organizacje pożytku publicznego

Artykuły - Organizacje pożytku publicznego (26)

 • Aż 54 proc. Polaków pomaga innym przekazując 1 proc. podatku na OPP

  Aż 54 proc. Polaków pomaga innym przekazując 1 proc. podatku na OPP

  ​54 proc. Polaków pomaga innym, przekazując 1 proc. swoich podatków na Organizacje Pożytku Publicznego - wynika z badania Santander Consumer Banku. Do tej formy pomocy bardziej przekonani są mężczyźni i mieszkańcy największych miast. Najchętniej wspomagamy organizacje walczące z chorobami.
 • Temat marnowania żywności 
powraca

  Temat marnowania żywności powraca

  Problematyka marnowania żywności stała się ważna i pilna? Czyżby ruszyły nas wyrzuty sumienia , że wciąż problem głodu na Ziemi nie został rozwiązany? Czy może zdaliśmy sobie sprawę, że jako społeczeństwo nie stać nas na wyrzucanie takich ilości jedzenia?
 • Kolejny rekord, te same problemy, czyli 1 procent bez zmian

  Kolejny rekord, te same problemy, czyli 1 procent bez zmian

  Rekordowe 617,5 mln zł z 1 proc. podatku trafiło do organizacji pozarządowych. Polacy przekazali 60 mln zł więcej niż w zeszłym roku, a na odpis zdecydowało się 500 tys. więcej osób. Skoro jest tak dobrze, dlaczego wciąż słychać zastrzeżenia co do funkcjonowania mechanizmu w praktyce?
 • MF: 617 mln zł z 1 proc. podatków trafiło do OPP

  MF: 617 mln zł z 1 proc. podatków trafiło do OPP

  Ponad 13 mln osób przekazało 1 proc. podatku organizacjom pożytku publicznego (OPP); w sumie otrzymały one 617 mln zł; to o 60 mln więcej niż rok temu - wynika z informacji resortu finansów. Najwięcej, 144 mln zł, otrzymała Fundacja Dzieciom Zdążyć z Pomocą.
 • Organizacje pożytku publicznego defraudują pieniądze?

  Organizacje pożytku publicznego defraudują pieniądze?

  600 mln zł rocznie otrzymują organizacje pożytku publicznego (OPP) od podatników w ramach odliczenia 1 proc. podatku. Tymczasem zdecydowana większość organizacji nie publikuje nigdzie swoich sprawozdań finansowych - wynika z raportu "1 proc. pod lupą". Brak transparentności stwarza ogromne pole do nadużyć.
 • Coraz więcej Polaków przekazuje 1-proc. podatku organizacjom pożytku publicznego

  Coraz więcej Polaków przekazuje 1-proc. podatku organizacjom pożytku publicznego

  Doświadczenia ostatnich lat pokazują, że wraz ze wzrostem liczby zeznań składanych elektronicznie systematycznie wzrasta liczba podatników odliczających 1 proc. podatku na organizacje pożytku publicznego - informuje resort finansów zachęcając do korzystania z elektronicznych form rozliczeń PIT.
 • Komu najchętniej Polacy przekazują swój 1 proc. podatku?

  Komu najchętniej Polacy przekazują swój 1 proc. podatku?

  Polacy coraz chętniej przekazują 1 proc. podatku na organizacje pożytku publicznego (OPP). Z roku na rok przybywa osób, które decydują się w ten sposób wesprzeć fundacje, zbierające pieniądze na szczytne cele. Z kim najchętniej dzielimy się należnym podatkiem?
 • Zmiana rozporządzenia w sprawie zwolnień od podatku VAT

  Zmiana rozporządzenia w sprawie zwolnień od podatku VAT

  W Dzienniku Ustaw z dnia 17 lipca 2014 r., pod poz. 944 opublikowane zostało rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 15 lipca 2014 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług oraz warunków stosowania tych zwolnień.
 • Przychodzi NGO do biznesu...

  Przychodzi NGO do biznesu...

  O współpracy biznesu z organizacjami pożytku publicznego w ramach strategii CSR-owych firm opowiada Ewa Szymkowska-Nowak, CSR Officer, UBS Kraków.
 • Sklepy mogą przekazać żywność bez VAT

  Sklepy mogą przekazać żywność bez VAT

  W tym roku nie tylko producenci ale także właściciele sklepów mogą przyłączyć się do świątecznych akcji zbiórek żywności bez konieczności odprowadzania VAT-u. Takie darowizny dodatkowo można rozliczyć w kosztach uzyskania przychodu.

Filmy - Organizacje pożytku publicznego (1)

 • Organizacje pożytku publicznego defraudują pieniądze?

  600 mln zł rocznie otrzymują organizacje pożytku publicznego (OPP) od podatników w ramach odliczenia 1% podatku. Tymczasem zdecydowana większość organizacji nie publikuje nigdzie swoich sprawozdań finansowych – wynika z raportu „1% pod lupą”. Brak transparentności stwarza ogromne pole do nadużyć. „Tylko 15% organizacji udostępnia swoje sprawozdania na stronie internetowej, to bardzo mało. Większość ogranicza się do wysłania informacji do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej” – mówi Jacek Kowalczyk, dyrektor marketingu i PR z firmy Grant Thornton, która opracowała raport. Jeśli OPP decydują się już na publikację sprawozdania finansowego, niestety zazwyczaj jest ono niskiej jakości. „Przebadane przez nas sprawozdania uzyskały średnio tylko połowę punktów możliwych do zdobycia” – informuje ekspert. Co gorsza, najbardziej rozpoznawalne organizacje wcale nie świecą przykładem i wypadają jedynie trochę lepiej od średniej.