optymalizacja podatkowa

Artykuły - Optymalizacja podatkowa (219)

 • Przeniesienie firmy za granicę nie uchroni przed polskimi podatkami

  Przeniesienie firmy za granicę nie uchroni przed polskimi podatkami

  Zapowiadane przez rząd zmiany w ramach Polskiego Ładu, rosnące koszty prowadzenia firmy, niejasne przepisy i nadmierna biurokracja - to czynniki, przez które wielu przedsiębiorców rozważa przeniesienie działalność za granicę. Jednak samo zarejestrowanie firmy w innym kraju (nawet w UE) nie zwalnia automatycznie z płacenia podatków i składek ubezpieczeniowych w Polsce - zwraca uwagę Agnieszka Piętak, ekspert podatkowy.
 • ​Wyłudzenia nie było, ale giełdowej spółki też już nie ma

  ​Wyłudzenia nie było, ale giełdowej spółki też już nie ma

  Z powodu działań fiskusa notowany na giełdzie dystrybutor części komputerowych – spółka MGM – ogłosił w 2017 r. upadłość. Po latach, w wyroku z 3 marca br. Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że żadnego oszustwa nie było. Istnieje jedynie formalnie - jako spółka w restrukturyzacji.
 • (Nie)skuteczność "czynnego żalu" w sprawach podatkowych

  (Nie)skuteczność "czynnego żalu" w sprawach podatkowych

  "Czynny żal" to zawiadomienie składane urzędowi skarbowemu lub celno-skarbowemu przez sprawcę przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego w celu uniknięcia kary. Sprawca przyznaje się w nim do popełnienia czynu zabronionego. Zawiadomienie można wnieść na piśmie, przekazać ustnie do protokołu lub przesłać przez internet. Podatnicy są w ostatnim czasie zmuszeni zabezpieczać się w ten sposób przed sankcjami karnymi skarbowymi w przypadku korygowania nowego JPK_VAT.
 • Firmy mocno postawią na fachowców od podatków i optymalizacji kosztów

  Firmy mocno postawią na fachowców od podatków i optymalizacji kosztów

  W działach finansowych firm wzrośnie znaczenie menedżerów, którzy przeprowadzą transformację organizacyjną. Z kolei wychodzenie z pandemii może spowodować większe zainteresowanie obszarem restrukturyzacji. Firmy z sektora finansowego już zgłaszają potrzeby rekrutacyjne związane z zarządzeniem ryzykiem w organizacjach. Z kolei w branży usług wspólnych dla biznesu trwa walka o kandydatów, szczególnie znających język niemiecki. W gronie najbardziej poszukiwanych pracowników pozostaną specjaliści ds. e-commerce. Tak prognozują eksperci z firmy rekrutacyjnej Antal.
 • Informacja o realizowanej strategii podatkowej. Nowy obowiązek dla dużych podmiotów

  Informacja o realizowanej strategii podatkowej. Nowy obowiązek dla dużych podmiotów

  Obowiązek publicznego ujawnienia strategii podatkowej dotyczy podmiotów określonych w art. 27b ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy o CIT, czyli podmiotów których indywidualne dane są obecnie ujawniane. Są to w szczególności podatkowe grupy kapitałowe, bez względu na wartość przychodów, oraz podatnicy, których dane podatkowe już są ujawniane publicznie przez resort finansów. W szczególności są to podatnicy o przychodach powyżej 50 mln euro, czyli biorąc pod uwagę dotychczasowe dane będzie to ponad 2800 podmiotów.
 • Nierzetelnym podatnikom grozi 5600 zł mandat

  Nierzetelnym podatnikom grozi 5600 zł mandat

  Grzywna za przestępstwo skarbowe może wynieść nawet 26,8 mln zł. Za wykroczenie grozi mandat do 5600 zł - pisze w czwartek "Rzeczpospolita".
 • Jurysdykcje podatkowe niechętne do współpracy – co takiego dają przedsiębiorcom, że Unia tak bardzo się ich boi?

  Jurysdykcje podatkowe niechętne do współpracy – co takiego dają przedsiębiorcom, że Unia tak bardzo się ich boi?

  Od grudnia 2017 r. Unia Europejska prowadzi wykaz jurysdykcji niechętnych współpracy do celów podatkowych. Ostatnią aktualizację tej czarnej listy opublikowała 6 października 2020 r. Znajduje się na niej obecnie 12 państw, terytoriów, jurysdykcji. Dlaczego Unia piętnuje konkurencyjne systemy podatkowe? Bo są konkurencyjne.
 • Zasady przekazywania na żądanie urzędników ksiąg podatkowych w formie JPK

  Zasady przekazywania na żądanie urzędników ksiąg podatkowych w formie JPK

  Podatnicy składają co miesiąc, bez wezwania organu podatkowego, JPK_VAT obejmujący ewidencję VAT oraz deklarację VAT-7 lub VAT-7K. Niezależnie od tego urzędnicy mogą domagać się, w ramach prowadzonej sprawy, udostępnienia w postaci JPK ksiąg podatkowych, wyciągów bankowych czy faktur. Za uchylanie się od obowiązku ich przekazania grozi kara porządkowa.
 • Rząd szykuje magnes na inwestorów. Oto najważniejsze elementy strategii przyciągania kapitału

  Rząd szykuje magnes na inwestorów. Oto najważniejsze elementy strategii przyciągania kapitału

  Ponad 20 zmian i uproszczeń podatkowo-regulacyjnych ma pomóc przyciągać kapitał do Polski i wspierać rodzimy biznes w rozwoju i ekspansji zagranicznej. Prezentacja strategii przewidziana jest na przełom września i października. Rząd chce uciec do przodu i wykorzystać pandemię do poprawy otoczenia biznesowego w kraju. Strategia oparta jest na czterech filarach. Źródła "DGP" wskazują, że wciąż trwają prace nad szczegółami projektowanych rozwiązań.
 • Czy posiadanie spółki zależnej w danym państwie równa się prowadzeniu tam działalności gospodarczej?

  Czy posiadanie spółki zależnej w danym państwie równa się prowadzeniu tam działalności gospodarczej?

  Tworzenie spółek zależnych jest praktyką nieodłącznie towarzyszącą większości dużych, międzynarodowych podmiotów gospodarczych niezależnie od branży, którą reprezentują. Jednostki takie powstają poza centralą, w krajach, w których spółka-matka oferuje swoje produkty czy usługi na większą skalę. Jednak, czy funkcjonowanie spółki zależnej na terytorium państwa trzeciego pociąga za sobą dla podmiotu głównego skutek w postaci posiadania w tym miejscu stałego miejsca wykonywania działalności?