opłata audiowizualna

Synonimy:
powszechna opłata audiowizualna,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Opłata audiowizualna (55)

 • Unijny podatek cyfrowy. Duże zagrożenia, małe korzyści

  Unijny podatek cyfrowy. Duże zagrożenia, małe korzyści

  Unijni decydenci stoją przed decyzją wprowadzenia nowego podatku od usług cyfrowych. Warsaw Enterprise Institute w krytycznym opracowaniu wskazuje, że nowe obciążenia dla tak rozwojowej branży stoją w jawnej sprzeczności z ambitnymi planami polskiego rządu na rozwój innowacyjności i poprawę konkurencyjności polskiej gospodarki.
 • Polska branża cyfrowa - unijna reforma prawa autorskiego to zagrożenie

  Polska branża cyfrowa - unijna reforma prawa autorskiego to zagrożenie

  15 polskich organizacji cyfrowych podpisało się pod listem otwartym do eurodeputowanych w sprawie unijnej reformy prawa autorskiego. Ich zdaniem niektóre projektowane regulacje są zagrożeniem dla innowacyjności i rozwoju Europy.
 • Bruksela chce nam wprowadzić dwie nowe opłaty

  Bruksela chce nam wprowadzić dwie nowe opłaty

  Reforma prawa autorskiego w UE jest konieczna. Zdaniem ekspertów, trudno będzie jednak pogodzić interesy twórców, branży cyfrowej i konsumentów, bowiem w tle są ogromne pieniądze. Komisja Europejska zaproponowała zaostrzenie prawa autorskiego wprowadzając między innymi opłatę od linków oraz opłatę reprograficzną. Bruksela chce, by pierwsza regulacja objęła między innymi serwisy informacyjne i społecznościowe, które zamieszczają zapowiedzi artykułów publikowanych w innych mediach
 • Nowy pomysł na abonament RTV. Zapłacimy nie tylko na media

  Nowy pomysł na abonament RTV. Zapłacimy nie tylko na media

  Abonament RTV nie będzie tylko na media? Środki z opłaty audiowizualnej powinny trafiać także do artystów - taką propozycję przedstawiły Fundacja Republikańska i ZIPSEE "Cyfrowa Polska". Autorzy pomysłu wskazują, że wart rozważenia jest model finansowania artystów istniejący w Finlandii, gdzie rekompensata za potencjalnie utracone wynagrodzenie wypłacane jest artystom z budżetu państwa.
 • Lewandowski: W ciągu 1,5 roku nowe rozwiązanie ws. składki audiowizualnej

  Lewandowski: W ciągu 1,5 roku nowe rozwiązanie ws. składki audiowizualnej

  - W ciągu najbliższego 1,5 roku do dwóch lat planujemy wprowadzić nowe rozwiązanie polegające na tym, że składka audiowizualna byłaby odprowadzana z PIT-em lub KRUS-em - mówił w poniedziałek w "Sygnałach dnia" wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Paweł Lewandowski.
 • Krzysztof Czabański: Uszczelnienie poboru abonamentu prawdopodobnie od nowego roku

  Krzysztof Czabański: Uszczelnienie poboru abonamentu prawdopodobnie od nowego roku

  Projekt nowelizacji ustawy dot. abonamentu RTV, której celem ma być uszczelnienie poboru tych opłat, trafi do Sejmu najpóźniej na przełomie października i listopada. Od stycznia przyszłego roku nowela powinna wejść w życie - poinformował przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański.
 • Powszechna składka audiowizualna upadła. Kolejny pomysł na finansowanie TVP jest równie absurdalny

  Powszechna składka audiowizualna upadła. Kolejny pomysł na finansowanie TVP jest równie absurdalny

  Po fiasku idei powszechnej składki audiowizualnej czas na nowy pomysł - jak zreformować media i zapewnić pieniądze na TVP i Polskie Radio. Wydaje się podobnie absurdalny, jak ten poprzedni.
 • Zapłacisz abonament, nawet jeśli nie masz telewizora

  Zapłacisz abonament, nawet jeśli nie masz telewizora

  Opłata audiowizualna przepadła, ale trwają prace nad uszczelnieniem ustawy abonamentowej.
 • Rząd zmusi platformy cyfrowe do podwyżek?

  Rząd zmusi platformy cyfrowe do podwyżek?

  Opłaty audiowizualnej dołączanej do rachunku za prąd na razie nie będzie. Rząd Prawa i Sprawiedliwości musi bowiem uzyskać w tej sprawie zielone światło od Komisji Europejskiej, a to może potrwać nawet 18 miesięcy. Na tym jednak kończą się dobre wiadomości dla widzów. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zastanawia się nad innymi źródłami finansowania dla Telewizji Polskiej i Polskiego Radia. Z informacji portalu Wirtualne Media wynika, że jeden z pomysłów to objęcie opłatą abonentów płatnej telewizji, czyli platform cyfrowych i sieci kablowych.
 • Ekspert KIGC: Opłata audiowizualna to nowy podatek - wszyscy zapłacimy podwójnie

  Ekspert KIGC: Opłata audiowizualna to nowy podatek - wszyscy zapłacimy podwójnie

  Od 1 lipca w miejsce abonamentu rtv ma wejść w życie nowa opłata audiowizualna doliczana do rachunku za prąd. Od każdego punktu poboru prądu energii ma być pobierane 15 zł miesięcznie. Zdaniem ekspertów opłata obejmie wszystkie liczniki energii. Dla wielu firm to będzie nowy podatek.

Filmy - Opłata audiowizualna (3)

 • Problemy z dostępem do sygnału telewizyjnego w Polsce wciąż aktualne

  Po zakończeniu procesu cyfryzacji telewizji problem z dostępem do sygnału naziemnego ma wciąż ponad 0,5 mln osób, głównie na południu Polski, na terenach górskich. Choć to niewielki procent populacji, to biorąc pod uwagę plany wprowadzenia powszechnej opłaty audiowizualnej, takie biały plamy powinny zniknąć z mapy Polski – podkreślają eksperci. – Należy wziąć pod uwagę możliwość dofinansowania przez Skarb Państwa odbioru tam, gdzie nie może zrealizować w inny sposób, również przez satelitę – mówi Jacek Czech, dyrektor ds. rozwoju w Krajowej Izbie Gospodarczej.
 • Nowa opłata audiowizualna ma wynieść maksymalnie 100 zł rocznie

  O rewolucji w finansowaniu działalności mediów publicznych słychać od dawna. Projekt ustawy o opłacie audiowizualnej, która miałaby zastąpić abonament, trafił do Sejmu we wrześniu i utknął. Minister kultury zapewnia, że trwają jeszcze analizy prawne nowych zapisów. Resort kultury proponuje, by opłata audiowizualna nie przekraczała 100 zł rocznie.
 • Opłata audiowizualna zastąpi abonament

  Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego już wkrótce ma rozpocząć prace nad projektem ustawy medialnej, zgodnie z którą opłata audiowizualna zastąpi abonament. Jak podkreśla prezes TVP Juliusz Braun, proponowana powszechna opłata audiowizualna będzie skuteczniejszym rozwiązaniem. – Wpływy są nieco wyższe, ale wciąż obracamy się w sferze stanów bardzo niskich – mówi szef Telewizji Polskiej.