oprocentowanie lokat

Artykuły - Oprocentowanie lokat (224)

 • Lokaty dały rekordowe straty

  Lokaty dały rekordowe straty

  Inflacja i niemal nieoprocentowane lokaty to prosty przepis na to, abyśmy za nasze oszczędności mogli z czasem kupić coraz mniej. W ciągu zaledwie 12 miesięcy siła nabywcza każdych 10 tys. zł trzymanych na rocznej lokacie spadła o 352 złote.
 • Potrójny smuty rekord - ujemne oprocentowanie lokat

  Potrójny smuty rekord - ujemne oprocentowanie lokat

  Kwota, jaką Polacy trzymają w bankach, jest najwyższa w historii - przekroczyła już 1 bilion zł. Z najnowszych danych NBP wynika jednak, że odsetki, jakie wypłacają nam banki od tych pieniędzy są rekordowo niskie. W ciągu roku spadły z 2 mld zł do 0,9 mld zł. Co gorsza, w przyszłości będą jeszcze niższe, gdyż średnie oprocentowanie lokat założonych w marcu spadło do najniższego poziomu w historii - wyniosło 0,2 proc.
 • Rok temu procent w banku zastąpiono promilami

  Rok temu procent w banku zastąpiono promilami

  Kolejne banki tną oprocentowanie lokat - wynika z danych zebranych przez HRE Investments. Najlepsze depozyty wciąż dają 2 proc. w skali roku. Niestety to i tak za mało, aby skutecznie walczyć ze skutkami wzrostów cen w sklepach czy punktach usługowych.
 • Komentarz KPMG:Ujemne depozyty dla wybranych kwot?

  Komentarz KPMG:Ujemne depozyty dla wybranych kwot?

  Aby poprawić wyniki banków możliwe jest wprowadzenie ujemnego oprocentowanie depozytów - uważa Iwona Galbierz-Sztrauch z KPMG. Zdaniem ekspertki, ujemne oprocentowanie depozytów jest możliwe, ale ograniczone do określonych wielkości lokat.
 • Widmo ujemnych odsetek. Zapłacimy za nasze depozyty w bankach?

  Widmo ujemnych odsetek. Zapłacimy za nasze depozyty w bankach?

  Bankowcom nie zależy na oszczędnościach Polaków. Dlatego zgłaszają pomysł, by wprowadzić ujemne oprocentowanie depozytów. Z badań ankietowych wynika jednak, że wówczas aż 74 procent klientów zabrałoby pieniądze z banków. Teraz do gry wszedł UOKiK, który w skierowanym do 23 banków wezwaniu przedstawił zastrzeżenia, żądając jednocześnie wyjaśnień, czy i jakie działania prowadzą poszczególne banki w tej sprawie.
 • Badanie: Blisko 74 proc. Polaków wycofa pieniądze z banków w przypadku zastosowania ujemnego oprocentowania

  Badanie: Blisko 74 proc. Polaków wycofa pieniądze z banków w przypadku zastosowania ujemnego oprocentowania

  Jak wynika z badania opinii publicznej przeprowadzonego przez UCE RESEARCH i SYNO Poland, zastosowanie ujemnego oprocentowania skłoniłoby prawie 74 proc. Polaków do wycofania oszczędności z banków. Głównie byłyby to osoby zarabiające ponad 9 tys. zł netto, z wyższym wykształceniem i z miast liczących 100-199 tys. ludności. Komentujący to eksperci tłumaczą, że banki już teraz osiągają ww. efekt, bez względu na dalsze działania. Podnoszą koszty prowadzenia rachunków, nie tracąc przy tym klientów.
 • Banki jeszcze bardziej obcięły oprocentowanie lokat

  Banki jeszcze bardziej obcięły oprocentowanie lokat

  Odsetki od lokat topnieją, a wraz z nimi topnieje zainteresowanie taką formą oszczędzania. Już tylko 4 produkty kuszą nas limitowanymi promocjami z oprocentowaniem rzędu co najmniej 2 proc. w skali roku. To niestety i tak za mało, aby pokonać inflację.
 • ​Lokaty na ujemny procent ściągną na banki gniew polityków i rejteradę klientów

  ​Lokaty na ujemny procent ściągną na banki gniew polityków i rejteradę klientów

  Przyparte do muru przez prawie zerowe stopy procentowe banki mogą nie mieć wyboru i zaproponują klientom detalicznym ujemne oprocentowanie lokat lub przyjmowanie ich za prowizje. Tyle, że taka próba obrony rentowności biznesu bankowego rodziłaby poważne gospodarcze reperkusje, a społeczny gniew przełożyłby się na polityczne konsekwencje dla branży i tak już zdołowanej przez sprawy frankowe. Lekarstwem byłoby dopiero podniesienie stóp procentowych.
 • Lokaty: Żaden z czołowych banków nie planuje ujemnego oprocentowania depozytów - rzecznik KNF

  Lokaty: Żaden z czołowych banków nie planuje ujemnego oprocentowania depozytów - rzecznik KNF

  Jak wynika z wiedzy UKNF, żaden z czołowych banków w Polsce nie zamierza wprowadzać w najbliższym czasie ujemnego oprocentowania depozytów klientów detalicznych - poinformował w tym tygodniu rzecznik KNF Jacek Barszczewski.
 • Będziemy dopłacać do lokat? Wiceszef Związku Banków Polskich o "koncepcyjnych pracach"

  Będziemy dopłacać do lokat? Wiceszef Związku Banków Polskich o "koncepcyjnych pracach"

  - Póki stopy procentowe nie będą poniżej zera, nie zgodzimy się na to, żeby banki wprowadziły ujemne oprocentowanie depozytów i lokat dla klientów indywidualnych - zadeklarował we wtorek w programie Polsat News "Punkt widzenia" prezes UOKiK Tomasz Chróstny. Natomiast Tadeusz Białek, wiceprezes Związku Banków Polskich, potwierdził, że ruszyły "prace koncepcyjne" dotyczące takiego ujemnego oprocentowania.

Filmy - Oprocentowanie lokat (3)

 • Tak niskiego oprocentowania lokat nie mieliśmy nigdy w historii

  W 2014 r. inflacja w Polsce była zerowa. Ceny nie wzrosły, a jednak oprocentowanie lokat było dwukrotnie wyższe niż obecnie, gdy mamy rekordową inflację.
 • Popularność lokat spada wraz z ich oprocentowaniem

  Spadek oprocentowania lokat spowodował bardzo duże zmiany na rynku. Wielu Polaków nie bardzo wie, co w tej sytuacji zrobić – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Jarosław Sadowski, analityk firmy Expander. – Część wypłaca pieniądze z lokat bankowych, niektórzy decydują się na różnego rodzaju inwestycje, część wstrzymuje się i czeka, trzyma te pieniądze np. na kontach oszczędnościowych, na ROR-ach, niektórzy w gotówce.
 • Oprocentowanie lokat będzie spadało. RPP i niska inflacja pomogą rynkom

  W ostatnim czasie byliśmy świadkami wydarzeń i danych, które wsparły zarówno polski rynek akcji, jak i obligacji. Jednocześnie uwarunkowana makroekonomiczne nie będą sprzyjały lokatom bankowym. Dlaczego? Komentuje Piotr Minkina, ekspert Union Investment TFI.