opłata reprograficzna

Artykuły - Opłata reprograficzna (7)

 • Rząd chce wprowadzić nową opłatę od sprzętu elektronicznego. Sprzęt elektroniczny może zdrożeć o kilkaset złotych

  Rząd chce wprowadzić nową opłatę od sprzętu elektronicznego. Sprzęt elektroniczny może zdrożeć o kilkaset złotych

  Około 1 mld zł rocznie - taka kwota miałaby trafić do organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi po wprowadzeniu nowej daniny, tzw. opłaty reprograficznej obejmującej smartfony, tablety czy laptopy. Prezes Federacji Konsumentów podkreśla, że wprost przełoży się to na wyższe ceny sprzętów elektronicznych. W przypadku laptopa ze średniej półki cenowej obłożenie go podatkiem w wysokości minimum 6 proc. spowoduje wzrost jego ceny o kilkaset złotych. Tymczasem konsumenci już w tej chwili są kilkukrotnie opodatkowani za korzystanie z treści w internecie.
 • Minister Gliński: Potrzebny fundusz ubezpieczeń dla artystów

  Minister Gliński: Potrzebny fundusz ubezpieczeń dla artystów

  W Polsce potrzebne jest utworzenie funduszu ubezpieczeń dla artystów; rozwiązanie to przewiduje projekt ustawy o statusie artysty zawodowego, nad którym trwają prace - poinformował w poniedziałek na antenie RMF FM wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński. Pytany o wprowadzenie tzw. opłaty reprograficznej, która w intencji rządu ma pozwolić na zwiększenie wsparcia dla artystów, ale może - jak zwrócono uwagę - podnieść ceny np. smartfonów i tabletów.
 • Bruksela chce nam wprowadzić dwie nowe opłaty

  Bruksela chce nam wprowadzić dwie nowe opłaty

  Reforma prawa autorskiego w UE jest konieczna. Zdaniem ekspertów, trudno będzie jednak pogodzić interesy twórców, branży cyfrowej i konsumentów, bowiem w tle są ogromne pieniądze. Komisja Europejska zaproponowała zaostrzenie prawa autorskiego wprowadzając między innymi opłatę od linków oraz opłatę reprograficzną. Bruksela chce, by pierwsza regulacja objęła między innymi serwisy informacyjne i społecznościowe, które zamieszczają zapowiedzi artykułów publikowanych w innych mediach
 • IBnGR: Opłata reprograficzna przyniesie wzrost cen tabletów i telefonów

  IBnGR: Opłata reprograficzna przyniesie wzrost cen tabletów i telefonów

  Wzrost cen tabletów i smartfonów na rynku krajowym nawet o 8 procent i wzrost zainteresowania ich zakupem poza Polską - takie skutki może mieć objęcie opłatą reprograficzną tego typu urządzeń mobilnych. Tak przynajmniej wynika z Raportu Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową analizującego potencjalny wpływ opłaty reprograficznej na ceny produktów nimi objętych.
 • ZAiKS: Wojna o opłaty reprograficzne

  ZAiKS: Wojna o opłaty reprograficzne

  Konflikt między Stowarzyszeniem Autorów ZAiKS a producentami sprzętu elektronicznego się nasila. Dwa miesiące temu importerzy i producenci z branży RTV zainicjowali akcję "Nie płacę za pałace", sugerując, że objęcie opłatą reprograficzną smartfonów i tabletów służy prywatnym interesom ZAiKS.
 • FK: Popieramy kampanię przeciwko rozszerzaniu opłaty reprograficznej

  FK: Popieramy kampanię przeciwko rozszerzaniu opłaty reprograficznej

  Popieramy kampanię przeciwko objęciu opłatą reprograficzną smartfonów i tabletów, ponieważ ostatecznie poniosą ją konsumenci - powiedziała w środę wiceprezes Federacji Konsumentów. Kampania "Nie płacę za pałace" ma coraz więcej zwolenników - informuje organizator.
 • Opłata reprograficzna od smartfonów i tabletów już wkrótce? To uderzy w konsumentów

  Opłata reprograficzna od smartfonów i tabletów już wkrótce? To uderzy w konsumentów

  Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego opowiada się za objęciem smartfonów i tabletów opłatą reprograficzną. Andrzej Wyrobiec, podsekretarz stanu w MKiDN, przyznał na spotkaniu komisji kultury i środków przekazu oraz komisji innowacyjności i nowoczesnych technologii, że lista czystych nośników i wysokość opłat od tych urządzeń powinna ulec uproszczeniu.

Filmy - Opłata reprograficzna (1)

 • Więcej za telefon czy tablet? Ceny mogą wzrosnąć o 8%

  Wzrost cen tabletów i smartfonów na rynku krajowym nawet o 8 procent i wzrost zainteresowania ich zakupem poza Polską – takie skutki może mieć objęcie opłatą reprograficzną tego typu urządzeń mobilnych. Tak przynajmniej wynika z Raportu Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową, który przeanalizował potencjalny wpływ opłaty reprograficznej na ceny produktów nią objętych. Opłata reprograficzna to opłata od kopiowania legalnie pozyskanych utworów w ramach tzw. dozwolonego użytku osobistego. W zamyśle ma zrekompensować straty ponoszone przez twórców w związku ze zwielokrotnianiem ich dzieł przy wykorzystaniu określonych urządzeń i nośników.