opozycja

Artykuły - Opozycja (778)

 • Czego Schetyna mógłby się nauczyć od Corbyna

  Czego Schetyna mógłby się nauczyć od Corbyna

  W rytualnych utyskiwaniach na polską opozycję brakuje przykładów pozytywnych, bo za taki trudno uznać rozpaczliwe poszukiwania "polskiego Macrona". Wzorem do naśladowania może być za to brytyjska Partia Pracy, a więc opozycja, która wyszła z kryzysu i zdobywa coraz większe społeczne poparcie.
 • PiS za, opozycja przeciw wprowadzeniu 25 lat więzienia za wyłudzenia VAT

  PiS za, opozycja przeciw wprowadzeniu 25 lat więzienia za wyłudzenia VAT

  Klub PiS poprze nowelę Kodeksu karnego, zakładającą m.in. karę 25 lat więzienia za wyłudzenia VAT, na podstawie fikcyjnych faktur o wartości powyżej 10 mln zł. Opozycja w czwartkowej debacie zapowiedziała głosowanie przeciw, przekonując, że tak drastyczna kara jest nieadekwatna. Głosowanie ma się odbyć w czwartkowym wieczornym bloku głosowań.
 • "Rzeczpospolita": Schetyna i Petru zdziwieni zachowaniem lidera PSL

  "Rzeczpospolita": Schetyna i Petru zdziwieni zachowaniem lidera PSL

  Liderzy PO Grzegorz Schetyna, Nowoczesnej Ryszard Petru oraz PSL Władysław Kosiniak-Kamysz oficjalnie są bardzo zgodni w walce z PiS o Trybunał Konstytucyjny. W rzeczywistości opozycji brakuje zgody – pisze dziennik.
 • Zamieszanie wokół frekwencji na marszu KOD i opozycji. Policja wyjaśnia

  Zamieszanie wokół frekwencji na marszu KOD i opozycji. Policja wyjaśnia

  Zamieszanie wokół liczby uczestników sobotniego marszu, zorganizowanego przez KOD i część opozycji. Stołeczny ratusz poinformował, że w manifestacji wzięło udział 240 tys. osób. Tymczasem policja podała wczoraj, że w zgromadzeniu uczestniczyło 45 tys. ludzi. - Nie szacowaliśmy osób w trakcie przemarszu, bo była bardzo duża rotacja. Część osób odłączała się wcześniej, a część dołączała się w trakcie przemarszu - wyjaśnia Mariusz Mrozek, rzecznik prasowy Komendanta Stołecznego Policji. Zaznaczył też, że dla policji priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa.
 • IPN pomoże opozycjonistom w trudnej sytuacji

  IPN pomoże opozycjonistom w trudnej sytuacji

  Ustawa ustanawiająca status weterana opozycji antykomunistycznej wchodzi w życie 31 sierpnia. Dzięki nowym przepisom, pomoc otrzymają osoby represjonowane i działacze opozycji antykomunistycznej, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji materialnej.
 • Telekonferencja Tuska z liderami ukraińskiej opozycji

  Telekonferencja Tuska z liderami ukraińskiej opozycji

  Premier Donald Tusk w środę wieczorem będzie miał telekonferencję z trzema liderami ukraińskiej opozycji. Zapowiedział, że przedstawi im rekomendacje na rzecz Ukrainy, które szykuje dla partnerów w Europie. Mówił o scenariuszu, w którym kompromis w Kijowie uruchomiłby pomoc Zachodu.
 • Opozycja ostrzega, że Ukraina jest na skraju bankructwa

  Opozycja ostrzega, że Ukraina jest na skraju bankructwa

  Ukraińska gospodarka jest na skraju bankructwa - ostrzega jeden z liderów opozycji Arsenij Jaceniuk. W Kijowie przebywa szefowa unijnej dyplomacji. Według nieoficjalnych informacji, ma przedstawić nowe propozycje pomocy gospodarczej, przygotowane przez Brukselę i Waszyngton.
 • Batkiwszczyna chce ustawy o amnestii bez żadnych warunków

  Batkiwszczyna chce ustawy o amnestii bez żadnych warunków

  Frakcje opozycyjne będą głosować za projektem ustawy o amnestii tylko, jeśli nie będzie on zawierał wymogu opuszczenia zajętych przez opozycję gmachów rządowych - oznajmił w środę deputowany partii Batkiwszczyna, której frakcja opuściła salę obrad parlamentu.
 • Opozycja krytykuje projekt PO ws. odraczania obowiązku szkolnego sześciolatków

  Opozycja krytykuje projekt PO ws. odraczania obowiązku szkolnego sześciolatków

  Posłowie PiS, Solidarnej Polski i SLD krytykują projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty, autorstwa PO, dotyczący odraczania obowiązku szkolnego dla sześciolatków, zatrudniania osób wspierających nauczyciela i ustalający standard opieki świetlicowej.
 • Posłowie opozycji: Arłukowicz bez odpowiedzialności za ochronę zdrowia

  Posłowie opozycji: Arłukowicz bez odpowiedzialności za ochronę zdrowia

  Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz nie chce wziąć odpowiedzialności za złą sytuację w ochronie zdrowia. Kolejki do lekarzy są coraz dłuższe, długi szpitali rosną - podkreślali posłowie opozycji podczas piątkowego posiedzenia sejmowej komisji zdrowia.

