opiekunki

Artykuły - Opiekunki (43)

 • Los opiekunek domowych: "Ten temat w Polsce nie istnieje“

  Los opiekunek domowych: "Ten temat w Polsce nie istnieje“

  Opiekunki pracują po kilkanaście godzin na dobę, bez urlopów i weekendów, często na czarno i za niskie stawki - wynika z raportu Europejskiego Komitetu Społeczno-Ekonomicznego (EESC).
 • Koronawirus. Problem z polskimi opiekunkami w Niemczech

  Koronawirus. Problem z polskimi opiekunkami w Niemczech

  Setki tysiące Polek opiekuje się seniorami i chorymi w Niemczech. Model, który funkcjonuje od lat, grozi teraz załamaniem. Powodem jest koronawirus.
 • FAZ: Wyrok trybunału komplikuje sytuację polskich opiekunek

  FAZ: Wyrok trybunału komplikuje sytuację polskich opiekunek

  Bez polskich opiekunek system opieki nad osobami niedołężnymi w Niemczech zawaliłby się. Wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE komplikuje jednak ich sytuację prawną.
 • Rośnie zapotrzebowanie na polskich opiekunów

  Rośnie zapotrzebowanie na polskich opiekunów

  – Polskie opiekunki i opiekunowie osób starszych są poszukiwani za granicą, jest to widoczne zwłaszcza w Niemczech, gdzie zapotrzebowanie jest bardzo duże – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Celina Adamek z firmy ATERIMA MED, zatrudniającej opiekunów z Polski. Zdaniem ekspertów, delegowanie pracowników, które umożliwia czasowe wyjazdy za granicę, może być zagrożone. Wiele państw z UE, chce graniczyć możliwości delegowania osób z Europy Środkowo-Wschodniej.
 • Całe życie pod górkę

  Całe życie pod górkę

  O sytuacji polskich opiekunek w Niemczech rozmawiamy z dr Agnieszką Satola z Wyższej Szkoły w Fuldzie (Niemcy).
 • Opiekunki obierają kurs na Wielką Brytanię

  Opiekunki obierają kurs na Wielką Brytanię

  Jeszcze niedawno to Niemcy były najczęściej wybieranym kierunkiem do pracy przez polskie opiekunki. Były, bo coraz częściej decydują się one na pracę w Wielkiej Brytanii. Trend ten zauważalny jest od kilku miesięcy.
 • Koniec z dyskryminacją polskich pielęgniarek

  Koniec z dyskryminacją polskich pielęgniarek

  Polskie pielęgniarki po liceach medycznych mogą już bez przeszkód podejmować pracę w szpitalach na terenie całej UE. Jest to możliwe dzięki uchwalonym zmianom unijnej dyrektywy o uznawaniu kwalifikacji zawodowych.
 • W Polsce zabraknie pielęgniarek? Unia się otwiera

  W Polsce zabraknie pielęgniarek? Unia się otwiera

  Jeszcze w październiku Parlament Europejski powinien przyjąć dyrektywę, która zapewni automatyczne uznanie uprawnień zawodowych wszystkich pielęgniarek i położnych - dowiedział się reporter RMF FM. Do tej pory takie uprawnienia miały tylko pielęgniarki ukończyły studia.
 • Guwernantki wracają - nowa szansa dla nauczycieli

  Guwernantki wracają - nowa szansa dla nauczycieli

  Niania, której zadaniem jest wyłącznie pilnowanie dziecka pod nieobecność rodziców to dziś już za mało. Poszukiwane są osoby, które oprócz opieki, będą odpowiadały za edukację malucha i rozwiną jego talenty, czyli guwernantki i guwernerzy. Te zawody przeżywają współcześnie renesans. Według najnowszych danych firmy Baby&Care, guwernantki stanowią już ok. 40 proc. wśród zatrudnianych niań, co wskazuje na realną alternatywę pracy dla osób o wykształceniu pedagogicznym.
 • Praca: Polak 50+ poszukiwany przez zagraniczne firmy

  Praca: Polak 50+ poszukiwany przez zagraniczne firmy

  Z analiz Polskiego Forum HR wynika, odsetek osób po 50. roku życia, zatrudnionych jako pracownicy tymczasowi to nieco ponad 8 proc. W agencji pracy tymczasowej Work Express odsetek ten wynosi aż 12 proc. Powód? Zagraniczne firmy m.in. z Belgii, Niemiec i Francji coraz częściej szukają w Polsce pracowników 50 plus i z doświadczeniem.

Filmy - Opiekunki (1)

 • Dwie opiekunki karmią watahę wilków prosto z ust

  Treserki Xinyue Zhou i Zexi Li opiekują się stadem 13 wilków, które mają współpracować z człowiekiem m. in. na planie filmowym i podczas sesji zdjęciowych. Chcąc zbudować z nimi bliższą więź, karmią dzikie zwierzęta prostu z ust. - Chciałam się przekonać, jak bardzo wilki mogą zbliżyć się do ludzi i jak głębokie relacje można z nimi zbudować – mówi Xinyue Zhou. Zexi Li podkreśla, że stara się spędzać ze swoimi czworonożnymi przyjaciółmi jak najwięcej czasu. Treserki i wilki osobno jedynie jedzą i śpią. (RUPTLY/x-news)