oprocentowanie kredytu

Artykuły - Oprocentowanie kredytu (165)

 • Stałe stopy procentowe: Banki muszą je mieć, choć klienci ich nie chcą

  Stałe stopy procentowe: Banki muszą je mieć, choć klienci ich nie chcą

  Na instytucje finansujące zakup nieruchomości zostanie nałożony obowiązek posiadania w ofercie kredytów o stałej stopie procentowej.
 • 100 miesięcy spadającego oprocentowania

  100 miesięcy spadającego oprocentowania

  Ktoś, kto zaciągnął kredyt mieszkaniowy pod koniec 2012 roku, na odsetkach zaoszczędził już około 32 tys. zł. Wszystko przez spadające stopy procentowe. W skali kraju oszczędności idą w miliardy. To, co cieszy dłużników, martwi jednak oszczędzających.
 • Tak niskiego oprocentowania jeszcze nie było

  Tak niskiego oprocentowania jeszcze nie było

  Według danych NBP, w listopadzie 2020 r. banki wypłaciły nam najmniej odsetek w historii (1,28 mld zł). Wynika to m.in. z faktu, że coraz więcej pieniędzy trzymamy na kontach (78 proc.), których średnie oprocentowanie spadło do zaledwie 0,04 proc.
 • Inflacja boli nas bardziej niż cieszą tańsze kredyty

  Inflacja boli nas bardziej niż cieszą tańsze kredyty

  W odpowiedzi na epidemię NBP zadbał o to, aby spadło oprocentowanie kredytów. Raty spadły, ale to co oszczędzamy z nawiązką zostawiamy w sklepach ze względu na rosnące ceny. Inflacja podgryza też oszczędności, a lokaty przed tym nie ochronią.
 • Interwencja Rzecznika Finansowego ws. oprocentowania kredytów

  Interwencja Rzecznika Finansowego ws. oprocentowania kredytów

  Rzecznik Finansowy wystąpił do podmiotów rynku finansowego o wyjaśnienia dotyczące praktyk w zakresie wprowadzania lub podwyższania wysokości minimalnego oprocentowania kredytów lub pożyczek.
 • Na świecie testują ujemne oprocentowanie hipotek

  Na świecie testują ujemne oprocentowanie hipotek

  Niemal zerowe stopy procentowe na dobre rozgościły się w Polsce. Konsekwencją jest rachityczne oprocentowanie lokat, a niekiedy nawet konieczność płacenia bankowi za przywilej trzymania oszczędności w jego skarbcu. Jeśli myślimy, że świat bankowości ostatecznie stanął na głowie, to czekać nas może jeszcze nie jedno zaskoczenie. Na Zachodzie zdarza się bowiem, że to bank płaci kredytobiorcy za udzielony kredyt, stosując ujemne oprocentowanie długu.
 • Średnie oprocentowanie kredytów jest 11- krotnie wyższe niż lokat!

  Średnie oprocentowanie kredytów jest 11- krotnie wyższe niż lokat!

  Z danych NBP wynika, że średnie oprocentowanie lokat zakładanych w maju spadło do najniższego poziomu w historii i wyniosło 0,58%. Tymczasem średnie oprocentowanie kredytów konsumpcyjnych w maju było aż 11-krotnie wyższe niż lokat. Jeszcze przed rokiem była to 5-krotność. Analitycy Expander tłumaczą dlaczego banki tak postępują i podpowiadają, co można w tej sytuacji zrobić.
 • Oprocentowanie kredytów studenckich spadło prawie do zera

  Oprocentowanie kredytów studenckich spadło prawie do zera

  Problemem tegorocznych maturzystów jest nie tylko to, że nie wiadomo kiedy i w jakiej formie odbędzie się egzamin dojrzałości. Rodziny części z nich zapewne dotkną też problemy finansowe związane z kryzysem gospodarczym wywołanym epidemią.
 • Oprocentowanie kredytów we frankach najwyższe od 5 lat

  Oprocentowanie kredytów we frankach najwyższe od 5 lat

  Wraz ze spłatą kolejnych rat kredytu zmniejsza się zadłużenie, a w rezultacie powinny spadać płacone odsetki. Expander zwraca jednak uwagę, że w ciągu ostatnich 3 miesięcy kwoty odsetek płaconych od kredytów we fankach wzrosły aż o 29 proc. Wynika to z faktu, że LIBOR CHF wzrósł do najwyższego poziomu od stycznia 2015 r. i podwyższył oprocentowanie kredytów. Kolejna zła informacja, to umacnianie się franka względem euro, co negatywnie spływa na kurs CHF w Polsce.
 • Część frankowiczów będzie miało ujemne oprocentowanie

  Część frankowiczów będzie miało ujemne oprocentowanie

  Oprocentowanie kredytów we frankach zwykle jest sumą marży i stawki LIBOR CHF 3M, która jest ujemna i w ostatnich dniach spadła do poziomu -0,84 proc. Z danych zgromadzonych przez Expandera wynika jednak, że w 2007 i 2008 r. wypłacono sporo kredytów, których marża wynosi 0,8 proc., a niekiedy nawet jeszcze mniej. Po dodaniu marży wynoszonej 0,8 proc. i stawki LIBOR CHF na poziomie -0,84 proc. oprocentowanie takiego kredytu będzie ujemne i wyniesie -0,04 proc. W takim przypadku to nie klient płaci odsetki od długu, ale bank powinien pomniejszyć zadłużenie o kwotę odsetek.

Filmy - Oprocentowanie kredytu (2)

 • Niskie oprocentowanie lokat? Nie jesteś na nie skazany

  Niskie stopy procentowe powodują, że oprocentowanie lokat bankowych nie jest obecnie zbyt wysokie. Skłania to do szukania innych metod inwestowania (różnią się one m.in. poziomem ryzyka oraz oczekiwaną stopą zwrotu).
 • Nieoprocentowane kredyty to bardzo niebezpieczny pomysł

  Co stanie się jeżeli NBP obniży stopy procentowe do zera? Doprowadzi to do spadku kursu złotego. Mniej będzie bankructw, ale bardzo rzadkie stanie się rozpoczynanie działalności gospodarczej. Zerowe stopy bardziej osłabiają fundamenty wzrostu gospodarczego niż wspierają koniunkturę. Takie są doświadczenia Zachodu.