Filmy - Opozycja (28)

 • R. Petru: Dziś palą kukły, jutro będą palić nasze domy

  Musimy reagować. Dziś palą kukły, jutro będą palić nasze domy i obrzucać nas ciężkimi przedmiotami. Zwykle to się źle kończyło w historii – powiedział Ryszard Petru z Nowoczesnej, komentując spalenie kukły przedstawiającej jego osobę przez działaczy Młodzieży Wszechpolskiej. Działacze stwierdzili, że jest to „symboliczne” spalenie, nawiązujące do tradycji topienia marzanny. Nowoczesna ma zawiadomić prokuraturę w tej sprawie. Ryszard Petru odniósł się także „Czarnego Piątku” czyli protestów przeciw zaostrzeniu prawa dotyczącego aborcji. – Jak w Polsce nacjonaliści palą kukły, to na to jest przyzwolenie PiS-u. A jak kobiety protestują, to na to już nie ma przyzwolenia PiS-u – powiedział Petru.
 • Zbiórka do słoika dla wicepremiera Gowina. "Trzeba pomagać, niech sobie pożyje"

  Posłowie przeprowadzili zbiórkę dla Jarosława Gowina. Politycy w Sejmie zadrwili z wicepremiera, który w jednym z wywiadów przyznał, że kiedy był ministrem sprawiedliwości nie starczało mu pieniędzy do pierwszego. Później za swoją wypowiedź przeprosił, ale i tak poseł Kukiz'15 zainicjował zbiórkę drobnych do słoika. - Jestem przekonany, że pan premier się ucieszy, ponieważ wykazaliśmy solidarność, a to jest jedna z cech, którą jako naród chcemy się szczycić. Po drugie, wykazaliśmy zrozumienie dla człowieka w niedoli. A po trzecie, pan premier ma poczucie humoru, także jestem przekonany, że przeznaczy to na dobry cel – powiedział Grzegorz Długi z Kukiz’15. Borys Budka z PO stwierdził, że choć nie dorzucił się do słoika, bo nie miał przy sobie gotówki, to gwarantuje, że w razie potrzeby chętnie pomoże wicepremierowi Gowinowi. - Skierowałem taki przelew dla Jarosława Gowina na przeżycie do pierwszego. Trzeba pomagać, niech sobie pożyje. Niby to 10 złotych plus vat, ale to robi różnicę – żartował Witold Zembaczyński z Nowoczesnej. Zdaniem Tadeusza Cymańskiego, zachowanie posłów opozycji było obrzydliwe. Jego zdaniem politycy chcieli upokorzyć wicepremiera.
 • "Polska PiS nie jest praworządna, uruchomienie art. 7 jest zasadne". Europosłowie PO nie głosowali, bo "konsekwencje ponosi cały kraj"

  Polska dzisiaj, Polska PiS nie jest praworządna - powiedział w Brukseli europoseł PO Janusz Lewandowski po głosowaniu europarlamentarzystów, którzy poparli działania Komisji Europejskiej ws. uruchomienia wobec Polski art. 7 traktatu o UE. - Wdrożenie tej procedury jest uzasadnione - dodał Lewandowski. Podkreślił też jednak, że europosłowie Platformy nie brali udziału w głosowaniu. - Jesteśmy świadomi, że konsekwencje ponosi cała Polska - dodał. KE prowadzi wobec Polski procedurę naruszenia praworządności związaną z zastrzeżeniami wobec przeprowadzanych przez Polskę reform wymiaru sprawiedliwości. W grudniu 2017 roku KE skierowała wniosek do Rady UE o rozpoczęcie procedury art. 7, gdyż - jej zdaniem - w ciągu ostatnich dwóch lat w Polsce przyjęto szereg ustaw, które poważnie zagrażają niezależności sądownictwa i trójpodziałowi władzy.
 • Europosłowie poparli działania Komisji Europejskiej wobec Polski

  Europosłowie poparli działania Komisji Europejskiej ws. uruchomienia wobec Polski art. 7 traktatu o UE. KE prowadzi wobec Polski procedurę naruszenia praworządności związaną z zastrzeżeniami wobec przeprowadzanych przez Polskę reform wymiaru sprawiedliwości. W grudniu 2017 roku KE skierowała wniosek do Rady UE o rozpoczęcie procedury art. 7, gdyż - jej zdaniem - w ciągu ostatnich dwóch lat w Polsce przyjęto szereg ustaw, które poważnie zagrażają niezależności sądownictwa i trójpodziałowi władzy. Głosowało 617 europosłów; za rezolucją opowiedziało się 422, przeciw 147, a 48 wstrzymało się od głosu.