opowiadania

Artykuły - Opowiadania (41)

 • Narodziny Tytanów

  Narodziny Tytanów

  Opowieść o wojnie bogów olimpijskich z Tytanami stanowi podstawę mitologii starożytnych Greków. Nowe analizy wskazują, że na powstanie tej historii wpłynęły skamieniałe szczątki wymarłych olbrzymich zwierząt.
 • Pamiętajmy, kim był Has

  Pamiętajmy, kim był Has

  10 lat temu, 3 października 2000 roku, zmarł Wojciech Jerzy Has. Określany jako "wizjoner", "magik", "oryginał" polskiego kina, ostatnie lata swojego życia spędził samotnie, zapomniany przez widzów, chorując w mieszkaniu na łódzkim blokowisku.
 • Siedem kobiet

  Siedem kobiet

  Zbiór opowiadań Rebecki Miller, autorki bestselleru "Prywatne życie Pippy Lee". Siedem intrygujących portretów współczesnych kobiet... zawsze szczerych i niekiedy zabawnych. Oparty na niniejszej książce film "Personal Velocity" zdobył główną nagrodę jury na festiwalu Sundance w roku 2002.
 • Ogłoszono nominacje do Nagrody im. Janusza A. Zajdla

  Anna Brzezińska, Jacek Dukaj, Łukasz Orbitowski znaleźli się m.in. w gronie nominowanych do Literackiej Nagrody im. Janusza A. Zajdla za rok 2009. Laureata wyłoni głosowanie podczas tegorocznego Polconu, który odbędzie się w sierpniu w Cieszynie.
 • Ukazały się opowiadania Jerzego Stawińskiego

  Ukazały się opowiadania Jerzego Stawińskiego

  W zbiorze wydanych właśnie opowiadań o Powstaniu Warszawskim autorstwa Jerzego Stefana Stawińskiego - zmarłego niedawno polskiego scenarzysty, jednego z twórców polskiej szkoły filmowej - znalazły się też te, które zostały zekranizowane jako "Kanał" Wajdy i "Eroika" Munka.
 • Ukazały się opowiadania Jerzego Stawińskiego

  W zbiorze wydanych właśnie opowiadań o Powstaniu Warszawskim autorstwa Jerzego Stefana Stawińskiego - zmarłego niedawno polskiego scenarzysty, jednego z twórców polskiej szkoły filmowej - znalazły się też te, które zostały zekranizowane jako "Kanał" Wajdy i "Eroika" Munka.
 • Co wy wiecie o Mikołajku?

  Co wy wiecie o Mikołajku?

  W czwartek, 5 listopada, mija 32. rocznica śmierci René Goscinnego, twórcy kultowego bohatera dziecięcego - Mikołajka. Data ta zbiega się z pojawieniem się w księgarniach "Nieznanych przygód Mikołajka" oraz z wizytą w Polsce córki pisarza, Anne Goscinny.
 • Wrocław: Rozpoczął się Międzynarodowy Festiwal Opowiadań

  Prezentacja opowiadań polskich i zagranicznych pisarzy, przegląd adaptacji filmowych oraz warsztaty dla tłumaczy i sesje kreatywnego pisania to główne wydarzenia 5. Międzynarodowego Festiwalu Opowiadań (MFO), który rozpoczął się w poniedziałek we Wrocławiu. Impreza, na której będą gościć pisarze m.in. z USA, Niemiec, Norwegii, Izraela i Rosji, potrwa do 11 października.
 • Spowiedź Krystyny Jandy

  Spowiedź Krystyny Jandy

  "Tatarak", reż. Andrzej Wajda, Polska 2009, ITI Cinema, premiera 24 kwietnia 2009 roku.
 • Poznań: Premiera spektaklu "Panny z Wilka" w Teatrze Polskim

  Teatralną adaptację opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza "Panny z Wilka" oglądać będzie można na scenie Teatru Polskiego w Poznaniu. Spektakl premierowy zostanie zaprezentowany w czwartek.

Filmy - Opowiadania (2)

 • Jak zostać mistrzem pióra? Rady dla maturzystów

  W jaki sposób należy posługiwać się językiem i wyobraźnią, pisząc opowiadania i inne teksty? Na to pytanie odpowiada John Marsden, australijski nauczyciel i pisarz.
 • Ludzki sposób opowiadania o historii

  "Ludzki sposób opowiadania o historii" - tak reżyser Jacek Głomb tłumaczy, jak wyglądał będzie jego kinowy debiut - polsko-czeska koprodukcja "Operacja Dunaj".