oświetlenie

Artykuły - Oświetlenie (78)

 • Miasta inwestują w technologię LED

  Miasta inwestują w technologię LED

  Lampy LED odpowiadają już za 60 proc. sprzedaży oświetlenia. Rynek szybko rośnie, zwłaszcza że ze względu na jakość i funkcjonalność technologia LED jest w stanie zastąpić większość dotychczas stosowanych źródeł światła.
 • Rekordowe zainteresowanie ekologicznymi projektami

  Rekordowe zainteresowanie ekologicznymi projektami

  Rekordowe zainteresowanie dofinansowaniem na wymianę oświetlenia elektrycznego i budowę przydomowych oczyszczani ścieków. Na realizację zadań z zakresu środowiska Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie w ciągu 22 lat wydał ponad 4,2 mld zł. Finansował realizacje ponad 20 tys. inwestycji. W tym roku realizowane są dwa programy. oczyszczalni ścieków oraz wymiany oświetlenia elektrycznego.
 • To zjawisko może mieć wpływ na twoje zdrowie

  To zjawisko może mieć wpływ na twoje zdrowie

  Wiele negatywnych konsekwencji dla zdrowia może powodować zbyt częste przebywanie w sztucznym oświetleniu - do takich wniosków doszli naukowcy, którzy przeprowadzili długotrwałe eksperymenty na myszach. Swoje ustalenia opublikowali w "Current Biology".
 • Czy polskie ulice czeka LED-owa rewolucja?

  Czy polskie ulice czeka LED-owa rewolucja?

  W Polsce jest ponad 3 mln lamp ulicznych. Większość z nich pamięta lata 70. Miasta wymieniają infrastrukturę oświetleniową powoli - zaledwie 3 proc. lamp w skali roku. A przecież nowoczesne oświetlenie nie tylko poprawia bezpieczeństwo, lecz także pozwala zaoszczędzić energię nawet o 50 proc..
 • Rowerem po mieście - świecić, nie oślepiać

  Rowerem po mieście - świecić, nie oślepiać

  Zbyt mocne lub źle ustawione oświetlenie roweru podczas jazdy może być równie niebezpieczne, jak jego brak. Oślepienia innych uczestników ruchu można uniknąć, wybierając odpowiednio zaprojektowany sprzęt.
 • Wszystko co musisz wiedzieć o żarówkach. To ważne przed zimą!

  Wszystko co musisz wiedzieć o żarówkach. To ważne przed zimą!

  ​Choć większość właścicieli aut wie, że żarówki samochodowe mają różne właściwości i parametry, to jednak niewielu potrafi dobrać odpowiednie oświetlenie. Częstym problemem jest także niewłaściwe ustawienie reflektorów, przez co oślepia się kierowców jadących z naprzeciwka i ogranicza widoczność pobocza.
 • Oświetlenie samochodowe - to będzie prawdziwy przełom

  Oświetlenie samochodowe - to będzie prawdziwy przełom

  Przy obecnym natężeniu ruchu jazda w nocy nie należy do przyjemności. Jeśli doliczyć do tego kręte, wyboiste drogi i wybiegające na nie zwierzęta nie dziwi fakt, ze wielu kierowców stara się unikać podróżowania po zmroku.
 • NFOŚiGW sprawdza jak samorządy wydały pieniądze na energooszczędne oświetlenie ulic

  NFOŚiGW sprawdza jak samorządy wydały pieniądze na energooszczędne oświetlenie ulic

  Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska prowadzi doraźne kontrole w samorządach, które uzyskały dofinasowanie na budowę energooszczędnego oświetlenia ulic - poinformowała w tym tygodniu rzeczniczka Funduszu Magdalena Skłodowska. Na modernizację oświetlenia przeznaczono 120 mln zł.
 • Jak dobrze oświetlić mieszkanie?

  Jak dobrze oświetlić mieszkanie?

  Oświetlenie - jak zrobić, by było najlepiej? Co się zmienia w podejściu Polaków w ostatnich latach? Jakich błędów nie popełniać? Kształt i działanie instalacji świetlnej ma duże znaczenie, jeśli chodzi o wygląd danego pomieszczenia.
 • Rohinni prezentuje przyszłość technologii LED

  Rohinni prezentuje przyszłość technologii LED

  Firma Rohinni opracowała technologię, którą serwis PopSci określił mianem „świecącego papieru”. Wiele wskazuje na to, że czeka nas niemała oświetleniowa rewolucja.

Filmy - Oświetlenie (2)

 • Oświetlenie LED to nawet 70% oszczędności dla miasta

  Dzisiaj polskie miasta mają ogromną szansę dokonać zmiany i przeformułować tradycyjny sposób zarządzania swoją infrastrukturą, a także reklamowania się, pozycjonowania jako atrakcyjne miejsca do pracy, życia i inwestowania pieniędzy. Myślę, że rozwój i modernizacja infrastruktury oświetleniowej, przekształcenie jej pod kątem wydajności energetycznej, może przynieść polskim miastom ogromne korzyści - powiedziała w rozmowie z Capital24.tv Oana Penu, dyrektor ds. relacji instytucjonalnych w Philips na region Europy Środkowo-Wschodniej.
 • 19 proc. produkowanej na świecie energii pochłania oświetlenie

  Z naszych wyliczeń wynika, że około 30 proc. zużycia energii na oświetlenie może zostać ograniczone, ale istnieją też projekty, które osiągają 70, a nawet 80 proc. oszczędności – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Harry Verhaar, dyrektor ds. energii i zmian klimatu w Philips.