osoby niepełnosprawne

Artykuły - Osoby niepełnosprawne (69)

 • Tarcza: Zmiany dla pracodawców osób niepełnosprawnych w okresie pandemii

  Tarcza: Zmiany dla pracodawców osób niepełnosprawnych w okresie pandemii

  Globalna pandemia wirusa SARS-CoV-2 spowodowała ogromne zmiany dla społeczeństwa, w tym m.in. dla przedsiębiorców. Ten nowy stan powoduje konieczność zmiany wielu dotychczasowych uregulowań w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej. Nowe regulacje wprowadzono również dla pracodawców osób niepełnosprawnych. Ich celem z jednej strony jest udzielenie wsparcia finansowego dla przedsiębiorców, którzy znaleźli się w ciężkiej sytuacji, a z drugiej wprowadzenie ułatwień dla sprawniejszego funkcjonowania firm
 • Sejm za ustawą zwiększającą dostępność

  Sejm przyjął w piątek ustawę o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami. W praktyce oznaczać to będzie np. konieczność montażu pochylni i ramp dojazdowych, zainstalowania sprzętu lub urządzeń ułatwiających komunikację, w szczególności dla osób na wózkach, głuchych, niewidomych.
 • Waloryzacja faktycznej podstawy wymiaru świadczenia rehabilitacyjnego

  Waloryzacja faktycznej podstawy wymiaru świadczenia rehabilitacyjnego

  Przeciętne miesięczne wynagrodzenie pracownika stanowiące podstawę wymiaru zasiłku chorobowego było niższe od kwoty najniższej, zatem podstawę podwyższyliśmy do tej kwoty. Od 28 sierpnia 2017 r. pracownikowi przyznano świadczenie rehabilitacyjne na 12 miesięcy. Przyjętą do obliczenia zasiłku podstawę wymiaru zwaloryzowaliśmy wskaźnikiem obowiązującym w III kwartale ubiegłego roku. Obecnie jest ona niższa od najniższej obowiązującej w 2018 r. Czy ponownie podlega ona podwyższeniu?
 • Podwyżka zasiłku pielęgnacyjnego: Od kiedy opiekunowie dostaną więcej pieniędzy?

  Podwyżka zasiłku pielęgnacyjnego: Od kiedy opiekunowie dostaną więcej pieniędzy?

  Rząd podnosi z 520 zł do 620 zł świadczenia dla opiekunów, którzy zajmują się dorosłym niepełnosprawnym członkiem rodziny. Wzrosną też kryteria dochodowe w pomocy społecznej.
 • Morawiecki - daliśmy już ponad 100 zł

  Morawiecki - daliśmy już ponad 100 zł

  Niepełnosprawni muszą mieć pomoc w przełamywaniu barier, na ten cel już teraz zarezerwowaliśmy 23 mld zł - podkreślił w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki inaugurując program Dostępność plus. Premier podpisał w poniedziałek Pakt na rzecz Dostępności plus 2018-2025. Obecny rząd w ciągu roku podniósł m.in. rentę socjalną o ponad 100 zł.
 • PiS wprowadzi nowy podatek!

  PiS wprowadzi nowy podatek!

  - Zaproponujemy w najbliższym czasie daninę solidarnościową, tak by najlepiej zarabiający, mogli w niewielkim stopniu zostać opodatkowani, po to, żeby złożyć się na tych najbardziej potrzebujących - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Tak powstanie fundusz wsparcia osób niepełnosprawnych - dodał. Nowoczesna uważa, że propozycja Morawieckiego dzieli społeczeństwo
 • Od września nowy wzór legitymacji dla niepełnosprawnych

