orkiestra

Artykuły - Orkiestra (94)

Filmy - Orkiestra (11)

 • Francuska orkiestra gra wspólnie, pomimo przeszkód

  Wszyscy kochający muzykę — pamiętamy o Was! Taką wiadomość wysłała w świat Francuska Orkiestra Narodowa — Gramy dla Was pomimo kwarantanny. Korzystając z technologii muzycy połączyli siły i budując napięcie, stopniowo wprowadzając kolejne instrumenty, przyśpieszając rytm wykonywanego utworu pozwolili nam poczuć się nie jakbyśmy byli we własnych mieszkaniach, ale na widowni gmachu filharmonii. Bez publiczności nie istniejemy — mówi Didier Benetii, grający na kotłach. Trudna sztuka zgrania oddzielonych od siebie fizycznymi barierami muzyków udała się wyśmienicie. W szczytowym momencie było ich aż 50. Zarówno orkiestrze jak i technikom odpowiedzialnym za realizację nagrania należą się owacje na stojąco!
 • Żałoba po papierze toaletowym w USA. Policjanci zagrali na dudach, aby „upamiętnić wielki niedobór papieru”

  Policyjna orkiestra z New Hampshire odegrała na dudach pieśń żałobną „Amazing Grace” w hipermarkecie Walmart. Happening miał na celu „upamiętnienie wielkiego niedoboru papieru toaletowego”, który został spowodowany paniką związaną z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2. Członkowie grupy spędzili dwa lata na zbieraniu funduszy, aby pojechać do Irlandii w ramach obchodów 25-lecia zespołu. Ze względu na pandemię wirusa, ich wyjazd do Europy okazał się niemożliwy, a policjanci stracili znaczne środki finansowe. Nie podłamało to jednak ich nastrojów i dzięki koncertowi w hipermarkecie, chcieli oni oderwać klientów od „trybu paniki” i ich rozweselić.
 • Niezwykła orkiestra. Tworzą ją niewidomi

  Czytanie nut w alfabecie Braille'a nie jest proste, jednak Alongkot Chukaew, nauczyciel muzyki z Tajlandii, znalazł sposób na to, jak nauczyć niewidome osoby grania na instrumentach. To była ciężka praca, ale udało się! – Nauczyciele pracowali z dziećmi indywidualnie, ucząc je odpowiedniego trzymania instrumentów i układania palców – mówi Alongkot Chukaew. Wytrwała praca dość szybko przyniosła rezultaty, chociaż młodzi muzycy nierzadko przeżywali chwile zwątpienia. Dziś ich mała orkiestra daje im siłę i zwiększa poczucie własnej wartości. W Tajlandii dodatkowym obciążeniem dla niepełnosprawnych jest tamtejsza mentalność. Mieszkańcy tego kraju wszelką ułomność traktują jak karę za złe postępowanie w poprzednich wcieleniach. – Z pojęciem karmy wiąże się bardzo silne przekonanie, że to, co zrobiliśmy w przeszłości, zaowocuje w przyszłości. Innymi słowy: zbierzesz to, co zasiałeś – tłumaczy Rosalina Alexander McKay, działaczka Stowarzyszenia Pomocy Niepełnosprawnym.
 • Orkiestrowa ukryta kamera

  Niecodzienne "wykony" w codziennych sytuacjach.