyć ekonomistom, to kredyty zostaną tanie

  Kilka lat niskich rat - w skrócie właśnie taką perspektywę roztaczają przed nami aktualne kontrakty terminowe na stopy procentowe. Z punktu widzenia kredytobiorców są to dobre informacje oznaczające niskie raty. Gorzej jest z oszczędzającymi, którzy powinni przyzwyczaić się do tego, że rachityczne oprocentowanie lokat nie chroni ich kapitału przed utratą siły nabywczej.
 • Niemcy: Jedni oszczędzają, inni żyją z dnia na dzień

  Niemcy: Jedni oszczędzają, inni żyją z dnia na dzień

  ​Niemcy słyną w świecie z oszczędzania pieniędzy. Nie wszyscy jednak mogą sobie na to pozwolić.
 • Lokaty w bankach: Promil to nowy procent

  Lokaty w bankach: Promil to nowy procent

  Mniej niż 1 proc. odsetek - na tyle możemy liczyć dziś w ramach najlepszych depozytów aż w pięciu bankach. Przyjęcie takiej propozycji oznacza zaledwie kilka złotych odsetek od każdego powierzonego na rok tysiąca. Niestety, wszystko wskazuje na to, że to wciąż nie koniec obniżek, które czekają oszczędzających.
 • Wydatki i oszczędności w dobie COVID-19

  Wydatki i oszczędności w dobie COVID-19

  Ekonomiczna sytuacja Polaków przed pandemią wyglądała całkiem nieźle: dochody się zwiększały, realna wartość wydatków spadała, a część comiesięcznych wpływów udawało się zaoszczędzić. Od marca przez światową gospodarkę przetacza się jednak prawdziwa burza, która pomogła zdać sobie sprawę, jak wrażliwa jest koniunktura i jak istotne jest zabezpieczenie finansowe na gorsze czasy.
 • Oszczędzanie w czasach pandemii - ile odkładają Polacy?

  Oszczędzanie w czasach pandemii - ile odkładają Polacy?

  Pandemia koronawirusa nie zniechęciła Polaków do poszukiwania możliwości oszczędzania i pomnażania majątku. W czasach niemal zerowych stóp procentowych nie jest to jednak łatwe.
 • Pieniądze odpłyną z banków? To możliwe

  Pieniądze odpłyną z banków? To możliwe

  Ostatnią decyzją Rady Polityki Pieniężnej stopy procentowe zostały sprowadzone do rekordowo niskiego poziomu. Eksperci nie mają wątpliwości, że radykalnie wpłynie to na zachowania oszczędzających i inwestorów.
 • To był ostatni dobry miesiąc dla obligacji. Popyt zanurkował

  To był ostatni dobry miesiąc dla obligacji. Popyt zanurkował

  Od maja popyt na obligacje skarbowe spadł kilkukrotnie - przekonują analitycy. Wszystko za sprawą wyraźnego cięcia oprocentowania tych papierów, które dziś - podobnie jak bankowe lokaty - stały się lichą tarczą przeciwko inflacji.
 • Obligacje skarbowe już nie ochronią przed inflacją

  Obligacje skarbowe już nie ochronią przed inflacją

  Oprocentowanie obligacji skarbowych spada. Już od maja resort finansów zacznie oferować papiery o znacznie niższym oprocentowaniu. I tak warunki na jakich oferowane mają być najpopularniejsze dotychczas obligacje czteroletnie będą prawie o połowę gorsze.

Filmy - Oszczędzanie (40)

 • Jak zrealizować obietnice finansowe składane samemu sobie?

  Obietnice składane samemu sobie na rozpoczęcie nowego roku kalendarzowego żyją krótko. Po dwóch czy trzech miesiącach zapominamy. Z jakichś względów nie udaje nam się zrealizować ambitnych planów. Jak zwiększyć szanse na sukces?
 • Rafał Madej: Klienci rzadko sami pytają o produkty oszczędnościowe

  Klienci rzadko sami pytają o produkty oszczędnościowe z myślą o emeryturze i potrzebują wsparcia merytorycznego przy ich wyborze - mówi Rafał Madej, dyr. Departamentu Produktów Inwestycyjnych i Ubezpieczeniowych w PKO BP.
 • Nastolatki coraz chętniej oszczędzają. Najczęściej na realizację marzeń

  Blisko połowa nastolatków odkłada pieniądze na realizację swoich marzeń – wynika z obserwacji aplikacji Cashap. Zdecydowanie rzadziej oszczędzają na prezenty urodzinowe czy gwiazdkowe albo na podróże. U młodych ludzi wpływy do skarbonki są raczej okazjonalne i uzależnione od decyzji rodziców, więc motywacja do oszczędzania jest duża.
 • Prezes PZU Życie: Projekt PPK jest jednym z naszych priorytetów

  To szalenie istotne z punktu widzenia polskiej gospodarki, żeby podnieść wartość oszczędności Polaków, a takie projekty jak Pracownicze Plany Kapitałowe to dodatkowo szansa na rozwój PZU – mówi Roman Pałac, prezes PZU Życie.