opodatkowanie dochodów z wynajmu pokoi gościnnych

Artykuły - Opodatkowanie dochodów z wynajmu pokoi gościnnych (4)

 • Stan zagrożenia epidemicznego kładzie najem na łopatki

  Stan zagrożenia epidemicznego kładzie najem na łopatki

  W dniu 13 marca br. weszło w życie rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie stanu zagrożenia epidemicznego. W okresie od dnia 14 marca 2020 r. do odwołania ustanawia ono m.in. czasowy de facto całkowity zakaz prowadzenia działalności przez przedsiębiorców oraz inne podmioty działalności związanej z prowadzeniem obiektów noclegowych turystycznych i miejsc krótkotrwałego zakwaterowania.
 • Dochody z nieruchomości w umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania

  Dochody z nieruchomości w umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania

  Działalność gospodarcza prowadzona za granicą lub choćby posiadanie tam majątku często jest źródłem wielu niejasności podatkowych. Wówczas konieczne jest analizowanie zasad opodatkowania w dwóch państwach. Umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania między państwami zasadniczo rozstrzygają, w którym państwie wystąpi obowiązek podatkowy, a w razie możliwości opodatkowania tego samego dochodu w dwóch państwach przewidują określone zasady odliczeń. W praktyce rodzi to jednak wiele problemów. Jeden z nich dotyczy dochodów z nieruchomości, w tym dochodów z ich zbycia.
 • Ważne gdy przekroczą próg dochodu 85.528 zł

  Ważne gdy przekroczą próg dochodu 85.528 zł

  Stosowanie kwoty zmniejszającej po uzyskaniu dochodów przekraczających 85.528 zł przez podatnika - stanowisko Ministerstwa Finansów.
 • Resort finansów szykuje zmiany w najmie. Ryczałtowcy przejdą do szarej strefy?

  Resort finansów szykuje zmiany w najmie. Ryczałtowcy przejdą do szarej strefy?

  Resort finansów szykuje zmiany w najmie. Osoby, które z najmu prywatnego uzyskają powyżej 100 tys. zł i płacą 8,5-proc. ryczałt, nie będą skore do płacenia więcej. Mogą więc zaniżać lub ukrywać dochody

Filmy - Opodatkowanie dochodów z wynajmu pokoi gościnnych (1)

 • Dochody z wynajmu pokoi gościnnych mogą być zwolnione z opodatkowania

  Wynajem pokoju, mieszkania czy domu turystom to coraz popularniejsza forma zarobku w sezonie letnim. Dochody z tego tytułu pod pewnymi warunkami mogą być zwolnione z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Z tej możliwości skorzystają m.in. osoby wynajmujące pokoje gościnne w budynkach położonych na terenach wiejskich, w gospodarstwie rolnym, o ile nie dysponują więcej niż pięcioma pokojami. Komentuje Katarzyna Rola-Stężycka, ekspertka Tax Care SA.