oszczędności

Artykuły - Oszczędności (1450)

 • W bankach trzymamy już ponad bilion złotych

  W bankach trzymamy już ponad bilion złotych

  Choć z lokat pieniądze wyjmujemy, to wciąż wielu rodaków zbiera "na czarną godzinę". Dlatego puchną konta zwykłe i oszczędnościowe i to pomimo tego, że mamy niemal gwarancję, że za pieniądze tam zgromadzone z czasem będziemy mogli kupić coraz mniej.
 • Co piąty Polak zaufa oszustowi, jeśli obieca duże zyski

  Co piąty Polak zaufa oszustowi, jeśli obieca duże zyski

  Problem oszustw finansowych mocno przybiera na sile; z badania wynika, że już co piąta osoba jest skłonna powierzyć pieniądze nieznanej firmie, jeśli ta obieca wysokie zyski - informuje w komunikacie Fundacja Rozwoju Rynku Finansowego.
 • Z inflacją chcemy walczyć obligacją

  Z inflacją chcemy walczyć obligacją

  Luty okazał się trzecim najlepszym w historii miesiącem pod względem sprzedaży detalicznych obligacji. Tajemnica popularności tych papierów to niskie oprocentowanie lokat i nadzieja na ochronę oszczędności przed inflacją. Niestety często płonna.
 • Dodatkowe miliardy. Co Polacy zrobią z zaskórniakami z pandemii?

  Dodatkowe miliardy. Co Polacy zrobią z zaskórniakami z pandemii?

  W blokach startowych czeka ponad 4 proc. naszego PKB - gotowe do wydania. Amerykanie mają w kieszeniach znacznie więcej, bo bez mała 8 proc. PKB USA. Nieco mniej - konsumenci w państwach strefy euro. To pieniądze, po które z dnia na dzień możemy sięgnąć. Co wtedy? Czy gospodarka ruszy z kopyta? Albo też ceny ruszą w górę jak szalone?
 • Koronakryzys. Europejczycy zaoszczędzili miliardy euro

  Koronakryzys. Europejczycy zaoszczędzili miliardy euro

  Pandemia sprawiła, że Europejczycy wydają mniej. W ubiegłym roku odłożyli w bankach dodatkowo ponad 500 mld euro. Statystyczny Niemiec zaoszczędził prawie 1800 euro, ale mistrzami okazali się Brytyjczycy.
 • Skąd się biorą ujemne realne stopy procentowe?

  Skąd się biorą ujemne realne stopy procentowe?

  Ujemne poziomy realnych stóp procentowych są nie tyle efektem dyskrecjonalnych decyzji banków centralnych, co przede wszystkim wynikają ze zmian uwarunkowań gospodarczych. W ostatnich dekadach realne stopy procentowe na świecie systematycznie się obniżały i obecnie w większości gospodarek rozwiniętych, a także w wielu gospodarkach wschodzących - w tym w Polsce - są ujemne.
 • 2020 r. był najgorszy od 16 lat dla oszczędzających

  2020 r. był najgorszy od 16 lat dla oszczędzających

  W minionym roku, posiadacze lokat mieli słuszne powody do narzekań. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl porównali wyniki przeciętnych lokat w 2020 r. z danymi dotyczącymi poprzednich lat. Wyniki analizy nie są zbyt optymistyczne.
 • Większość Polaków zakłada lokaty na trzy miesiące

  Większość Polaków zakłada lokaty na trzy miesiące

  Jak nigdy wcześniej szukamy promocyjnych bankowych lokat. Wszystko po to, aby zarobić dodatkowe promile i chociaż częściowo ograniczyć niekorzystne działanie inflacji.
 • NBP: Wysokie opłaty blokują emerytalne oszczędności

  NBP: Wysokie opłaty blokują emerytalne oszczędności

  NBP apeluje o regulacyjne obniżenie maksymalnych opłat jakie instytucje finansowe pobierają za dobrowolne produkty emerytalne jak Indywidualne Konto Emerytalne czy Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego. Te opłaty są najwyższe w Europie - argumentuje bank centralny, a jako dobry przykład na polskim rynku podaje Pracownicze Plany Kapitałowe, gdzie są one ustawowo ograniczone.

Filmy - Oszczędności (25)

 • Newsy Młodzi Polacy chętnie podejmują prace sezonowe, ale zarobionych pieniędzy nie oszczędzają

  Wakacje, podczas których wielu młodych ludzi podejmuje pracę sezonową, to dobry czas, żeby zacząć oszczędzać. Tym bardziej że w tym roku wynagrodzenia są wyższe niż w ubiegłym. Jako hostessa czy barman można zarobić średnio ponad 17 zł brutto za godzinę, a będąc pracownikiem biurowym – ok. 20 zł – wynika z danych Work Service. Badania pokazują jednak, że niewiele młodych osób myśli o oszczędzaniu. Tymczasem w tym wieku najłatwiej wyrobić w sobie nawyk odkładania części zarobków. Pomogłaby w tym odpowiednia edukacja finansowa.
 • IKE, IKZE, czy PPK? – Czy wiesz jak najlepiej oszczędzać na emeryturę?

  Odkładając już 250 zł co miesiąc na emeryturę można uniknąć gwałtownego spadku dochodów i tym zapewnić sobie dobry (czy godziwy) standardy życia po zakończeniu aktywności zawodowej. Jest to możliwe między innymi przy wykorzystaniu narzędzi znajdujących się w III filarze, które posiadają szereg przewag nad rozwiązaniami nie objętymi wsparciem państwa. Jednak które rozwiązanie warto wybrać?
 • Gospodarka w obiegu zamkniętym to nie tylko oszczędność pieniędzy, ale także nowe miejsca pracy

  Według wyliczeń Ellen MacArthur Foundation prowadzenie gospodarki w obiegu zamkniętym (GOZ) oznacza dla Unii Europejskiej oszczędność rzędu 340–630 mld dol. rocznie. Byłoby także w stanie wygenerować na terenie Wspólnoty ok. 580 tys. miejsc pracy
 • Ile pieniędzy potrzebujesz żeby spokojnie spać?

  Ile pensji potrzebujemy żeby spać spokojnie? 20 średnich krajowych. Minimalny poziom oszczędności, jaki uważamy za konieczny dla naszego poczucia bezpieczeństwa to średnio 69 tys. zł. Czy to wystarczy gdy np. stracimy pracę? To zależy od naszej sytuacji. Ile pieniędzy rzeczywiście potrzebujemy?