  Od września nowy wzór legitymacji dla niepełnosprawnych

  Z dniem 1 września weszły w życie przepisy zmieniające wygląd wzoru legitymacji osób niepełnosprawnych. Wydane wcześniej legitymacje zachowają ważność i nie ma potrzeby ich wymiany. Legitymacja osoby niepełnosprawnej jest dokumentem poświadczającym niepełnosprawność lub stopień niepełnosprawności. Dzięki legitymacji osoby niepełnosprawne mogą korzystać z ulg i zniżek w opłatach za dobra i usługi oferowane - na podstawie prawa miejscowego - przede wszystkim przez podmioty publiczne. Na podstawie przepisów obowiązujących na terenie całego kraju legitymacja uprawnia również do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego.
 • Senat za propozycją niższych opłat za egzamin na prawo jazdy

  Senat za propozycją niższych opłat za egzamin na prawo jazdy

  Osoby z niepełnosprawnościami, zdające praktyczny egzamin na prawo jazdy wypożyczonym samochodem, będą mogły liczyć na obniżenie opłaty za ten egzamin o koszt wynajęcia pojazdu - zakłada projekt ustawy, którym zajmie się jutro senacka komisja.
 • PIT 2015: Ulga rehabilitacyjna nie tylko dla niepełnosprawnych

  Zakup leków i sprzętu medycznego, utrzymywanie psa przewodnika czy zatrudnianie opiekuna - to jedynie przykłady wydatków, które można odliczyć od podatku w ramach ulgi rehabilitacyjnej. Co ważne, przysługuje ona nie tylko samym niepełnosprawnym, lecz także osobom, które ich utrzymują.

Filmy - Osoby niepełnosprawne (5)

 • Farma Życia w Więckowicach zagrożona

  „Farma Życia” w Więckowicach jest jedynym w Polsce całodziennym domem opieki nad dorosłymi autystami. Placówka boryka się z problemami finansowymi. Wzorcowej placówce grozi zamknięcie.
 • Zbigniew Izdebski z córką Magdą. Jak wygląda codzienność rodzica osoby niepełnosprawnej?

  Od 18 kwietnia trwa w Sejmie protest rodziców osób niepełnosprawnych. W studiu "Dzień Dobry TVN" o codziennej rzeczywistości osób niepełnosprawnych opowiedział nam prof. Zbigniew Izdebski, który przyszedł z córką Magdą, cierpiącą na czterokończynowe porażenie mózgowe. - Magda chciała w sposób moralny wesprzeć protest koleżanek i kolegów przyznał prof. Izdebski. - To, co się dzieje w Sejmie, pokazuje, jak wielka jest miłość nas, rodziców, do dzieci - dodał. (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Rośnie bezrobocie wśród osób niepełnosprawnych

  Spadła liczba pracujących osób niepełnosprawnych – jest ich 20 tys. mniej niż przed rokiem. Według Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych coraz więcej firm rezygnuje z udziału w państwowym systemie dofinansowania zatrudnienia takich osób. Powodem jest m.in. obniżenie wysokości dodatków, co nastąpiło w kwietniu. W rezultacie tylko w tym roku około 100 firm zrezygnowało ze statusu zakładu pracy chronionej. – W tym roku sytuacja na rynku pracy osób niepełnosprawnych uległa pogorszeniu – mówi Jan Zając, prezes Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (POPON). – W systemie obsługi dofinansowań, na podstawie którego pracodawcy otrzymują dodatki do zatrudniania osób niepełnosprawnych, widzimy spadek liczby pracowników. W ubiegłym roku było ich 260 tys., w tym jest już niewiele ponad 240 tys. Oznacza to, że w ciągu roku o 20 tys. zmniejszyła się liczba pracujących niepełnosprawnych.
 • Rośnie zainteresowanie firm pracownikami niepełnosprawnymi

  Osoby niepełnosprawne coraz częściej są zatrudniane przez pracodawców na tzw. otwartym rynku pracy. Choć wciąż 65 procent osób zarejestrowanych w systemie dopłat ma pracę w zakładach pracy chronionej, to liczba zapytań od polskich i zagranicznych firm w sprawie warunków zatrudnienia osób niepełnosprawnych rośnie – przyznaje Mateusz Brząkowski, doradca prawny Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.