Oscary 2020

Artykuły - Oscary 2020 (66)

 • Akademia Filmowa zwleka z ważną decyzją w sprawie Oscarów

  Akademia Filmowa zwleka z ważną decyzją w sprawie Oscarów

  Pandemia koronawirusa zmusza filmowców do podejmowania trudnych decyzji. Z jej powodu przerwano zdjęcia do wielu produkcji i odwołano ważne festiwale. Jest też problemem dla osób decydujących o najważniejszych nagrodach filmowych. Jedną z reguł było dotychczas to, że filmy ubiegające się o statuetki musiały mieć premierę kinową. Co zatem zrobić z tymi, których premiery odwołano i trafiły do obiegu streamingowego? Na to pytanie muszą odpowiedzieć m.in. członkowie Amerykańskiej Akademii Filmowej przyznający Oscary.
 • Oscary 2020: Najlepsze selfie?

  Oscary 2020: Najlepsze selfie?

  Najlepsze selfie z Oscarów zrobiła w tym roku Charlize Theron. Oprócz aktorki znaleźli się na nim między innymi Tom Hanks i Rami Malek.
 • Blac Chyna: Zwróciła na siebie uwagę podczas Oscarów

  Blac Chyna: Zwróciła na siebie uwagę podczas Oscarów

  Przedstawiciel Blac Chyny, której kreacja na gali wręczenia Oscarów sprowokowała wiele negatywnych komentarzy, oskarżył krytyków modelki o rasizm.
 • Kinga Rusin: "Rosyjska dziennikarka" na imprezie z gwiazdami

  Kinga Rusin: "Rosyjska dziennikarka" na imprezie z gwiazdami

  Popularny magazyn "People" wykorzystał zdjęcie, które Kinga Rusin zrobiła sobie z Adele na oscarowym afterparty. Fotografia znajdowała się na profilu instagramowym dziennikarki. Główną bohaterką miała być Adele, ale podpis, jaki zaserwowali Amerykanie pod zdjęciem, w Polsce stał się anegdotą.
 • Luke Perry pominięty na Oscarach

  Luke Perry pominięty na Oscarach

  Podczas 92. gali wręczenia Oscarów, we wspomnieniowej sekcji In Memoriam, poświęconej pamięci zmarłych w minionych 12 miesiącach gwiazdach kina, zabrakło m.in. Luke'a Perry'ego.
 • Oscary 2020: Emocjonalne przemowy laureatów

  Oscary 2020: Emocjonalne przemowy laureatów

  Brad Pitt i Joaquin Phoenix - w oscarowym wyścigu te dwa nazwiska były wymieniane najczęściej. Zatem statuetka dla Pitta w kategorii najlepszy aktor drugoplanowy i nagrodzenie brawurowej kreacji "Jokera" nie były zaskoczeniem podczas oscarowej gali. Ale ich przemowy, owszem.
 • Oscary 2020: O tym mówiło się po gali!

  Oscary 2020: O tym mówiło się po gali!

  Oscarowa gala to nie tylko ceremonia wręczenia najważniejszych nagród filmowych, ale także bogactwo anegdot i kontrowersji. W tym roku Bartosz Bielenia skonsternował obserwatorów gali "słowiańskim przykucem" na czerwonym dywanie, a Timothee Chalamet łamał modowe schematy w stylowym dresie Prady.
 • Oscary 2020: W towarzystwie mamy

  Oscary 2020: W towarzystwie mamy

  92. ceremonia rozdania nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej była dla niektórych aktorów okazją do pokazania światu osób, które przyczyniły się do ich sukcesu. Własnych rodziców.
 • Jane Fonda fryzurę na Oscary przygotowywała siedem godzin

  Jane Fonda fryzurę na Oscary przygotowywała siedem godzin

  Słynna aktorka pojawiła się na Oscarach, by wręczyć najbardziej prestiżową nagrodę wieczoru, mianowicie tę dla najlepszego filmu. Jane Fonda zaprezentowała się w stylowej kreacji oraz nowej fryzurze. Jak zdradza fryzjer gwiazdy, przygotowania trwały aż siedem godzin.
 • "Parasite" pokonał rywali w brawurowym stylu

  "Parasite" pokonał rywali w brawurowym stylu

  "Parasite" był bardzo mocnym faworytem, ale chyba nikt się nie spodziewał, że pokona rywali na ostatniej prostej w tak brawurowym stylu - powiedziała PAP krytyk filmowy Magdalena Sendecka.

Filmy - Oscary 2020 (1)

 • Oscary 2020: "Parasite" największym zwycięzcą gali

  Po raz 92. wręczono Oscary - najbardziej prestiżowe nagrody świata filmowego. Ceremonia jak zawsze odbyła się w Solby Theatre w Los Angeles. A największym zwycięzcą tegorocznej gali okazał się... południowokoreański "Parasite". "Parasite" otrzymał aż cztery statuetki, w tym tę najważniejszą - za najlepszy film. Obraz wyróżniono też w kategoriach: najlepsza reżyseria, scenariusz i międzynarodowy film, gdzie pokonał m.in. polskie "Boże Ciało". Mający jedenaście szans na statuetkę "Joker", wieczór zakończył z zaledwie dwiema nagrodami. Zgodnie z oczekiwaniami otrzymał go Joaquin Phoenix za najlepszą męską rolę pierwszoplanową oraz Hildur Guðnadóttir za muzykę. Tym samym po raz pierwszy w 92-letniej historii Oscarów nagrodę za muzykę do filmu otrzymała kobieta. Zawód musi czuć także Sam Mendes, którego mające dziesięć nominacji "1917" było faworytem kategorii najlepszy film i reżyseria. W obu musiał uznać jednak wyższość "Parasite". Ostatecznie film zdobył trzy Oscary: za zdjęcia (Roger Deakins), dźwięk (Mark Taylor i Stuart Wilson) i efekty specjalne (Guillaume Rocheron, Greg Butler i Dominic Tuohy). Dwa Oscary trafiły w ręce "Pewnego razu... w Hollywood" Quentina Tarantino. Otrzymali je Brad Pitt za najlepszą drugoplanową rolę męską oraz Barbara Ling i Nancy Haigh za scenografię. Ani jednej statuetki nie udało się natomiast zdobyć filmowi "Irlandczyk" Martina Scorsese, mimo że podobnie jak "Pewnego razu... w Hollywood" i "1917" również miał aż dziesięć oscarowych szans. Oscary za role kobiece trafiły w ręce Renée Zellweger za pierwszoplanową kreację Judy Garland oraz Laury Dern za drugoplanowy występ w "Historii małżeńskiej" Noaha Baumbacha. Nagrodę za najlepszy scenariusz adaptowany trafił w ręce Taki Waititiego za "Jojo Rabbit". Oscar za najlepszą animację trafił w ręce twórców "Toy Story 4", a najlepszym dokumentem okazała się produkcja Netfliksa "Amerykańska fabryka".