oszczędzanie

Artykuły - Oszczędzanie (60)

 • Obligacje skarbowe biją rekordy

  Obligacje skarbowe biją rekordy

  W ciągu pierwszych ośmiu miesięcy oszczędzający przeznaczyli na zakup obligacji skarbowych prawie 8 mld zł, o ponad miliard złotych więcej niż w całym 2017 r. Największym powodzeniem cieszą się papiery o trzymiesięcznym terminie wykupu.
 • Do 2021 roku na lokacie nie zarobimy

  Do 2021 roku na lokacie nie zarobimy

  Lokaty bankowe dają za mały zysk, aby pokonać inflację. Z problemem tym masowo stykali się już Polacy, którzy za swoje oszczędności otwierali lokaty w 2016 roku. Jeśli bieżące prognozy okażą się trafne, to nie ma nadziei na poprawę losu deponenta nawet do 2021 roku - wynika z analizy Open Finance.
 • Do szkół wracają książki SKO, tylko w wersji elektronicznej. Średnie saldo na rachunku to 400 złotych

  Do szkół wracają książki SKO, tylko w wersji elektronicznej. Średnie saldo na rachunku to 400 złotych

  Dawniej były drukowane książeczki oszczędnościowe. Dzisiaj są zakładane cyfrowe konta. Obecnie w programie prowadzonym przez PKO BP, uczestniczy 4,5 tys. szkół podstawowych, a młodzi ludzie już zgromadzili na rachunkach ok. 60 mln zł.
 • Na procencie składanym dobrze się wychodzi

  Na procencie składanym dobrze się wychodzi

  Sukces długoterminowego oszczędzania bierze się z systematyczności wpłat oraz magii działania procentu składanego. Odkładając od 2008 do 2018 r. co dwa miesiące tysiąc złotych na lokacie, osoba wybierająca najlepsze oprocentowanie, zarobiła o 3,2 tys. zł więcej niż ktoś, kto decydował się na przeciętny depozyt. Procent składany to jeden z sekretów finansów osobistych.
 • Polacy wciąż chętnie kupują obligacje skarbu państwa

  Polacy wciąż chętnie kupują obligacje skarbu państwa

  W kwietniu 2018 roku sprzedano obligacje oszczędnościowe o łącznej wartości 840 mln zł - poinformował resort finansów.
 • Sondaż Deutsche Bank: Zamożność po polsku - co to znaczy dobrze zarabiać nad Wisłą

  Sondaż Deutsche Bank: Zamożność po polsku - co to znaczy dobrze zarabiać nad Wisłą

  Od 10 do 19 tys. zł netto - tyle zdaniem Polaków powinna zarabiać osoba, którą można już uznać za zamożną. W porównaniu z innymi europejskimi krajami, w Polsce takich osób wciąż jest stosunkowo niewiele. Biorąc jednak pod uwagę, że nasze społeczeństwo stopniowo się bogaci, można liczyć, że z każdym rokiem grono to będzie rosło.
 • Polacy chętnie kupują obligacje skarbowe

  Polacy chętnie kupują obligacje skarbowe

  Resort finansów chwali się dobrymi wynikami sprzedaży obligacji oszczędnościowych przeznaczonych dla osób fizycznych. Polacy chętnie kupują papiery skarbowe, które - w okresie niskich stóp procentowych - dają zarobić nieco więcej niż bankowe lokaty jednocześnie oferując spore bezpieczeństwo.
 • Rośnie zainteresowanie obligacjami oszczędnościowymi

  Rośnie zainteresowanie obligacjami oszczędnościowymi

  Resort finansów informuje, że wciąż rośnie zainteresowanie obligacjami skarbu państwa oferowanymi osobom fizycznym. W kwietniu MF zdecydowało się pozostawić bez zmian oprocentowanie obligacji oszczędnościowych.
 • MF przygotowało ofertę lutowych obligacji oszczędnościowych

  MF przygotowało ofertę lutowych obligacji oszczędnościowych

  Resort finansów nie ukrywa, że oferowane inwestorom indywidualnym skarbowe obligacje oszczędnościowe cieszą się w ostatnich miesiącach sporą popularnością. Powodem może być nieatrakcyjna oferta banków. Oprocentowanie lokat wciąż pozostaje niskie, a obligacje - szczególnie te indeksowane inflacją - pozwalają zyskać więcej. MF przygotowało ofertę lutowych obligacji.
 • Polacy coraz chętniej kupują obligacje skarbowe

  Polacy coraz chętniej kupują obligacje skarbowe

  Rekordowe zainteresowanie obligacjami skarbowymi. Rośnie popularność długoterminowych papierów.

Filmy - Oszczędzanie (34)

 • Newsy Młodzi Polacy chętnie podejmują prace sezonowe, ale zarobionych pieniędzy nie oszczędzają

  Wakacje, podczas których wielu młodych ludzi podejmuje pracę sezonową, to dobry czas, żeby zacząć oszczędzać. Tym bardziej że w tym roku wynagrodzenia są wyższe niż w ubiegłym. Jako hostessa czy barman można zarobić średnio ponad 17 zł brutto za godzinę, a będąc pracownikiem biurowym – ok. 20 zł – wynika z danych Work Service. Badania pokazują jednak, że niewiele młodych osób myśli o oszczędzaniu. Tymczasem w tym wieku najłatwiej wyrobić w sobie nawyk odkładania części zarobków. Pomogłaby w tym odpowiednia edukacja finansowa.
 • Polacy oszczędzają bezpiecznie, ale nieefektywnie

  Ponad 70% oszczędności Polaków spoczywa obecnie na niskooprocentowanych depozytach bankowych złotowych, walutowych oraz w gotówce. Dla porównania w Stanach Zjednoczonych jest to poziom zaledwie około 10%. Rodzi się więc pytanie o efektywność pomnażania pieniędzy przez Polaków. Biorąc pod uwagę rekordowo niskie stopy procentowe, pozostawianie środków na lokacie wydaje się marnotrawstwem i rodzi pytanie o efektywność gospodarowania wolnymi środkami, ale również pokazuje, że cały czas istnieje przestrzeń do edukacji społeczeństwa w zakresie lokowania pieniędzy.
 • Proste triki, by oszczędzać na paliwie

  Jazda samochodem - zwłaszcza po mieście - oznacza nieuchronny wzrost rachunków za paliwo... Jest kilka podstawowych zasad, których stosowanie pozwoli nie tylko na bezpieczniejszą jazdę, ale przede wszystkim na oszczędzenie sporych pieniędzy na benzynie. Zobaczcie proste triki, jak zaoszczędzić na paliwie!
 • Świnka skarbonka z plastikowej butelki

  Zwykłą plastikową butelkę po wodzie czy napojach można w parę chwil sprytnie zmienić w... świnkę skarbonkę! Będzie nie tylko kolorową dekoracją dla najmłodszych, ale też genialnym sposobem na uczenie naszych dzieci oszczędzania. Zrobienie takiej skarbonki z butelki nie trwa długo i jest naprawdę proste. Zobaczcie, jak zrobić świnkę skarbonkę z plastikowej butelki w dosłownie parę minut!