oszczędzanie

Artykuły - Oszczędzanie (439)

 • Lokaty bankowe: Jakie są alternatywy? Ekspertka podpowiada

  Lokaty bankowe: Jakie są alternatywy? Ekspertka podpowiada

  Realne oprocentowanie lokat jest ujemne, jednak trudno o alternatywę; podobny poziom bezpieczeństwa kapitału dają obligacje, ale trzeba włożyć pieniądze na dłużej, a inne produkty wiążą się z większym ryzykiem - mówi dr Urszula Wysocka z Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie.
 • Potrójny smuty rekord - ujemne oprocentowanie lokat

  Potrójny smuty rekord - ujemne oprocentowanie lokat

  Kwota, jaką Polacy trzymają w bankach, jest najwyższa w historii - przekroczyła już 1 bilion zł. Z najnowszych danych NBP wynika jednak, że odsetki, jakie wypłacają nam banki od tych pieniędzy są rekordowo niskie. W ciągu roku spadły z 2 mld zł do 0,9 mld zł. Co gorsza, w przyszłości będą jeszcze niższe, gdyż średnie oprocentowanie lokat założonych w marcu spadło do najniższego poziomu w historii - wyniosło 0,2 proc.
 • Polacy marzą o złocie i nieruchomościach, ale trzymają pieniądze na lokatach

  Polacy marzą o złocie i nieruchomościach, ale trzymają pieniądze na lokatach

  W I kwartale 2021 roku swoje oszczędności zainwestowało 27 proc. ankietowanych Polaków - wynika z badania firmy Tavex. Co ciekawe, Polacy uważają, że opłaca się inwestować w złoto i nieruchomości, ale sami.... postępują inaczej.
 • Polacy rozważnie podchodzą do finansów

  Polacy rozważnie podchodzą do finansów

  Polacy są zdyscyplinowani i konsekwentnie pilnują swoich finansów - 7 na 10 osób regularnie śledzi swoje przychody i wydatki oraz świadomie wydaje pieniądze. Ponadto rozsądnie pożyczają i starają się regularnie odkładać pieniądze - wynika z badania Think Forward Initiative przeprowadzonego przez Grupę ING i partnerów projektu.
 • Oprocentowanie obligacji pozostaje bez zmian

  Oprocentowanie obligacji pozostaje bez zmian

  Ministerstwo Finansów pozostawiło oprocentowanie kwietniowych obligacji oszczędnościowych na poziomie z marca. Skarbowe papiery cieszą się dużą popularnością wśród oszczędzających. Ciułacze starają się ratować oszczędności przed utratą wartości związaną ze wzrostem cen towarów i usług. Obligacjom sprzyja też niskie oprocentowanie konkurencyjnych lokat bankowych.
 • Popularność obligacji Skarbu Państwa nie słabnie

  Popularność obligacji Skarbu Państwa nie słabnie

  Sprzedaż obligacji oszczędnościowych bije w ostatnich miesiącach rekordy popularności. Tylko w lutym 2021 r. Polacy kupili skarbowe papiery wartościowe za ponad 3 mld zł, próbując chronić swoje oszczędności przed spadkiem ich wartości. W środowisku rekordowo niskich stóp procentowych próbujemy dobierać produkty finansowe, które dają wyższe stopy zwrotu niż lokaty bankowe.
 • Kolejny fatalny rok dla oszczędzających

  Kolejny fatalny rok dla oszczędzających

  Rok 2021 będzie już szóstym z kolei, kiedy lokaty bankowe przynoszą straty w ujęciu realnym. NBP opublikował właśnie projekcję inflacji, z której wynika, że w tym roku ceny wzrosną o 3,15 proc. Dla porównania średnie oprocentowanie lokat bankowych założonych w styczniu wyniosło 0,42 proc. Po uwzględnieniu wzrostu cen i podatku realne oprocentowanie będzie więc ujemne i wyniesie ok. -2,72 proc.
 • Banki nie służą już do oszczędzania. Lokaty wycofywane są z ofert

  Banki nie służą już do oszczędzania. Lokaty wycofywane są z ofert

  Pieniędzy na lokatach terminowych od lat ubywało. Teraz ubywa też lokat - te produkty są wycofywane z ofert.
 • Rząd kusi oszczędzających dodatkowym procentem

  Rząd kusi oszczędzających dodatkowym procentem

  Polacy kupują obligacje skarbowe jak nigdy wcześniej. Powód? Łatwy dostęp, bezpieczeństwo i oprocentowanie znacznie wyższe niż to, co proponują banki. Niestety wciąż może być to za mało, aby ochronić kapitał przed inflacją.

Filmy - Oszczędzanie (40)

 • Jak zrealizować obietnice finansowe składane samemu sobie?

  Obietnice składane samemu sobie na rozpoczęcie nowego roku kalendarzowego żyją krótko. Po dwóch czy trzech miesiącach zapominamy. Z jakichś względów nie udaje nam się zrealizować ambitnych planów. Jak zwiększyć szanse na sukces?
 • Rafał Madej: Klienci rzadko sami pytają o produkty oszczędnościowe

  Klienci rzadko sami pytają o produkty oszczędnościowe z myślą o emeryturze i potrzebują wsparcia merytorycznego przy ich wyborze - mówi Rafał Madej, dyr. Departamentu Produktów Inwestycyjnych i Ubezpieczeniowych w PKO BP.
 • Nastolatki coraz chętniej oszczędzają. Najczęściej na realizację marzeń

  Blisko połowa nastolatków odkłada pieniądze na realizację swoich marzeń – wynika z obserwacji aplikacji Cashap. Zdecydowanie rzadziej oszczędzają na prezenty urodzinowe czy gwiazdkowe albo na podróże. U młodych ludzi wpływy do skarbonki są raczej okazjonalne i uzależnione od decyzji rodziców, więc motywacja do oszczędzania jest duża.
 • Prezes PZU Życie: Projekt PPK jest jednym z naszych priorytetów

  To szalenie istotne z punktu widzenia polskiej gospodarki, żeby podnieść wartość oszczędności Polaków, a takie projekty jak Pracownicze Plany Kapitałowe to dodatkowo szansa na rozwój PZU – mówi Roman Pałac, prezes PZU Życie.