Osetia Południowa

Artykuły - Osetia Południowa (77)

 • Rosja i Osetia Południowa zacieśniają współpracę

  Układ o sojuszu i integracji podpisały dziś Rosja i Osetia Południowa, separatystyczna republika gruzińska. Tbilisi potępiło ten akt, jako krok w kierunku aneksji, a Zachód uważa go za zagrożenie dla stabilności i bezpieczeństwa w regionie.
 • Polska nie uznaje wyborów parlamentarnych w Osetii

  Polska nie uznaje wyborów parlamentarnych w Osetii Południowej - przekazało w komunikacie polskie MSZ. Chodzi o plebiscyt zorganizowany wczoraj przez separatystyczne władze działające w tym regionie Gruzji.
 • Wybory parlamentarne w Osetii Południowej

  W Osetii Południowej, separatystycznej republice gruzińskiej, rozpoczęły się w niedzielę rano wybory do lokalnego parlamentu, liczącego 34 miejsca.
 • Gruzja przed wyborami naciskana przez Rosję

  Gruzja przed wyborami naciskana przez Rosję

  W przeddzień wyborów prezydenckich nie słabnie napięcie w strefie konfliktu gruzińsko-południowoosetyjskiego. Gruzini mieszkający w pasie przygranicznym skarżą się, że rosyjscy żołnierze rozciągają zasieki z drutu kolczastego i wchodzą na kilkadziesiąt metrów w głąb terytorium Gruzji.
 • Zimowe Igrzyska w Soczi 2014: Rosja o krok od skandalu

  Zimowe Igrzyska w Soczi 2014: Rosja o krok od skandalu

  Rosja upolitycznia Igrzyska Zimowe w Soczi. Taki zarzut postawili gospodarzom zimowej olimpiady gruzińscy politycy. Chodzi o sporne terytoria separatystycznych regionów Osetii Południowej i Abchazji.
 • Żołnierze rosyjscy odgradzają Osetię Płd. od reszty Gruzji

  Żołnierze rosyjscy odgradzają Osetię Płd. od reszty Gruzji

  Rosyjskie wojsko stawia ogrodzenie na granicy administracyjnej między Osetią Płd., a pozostałą częścią Gruzji - poinformował gruziński portal civil.ge. Szefowa gruzińskiej dyplomacji Maja Pandżikidze zapowiedziała, że wyśle w tej sprawie notę protestacyjną.
 • Putin: Rosja miała plan działań na wypadek gruzińskiej agresji

  Putin: Rosja miała plan działań na wypadek gruzińskiej agresji

  Rosja miała plan działań na wypadek gruzińskiej agresji; był on zatwierdzony na przełomie 2006 i 2007 roku - powiedział w środę prezydent FR Władimir Putin po spotkaniu z prezydentem Armenii Serżem Sarkisjanem.
 • MSZ: Polska nie uznaje legalności tych wyborów

  Rzeczpospolita Polska - w myśl zasady suwerenności i integralności terytorialnej Gruzji - nie uznaje legalności "wyborów prezydenckich" na obszarze Osetii Południowej w Gruzji - brzmi sobotni komunikat MSZ. Wybory mają odbyć się w niedzielę.
 • Amerykanie rozważali zbombardowanie Rosjan

  Amerykanie rozważali zbombardowanie Rosjan

  W czasie wojny rosyjsko-gruzińskiej w sierpniu 2008 roku prezydent USA George W. Bush dyskutował z najbliższymi współpracownikami o ataku na oddziały rosyjskie - wynika z wydanej w tym tygodniu w Stanach Zjednoczonych książki "Mała wojna, która wstrząsnęła światem". Fragmenty publikacji omawia "Gazeta Wyborcza".
 • Białoruś rozpatrzy uznanie Abchazji i Osetii Płd.

  Białoruś rozpatrzy uznanie Abchazji i Osetii Płd.

  Białoruski parlament w przyszłym tygodniu rozpatrzy kwestię uznania niepodległości Abchazji i Osetii Południowej, separatystycznych republik na terenie Gruzji - zapowiedział szef administracji prezydenta Białorusi Uładzimir Makiej.

Filmy - Osetia Południowa (1)

 • Południowa Osetia. Życie z zasiekami

  W Europie znów powstają zasieki z drutu kolczastego. Stawiane są wzdłuż granic, by zatrzymać falę uchodźców. Jak żyje się za takimi zasiekami, najlepiej wiedzą wypędzeni ze swej ziemi Gruzini. Tylko pod ochroną policji można przyjrzeć się im z bliska. Życie tych ludzi zamieniło się w koszmar. - Moja córka mieszka w Gruzji, po drugiej stronie tego kolczastego drutu - mówi Dato, rolnik mieszkający przy granicy. - Raz udało jej się nas odwiedzić. Na drugi dzień przyszli żołnierze i zaczęli grozić, że jeśli jeszcze raz przyjdzie, aresztują ją - dodaje z żalem rolnik. Drut kolczasty wyznacza granicą między Osetią Południową a Gruzją i jest konsekwencją konfliktu zbrojnego między siłami wojskowymi Gruzji, a wojskami separatystycznej Osetii Południowej, Abchazji i Rosji, który wybuchł w nocy z 7 na 8 sierpnia 2008 roku.