oprocentowanie

Artykuły - Oprocentowanie (1209)

 • Koniec epoki ujemnych stóp. Negatywne skutki uboczne stają się coraz poważniejsze

  Koniec epoki ujemnych stóp. Negatywne skutki uboczne stają się coraz poważniejsze

  Europejski Bank Centralny przyznaje, że utrzymywanie oprocentowania poniżej zera wiąże się z coraz poważniejszymi negatywnymi skutkami ubocznymi.
 • Rekordowe depozyty długoterminowe

  Rekordowe depozyty długoterminowe

  Według analityków BGŻOptim, już więcej niż połowa środków zdeponowanych w bankach nie przynosi klientom żadnych zysków. Niskie oprocentowanie skutecznie zniechęca do wpłacania pieniędzy do banków.
 • Rząd wprowadza regulacje gospodarcze bez obliczenia ich skutków?

  Rząd wprowadza regulacje gospodarcze bez obliczenia ich skutków?

  Mamy coraz częściej do czynienia z projektami ustaw, które dotyczą warunków działalności przedsiębiorców, a nie pochodzą z resortu odpowiedzialnego za regulacje gospodarcze. Jednym z tego typu przykładów może być propozycja Ministerstwa Sprawiedliwości, która zmienia kodeks prawny w zakresie udzielania pożyczek - nie tylko od firm specjalizujących się np. w "chwilówkach", lecz również w pożyczkach bankowych.
 • Zmienne oprocentowanie kredytów ryzykowne jak franki!

  Zmienne oprocentowanie kredytów ryzykowne jak franki!

  Po latach rekordowo niskich stóp procentowych pojawiło się widmo ich wzrostu. Taki scenariusz dla posiadaczy złotowych kredytów hipotecznych oznaczałby skok miesięcznych rat. Ucieczką przed tym scenariuszem byłaby zamiana oprocentowania ze zmiennego na stałe. Komisja Nadzoru Finansowego pracuje nad wydaniem specjalnej rekomendacji, ale do uchwalenia ostatecznych zaleceń jeszcze długa droga.
 • UOKiK: Raiffeisen Bank Polska złamał prawo?

  UOKiK: Raiffeisen Bank Polska złamał prawo?

  Raiffeisen Bank Polska naruszył zbiorowe interesy konsumentów, ponieważ nie uwzględniał ujemnego LIBORu, a następnie po wycofaniu się z tej praktyki nie naliczał ujemnego oprocentowania kredytów we frankach szwajcarskich. Prezes UOKiK nałożył na bank karę w wysokości ponad 3,5 mln zł, nakazał przeliczenie oprocentowania i zrekompensowania strat konsumentom za wszystkie okresy, kiedy wystąpiło ujemne oprocentowanie.
 • Resort finansów podnosi oprocentowanie 2-letnich obligacji oszczędnościowych do 2,1 proc.

  Resort finansów podnosi oprocentowanie 2-letnich obligacji oszczędnościowych do 2,1 proc.

  Oprocentowanie dwuletnich obligacji oszczędnościowych wzrośnie w styczniu poziomu 2,10 proc. - poinformowało w piątkowym komunikacie Ministerstwo Finansów.
 • Czy kredyt ze stałym oprocentowaniem się opłaca

  Czy kredyt ze stałym oprocentowaniem się opłaca

  Stopy procentowe w Polsce są teraz na najniższym poziomie w historii. Wydaje się więc, że dla osób zainteresowanych kredytem hipotecznym jest to idealny moment, aby wybrać taki z oprocentowaniem stałym.
 • Wystarczy 1000 zł, aby negocjować oprocentowanie depozytu

  Wystarczy 1000 zł, aby negocjować oprocentowanie depozytu

  Ile trzeba mieć pieniędzy, aby móc negocjować oprocentowanie lokaty w banku? Okazuje się, że całkiem niewiele, bo wystarczy 1 tys. zł. To jednak wcale nie oznacza, że każdy, kto przyjdzie z taką kwotą do banku, może liczyć na wyższe niż standardowe, stawki oprocentowania.
 • Procent składany. Czyli jak być bogatym? ( cz.1)

  Procent składany. Czyli jak być bogatym? ( cz.1)

  Żyjemy w czasach gdzie powszechną praktyką jest branie kredytów na zakup mieszkania, samochodu i innych dóbr. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że stajemy się niewolnikami takiego sposobu życia. Dziś omówimy siłę procentu składanego a w kolejnych postaramy się pokazać w jaki sposób pomnażać swoje środki finansowe w długim terminie.

Filmy - Oprocentowanie (2)

 • Oprocentowanie depozytów jeszcze spadnie?

  W Polsce występuje otoczenie niskich stóp procentowych. Inwestorzy indywidualni będą poszukiwali alternatywnych sposobów oszczędzania - ocenia Gabriele Tavazzani, CEO Amundi. - Wydaje mi się, że można do Polski przenieść doświadczenia z innych krajów europejskich, które faktycznie musiały znaleźć rozwiązania na niskie stopy procentowe. Mam tutaj na myśli depozyty terminowe, lokaty terminowe, które mają oprocentowanie bliskie zeru. We Włoszech to jest na poziomie jednego procenta. Wydaje się, że w Polsce niebawem zaczną kształtować się bardzo podobne trendy inwestycyjne.
 • UOKiK: Próba ograniczenia działalności firm pożyczkowych może rozwinąć szarą strefę

  Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uważa, że warto zastanowić się nad ustawowym wprowadzeniem limitu RRSO (rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania). Regulacja ta miałaby obniżyć koszty kredytów szczególnie w firmach pożyczkowych. UOKiK zdaje sobie jednak sprawę, że zmiana ta wymaga rzetelnej analizy, ponieważ wyeliminowanie z rynku firm pożyczkowych mogłoby spowodować przejście klientów tego typu firm do lombardów i szarej strefy. Komentuje Monika Stec-Nowak z UOKiK.