osłabienie złotego

Artykuły - Osłabienie złotego (682)

 • Złoty się osłabi, jeśli shutdown w USA będzie trwać

  Złoty się osłabi, jeśli shutdown w USA będzie trwać

  Przedłużanie się zawieszenia działalności rządu USA spowodowane nieuchwaleniem w terminie budżetu (shutdown) może wpływać na osłabienie złotego, jednak przyjęcie budżetu przez Senat USA nie umocni polskiej waluty - oceniają ekonomiści. Dodają, że dla rynku długu testem nastrojów będzie piątkowa aukcja.
 • Złoty może osłabić się wobec euro

  Eksperci są zgodni, że w najbliższym czasie parę euro/złoty czeka korekta wzrostowa. Osłabienie złotego możliwe jest już po publikacji projekcji inflacji przez NBP i może sprowadzić parę euro/złoty w okolice 4,27. Na rynku długu stratedzy spodziewają się osłabienia papierów z krótkiego końca i stabilizacji na długim.
 • Zawirowania na rynkach finansowych i czynniki wewnętrzne mogą spowodować osłabienie złotego

  Zawirowania na rynkach finansowych i czynniki wewnętrzne mogą spowodować osłabienie złotego

  Przewalutowanie kredytów i informacje o likwidacji OFE - negatywnie oceniane przez rynek - mogą się odbić na polskich akcjach. Jerzy Nikorowski z Biura Maklerskiego BGŻ BNP Paribas uważa, że kierunkiem, w którym większość inwestorów będzie w najbliższym czasie spoglądać optymistycznie, będą inwestycje denominowane w dolarze, franku szwajcarskim i jenie japońskim. Jego zdaniem ze względu na czynniki wewnętrzne w krótkim horyzoncie czasowym można się spodziewać osłabienia złotego względem głównych walut, przede wszystkim dolara amerykańskiego.
 • Co dalej ze złotym? Czy jego osłabienie będzie kontynuowane?

  Co dalej ze złotym? Czy jego osłabienie będzie kontynuowane?

  Wczoraj, tj. w czwartek 5 listopada, funt był wyceniany na poziomie nieznacznie przekraczającym 6 złotych. Funt tak wysoko nie był od 2007 roku. Podobną sytuację dostrzegamy na innych parach walutowych (dolar i euro). Czy osłabienie złotego (swoją drogą korzystne dla emigrantów pracujących np. w Wielkiej Brytanii i ich rodzin) będzie kontynuowane? Dla Interii sytuację na rynku walutowym komentuje Marcin Kiepas z Admiral Markets.
 • Marek Belka o przewalutowaniu kredytów: Strzelalibyśmy sobie w kolano, czy też w stopę

  Marek Belka o przewalutowaniu kredytów: Strzelalibyśmy sobie w kolano, czy też w stopę

  Prezes Narodowego Banku Polskiego Marek Belka pytany podczas środowej konferencji po posiedzeniu RPP o ewentualny wpływ na złotego masowego przewalutowania kredytów walutowych powiedział, że "nagłe przewalutowanie oznaczałoby niebezpieczeństwo znaczącego osłabienia złotego, a co za tym idzie istotne podniesienie kosztów obsługi kredytów walutowych". - Czyli można powiedzieć strzelalibyśmy sobie w kolano, czy też w stopę - ocenił.
 • Osłabienie złotego przed posiedzeniem RPP

  Kontynuacja spadków na głównej parze walutowej sprzyjała w czasie wczorajszej sesji niewielkiemu osłabieniu wartości polskiego złotego - kurs USD/PLN wzrósł we wtorek o 0.6 proc., sięgając poziomu 3.6457.
 • Osłabienie złotego jest... korzystne dla naszej gospodarki

  Osłabienie złotego jest... korzystne dla naszej gospodarki

  Według ekonomistów, Rada Polityki Pieniężnej w I kwartale tego roku obniży jeszcze stopy procentowe NBP. Głównym argumentem, który przeważy za podjęciem takiej decyzji będzie, ich zdaniem, pogłębiająca się i przedłużająca deflacja w Polsce.
 • Możliwe osłabienie złotego; dług nadal będzie się umacniał

  Możliwe osłabienie złotego; dług nadal będzie się umacniał

  W ocenie ekonomistów, w najbliższych dniach możliwe jest osłabienie złotego w ślad za wydarzeniami globalnymi i kursem euro-dolara. Krajowy rynek długu nadal będzie się natomiast umacniał i możliwe są dalsze rekordy niskiej rentowności.
 • Złotemu szkodzi Fed

