oszczędności

Artykuły - Oszczędności (1412)

 • Polacy wystraszyli się, że rząd zabierze im pieniądze. Na rynku przybyło blisko 51 mld zł w gotówce

  Polacy wystraszyli się, że rząd zabierze im pieniądze. Na rynku przybyło blisko 51 mld zł w gotówce

  Ponad 50 miliardów złotych przybyło w obiegu w Polsce w ciągu czterech pierwszych miesięcy 2020 roku. Według danych naszego banku centralnego, w analogicznym okresie ubiegłego roku było to ponad 7 miliardów złotych. Polacy zrywali długoterminowe depozyty, a wpływ na to miała panika wywołana pandemią koronawirusa. Do ludzi masowo docierały także pogłoski o tym, że rząd zabierze środki z ich rachunków. Jak przekonują eksperci, w obecnej sytuacji zyskuje NBP, a przejściowy powrót do gotówki nie powstrzyma rozwoju płatności bezgotówkowych. Znawcy tematu prognozują, że część środków zacznie stopniowo wracać do banków.
 • W kwietniu Polacy zaoszczędzili 7 miliardów złotych

  W kwietniu Polacy zaoszczędzili 7 miliardów złotych

  Prawie 858 miliardów złotych - tyle Polacy trzymają w bankach. Kwota ta dynamicznie rośnie pomimo dotkliwego spadku oprocentowania lokat. Wytłumaczeniem może być poszukiwanie bezpieczeństwa środków nawet za cenę utraty przez nie siły nabywczej.
 • Wyniki sprzedaży obligacji oszczędnościowych w kwietniu 2020 roku

  Wyniki sprzedaży obligacji oszczędnościowych w kwietniu 2020 roku

  Sprzedaż obligacji oszczędnościowych w kwietniu osiągnęła rekordową w skali miesiąca wartość 5427 mln zł.
 • Co trzeci Polak nieprzygotowany na nieplanowane wydatki. Utratą pracy zagrożonych jest nawet 2 mln osób

  Co trzeci Polak nieprzygotowany na nieplanowane wydatki. Utratą pracy zagrożonych jest nawet 2 mln osób

  W związku z koronawirusem, w Polsce zagrożonych jest nawet 2 mln miejsc pracy - wynika z szacunków Personnel Service. W sytuacji prawdopodobnej utraty dochodu, na wagę złota są oszczędności, które pozwalają przetrwać czas poszukiwań nowej pracy. Okazuje się jednak, że z odkładaniem pieniędzy Polacy mogliby radzić sobie lepiej.
 • Zostajemy w domu, nasze pieniądze zostają w banku

  Zostajemy w domu, nasze pieniądze zostają w banku

  Wartość pieniądza gotówkowego w obiegu wzrosła o 38,5 mld zł, czyli o 15,9 proc. w okresie od 11 marca do 14 kwietnia 2020 r. - wynika z danych NBP. W analogicznym okresie 2019 r. wzrost ten wyniósł 1,4 proc. Obecnie w obiegu jest 280,5 mld zł.
 • Przez lata zamożność Polaków wyraźnie wzrosła

  Przez lata zamożność Polaków wyraźnie wzrosła

  Co 22. Polak ma problem z tym, że pieniędzy nie wystarcza "do pierwszego". Większe nieprzewidziane wydatki zachwiałyby też budżetami 29 proc. gospodarstw domowych - wynika z danych Eurostatu za 2019 rok. Wyniki te są znacznie lepsze niż w 2008 roku, kiedy rozpoczął się ostatni kryzys. Dziś zupełnie inna jest też odpowiedź na zagrożenie ze strony banków centralnych i rządów.
 • MF: W marcu sprzedano obligacje oszczędnościowe o łącznej wartości przekraczającej 2,3 mld zł

  MF: W marcu sprzedano obligacje oszczędnościowe o łącznej wartości przekraczającej 2,3 mld zł

  W marcu br. sprzedano obligacje oszczędnościowe o łącznej wartości 2.379 mln zł. Największą popularnością cieszyły się obligacje 4-letnie. Nabywcy indywidualni przeznaczyli na ich zakup kwotę 1.185,8 mln zł - poinformowało we wtorek w komunikacie Ministerstwo Finansów.
 • Koronawirus: 62 proc. Polaków ma oszczędności na trudne czasy

  Koronawirus: 62 proc. Polaków ma oszczędności na trudne czasy

  Jak wynika z badania IMAS International przeprowadzonego pod koniec marca na zlecenie Krajowego Rejestru Długów, 62 proc. Polaków ma oszczędności, które pozwolą im funkcjonować po utracie pracy na skutek epidemii koronawirusa. 39 proc. osób deklaruje, że ma pieniądze na przeżycie trzech miesięcy. Jedna piąta osób przetrwa maksymalnie pół roku.
 • Koronawirus. Kredyty będą tańsze, a lokaty jeszcze gorzej oprocentowane

  Koronawirus. Kredyty będą tańsze, a lokaty jeszcze gorzej oprocentowane

  Nawet 2-3 cięcia stóp procentowych - takie są oczekiwania wobec tegorocznych działań Rady Polityki Pieniężnej. To oznacza dla kredytobiorców oszczędność rzędu 140-190 złotych miesięcznie. Perspektywy dla oszczędzających są bez porównania gorsze. Coraz bardziej realne wydaje się ryzyko, że pojawią się koszty trzymania pieniędzy w bankach - przynajmniej dla części klientów.

Filmy - Oszczędności (27)

 • Newsy Młodzi Polacy chętnie podejmują prace sezonowe, ale zarobionych pieniędzy nie oszczędzają

  Wakacje, podczas których wielu młodych ludzi podejmuje pracę sezonową, to dobry czas, żeby zacząć oszczędzać. Tym bardziej że w tym roku wynagrodzenia są wyższe niż w ubiegłym. Jako hostessa czy barman można zarobić średnio ponad 17 zł brutto za godzinę, a będąc pracownikiem biurowym – ok. 20 zł – wynika z danych Work Service. Badania pokazują jednak, że niewiele młodych osób myśli o oszczędzaniu. Tymczasem w tym wieku najłatwiej wyrobić w sobie nawyk odkładania części zarobków. Pomogłaby w tym odpowiednia edukacja finansowa.
 • Świnka odkłada oszczędności do skarbonki

  Świnka Moritz wie, że trzeba mieć oszczędności. Każdy wolny grosz odkłada do swojej skarbonki. Jak wrzuca do niej drobniaki? (STORYFUL/x-news)
 • IKE, IKZE, czy PPK? – Czy wiesz jak najlepiej oszczędzać na emeryturę?

  Odkładając już 250 zł co miesiąc na emeryturę można uniknąć gwałtownego spadku dochodów i tym zapewnić sobie dobry (czy godziwy) standardy życia po zakończeniu aktywności zawodowej. Jest to możliwe między innymi przy wykorzystaniu narzędzi znajdujących się w III filarze, które posiadają szereg przewag nad rozwiązaniami nie objętymi wsparciem państwa. Jednak które rozwiązanie warto wybrać?
 • Gospodarka w obiegu zamkniętym to nie tylko oszczędność pieniędzy, ale także nowe miejsca pracy

  Według wyliczeń Ellen MacArthur Foundation prowadzenie gospodarki w obiegu zamkniętym (GOZ) oznacza dla Unii Europejskiej oszczędność rzędu 340–630 mld dol. rocznie. Byłoby także w stanie wygenerować na terenie Wspólnoty ok. 580 tys. miejsc pracy