Fakty - Osetia Południowa

Artykuły - Osetia Południowa (77)

 • Rosja i Osetia Południowa zacieśniają współpracę

  Układ o sojuszu i integracji podpisały dziś Rosja i Osetia Południowa, separatystyczna republika gruzińska. Tbilisi potępiło ten akt, jako krok w kierunku aneksji, a Zachód uważa go za zagrożenie dla stabilności i bezpieczeństwa w regionie.
 • Polska nie uznaje wyborów parlamentarnych w Osetii

  Polska nie uznaje wyborów parlamentarnych w Osetii Południowej - przekazało w komunikacie polskie MSZ. Chodzi o plebiscyt zorganizowany wczoraj przez separatystyczne władze działające w tym regionie Gruzji.
 • Wybory parlamentarne w Osetii Południowej

  W Osetii Południowej, separatystycznej republice gruzińskiej, rozpoczęły się w niedzielę rano wybory do lokalnego parlamentu, liczącego 34 miejsca.
 • Gruzja przed wyborami naciskana przez Rosję

  Gruzja przed wyborami naciskana przez Rosję

  W przeddzień wyborów prezydenckich nie słabnie napięcie w strefie konfliktu gruzińsko-południowoosetyjskiego. Gruzini mieszkający w pasie przygranicznym skarżą się, że rosyjscy żołnierze rozciągają zasieki z drutu kolczastego i wchodzą na kilkadziesiąt metrów w głąb terytorium Gruzji.
 • Zimowe Igrzyska w Soczi 2014: Rosja o krok od skandalu

  Zimowe Igrzyska w Soczi 2014: Rosja o krok od skandalu

  Rosja upolitycznia Igrzyska Zimowe w Soczi. Taki zarzut postawili gospodarzom zimowej olimpiady gruzińscy politycy. Chodzi o sporne terytoria separatystycznych regionów Osetii Południowej i Abchazji.
 • Żołnierze rosyjscy odgradzają Osetię Płd. od reszty Gruzji

  Żołnierze rosyjscy odgradzają Osetię Płd. od reszty Gruzji

  Rosyjskie wojsko stawia ogrodzenie na granicy administracyjnej między Osetią Płd., a pozostałą częścią Gruzji - poinformował gruziński portal civil.ge. Szefowa gruzińskiej dyplomacji Maja Pandżikidze zapowiedziała, że wyśle w tej sprawie notę protestacyjną.
 • Putin: Rosja miała plan działań na wypadek gruzińskiej agresji

  Putin: Rosja miała plan działań na wypadek gruzińskiej agresji

  Rosja miała plan działań na wypadek gruzińskiej agresji; był on zatwierdzony na przełomie 2006 i 2007 roku - powiedział w środę prezydent FR Władimir Putin po spotkaniu z prezydentem Armenii Serżem Sarkisjanem.
 • MSZ: Polska nie uznaje legalności tych wyborów

  Rzeczpospolita Polska - w myśl zasady suwerenności i integralności terytorialnej Gruzji - nie uznaje legalności "wyborów prezydenckich" na obszarze Osetii Południowej w Gruzji - brzmi sobotni komunikat MSZ. Wybory mają odbyć się w niedzielę.
 • Amerykanie rozważali zbombardowanie Rosjan

  Amerykanie rozważali zbombardowanie Rosjan

  W czasie wojny rosyjsko-gruzińskiej w sierpniu 2008 roku prezydent USA George W. Bush dyskutował z najbliższymi współpracownikami o ataku na oddziały rosyjskie - wynika z wydanej w tym tygodniu w Stanach Zjednoczonych książki "Mała wojna, która wstrząsnęła światem". Fragmenty publikacji omawia "Gazeta Wyborcza".
 • Białoruś rozpatrzy uznanie Abchazji i Osetii Płd.

  Białoruś rozpatrzy uznanie Abchazji i Osetii Płd.

  Białoruski parlament w przyszłym tygodniu rozpatrzy kwestię uznania niepodległości Abchazji i Osetii Południowej, separatystycznych republik na terenie Gruzji - zapowiedział szef administracji prezydenta Białorusi Uładzimir Makiej.