  Polska waluta osłabia się zarówno do euro, jak i do dolara po tym, jak z kolei rano umocniła się po decyzji SNB o wprowadzeniu ujemnej stopy procentowej. Ekonomiści informują, że osłabienie złotego jest pokłosiem "jastrzębiego" komunikatu Fed oraz nerwowej sytuacji, jeśli chodzi o Rosję.
 • Złotemu ciąży zbliżająca się decyzja Fed

  Presję na osłabienie złotego wywiera zbliżająca się decyzja banku centralnego USA w sprawie prawdopodobnego zakończenia programu luzowania ilościowego oraz przyszłych poziomów stóp procentowych. Złoty może testować poziom 4,24 za euro. Poziom ten jednak powinien się obronić.

Filmy - Osłabienie złotego (7)

 • Czarny scenariusz przed polską walutą

  Narasta ryzyko drastycznego osłabienia złotego. Niestety realizuje się czarny scenariusz, bliźniaczo podobny w swych przyczynach do tego z 2008 r., ale o sile zwiększonej przez koronawirusa. Nadzieje możemy mieć tylko z jednego powodu.
 • Czy w piątek polska waluta straci? Co się stanie po decyzjach Moody's?

  W ostatnich dniach polska waluta traciła. W piątek o ratingu dla Polski ma wypowiedzieć się międzynarodowa agencja Moody's. Czy jej decyzja może pogłębić osłabienie złotego? Złoty wzmacniał się w minionym roku, ale warto pamiętać, że choć w mniejszym stopniu, to jednak również w 2016 r. - Kilkugroszowe osłabienie złotego w ostanich dniach nie powinno być traktowane jako coś nadzwyczajnego - mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB, uznany podczas Kongresu FxCuffs za najlepszego analityka w Polsce. - Osłabienie spowodowane jest wzrostem zmienności na światowych rynkach, co zwykle osłabia waluty rynków wschodzących.
 • Jak długo złoty będzie tak słaby?

  Kurs euro do złotego jest bardzo wysokich poziomach. W tym roku podobne poziomy widzieliśmy już dwa razy, choć przez bardzo krótki moment – zaraz po ogłoszeniu decyzji S&P w sprawie naszego ratingu oraz po decyzji Brytyjczyków o opuszczeniu Unii Europejskiej. Od dłuższego czasu mamy do czynienia z wydarzeniami, które nie służą naszej walucie, teraz doszły jeszcze czynniki globalne. Niestety te drugie mogą na naszą walutę wpływać jeszcze przez dłuższą chwilę. Co wpływać będzie na siłę naszej waluty i jak długo? Więcej w materiale wideo.
 • W. Wojciechowski (Plus Bank): Nie zakładam nałożenia sankcji na Polskę

  Po niespodziewanej obniżce ratingu Polski przez agencję Standard & Poor's złoty osłabił się do niewidzianych od ponad czterech lat poziomów. Choć słabsza waluta wspiera eksporterów, to negatywne postrzeganie Polski przez inwestorów, których zaufanie do naszego kraju było nadszarpnięte już przed obniżką, może zaowocować wyższymi kosztami obsługi długu. A i tak zanosi się na przebicie poziomu 3 proc. deficytu finansów publicznych do PKB, jeśli nie w tym, to w przyszłym roku. – Rating jest wskazówką dla inwestorów jak oceniać wiarygodność kredytową danego kraju – przypomina w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Inwestor Wiktor Wojciechowski, główny ekonomista Plus Banku.– Już pogorszenie choćby perspektywy jednego ratingu mogłoby zmniejszyć zainteresowanie polskim długiem, a na pewno zwiększyć koszty zadłużania się, obsługi długu publicznego. Innymi słowy zwiększyłoby to obciążenia podatników z tytułu utrzymania długu publicznego. W piątek po południu agencja Standard & Poor's, jedna z trzech liczących się agencji ratingowych, obniżyła niespodziewanie rating Polski do BBB+ z A-. Zmieniła też perspektywę ratingu z pozytywnej na negatywną, co oznacza, że dopuszcza możliwość kolejnych obniżek oceny Polski w ciągu najbliższych dwóch lat. Posunięcie to było zaskoczeniem, gdyż spodziewano się raczej zmiany tylko perspektywy i to nie na negatywną a stabilną. Zazwyczaj nie zdarza się, by kraj z pozytywną perspektywą (oczekiwanie podwyżki ratingu) miał ten rating obniżony.