opieka zdrowotna

Artykuły - Opieka zdrowotna (45)

 • Centrum Zdrowia 75 plus. Nowy pomysł na demograficzne tsunami

  Centrum Zdrowia 75 plus. Nowy pomysł na demograficzne tsunami

  Na początku przyszłego roku ma być gotowy projekt ustawy ws. Centrum Zdrowia 75 plus. To nowy plan przeorganizowania opieki nad osobami starszymi poprzez zbudowanie sieci oddziałów geriatrycznych i około trzystu centrów 75 plus.
 • Lekarze: Ze smutkiem ogłaszamy narodowy kryzys zdrowia

  Lekarze: Ze smutkiem ogłaszamy narodowy kryzys zdrowia

  - Hasło "Polska to chory kraj" to nasza diagnoza. Niewydolny system ochrony zdrowia rzutuje na cały organizm, na całą Polskę. Ale nie bylibyśmy lekarzami, gdybyśmy nie zaproponowali sposobu leczenia - powiedział prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie Łukasz Jankowski. Lekarze chcą, aby nakłady na zdrowie wyniosły 9 proc. BKB.
 • Nowe zasady opieki zdrowotnej nad uczniami

  Nowe zasady opieki zdrowotnej nad uczniami

  W nowym roku szkolnym będą obowiązywały nowe zasady opieki zdrowotnej nad dziećmi w szkołach. 12 września wchodzi w życie ustawa o opiece zdrowotnej nad uczniami. Według zapisów każda szkoła podstawowa i średnia w Polsce będzie mieć do dyspozycji dentystę oraz pielęgniarkę lub higienistkę.
 • Będą duże zmiany w SOR-ach. Triaż i bilety dla pacjentów

  Będą duże zmiany w SOR-ach. Triaż i bilety dla pacjentów

  Do konsultacji przekazano Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie szpitalnego oddziału ratunkowego.
 • 40 milionów do wzięcia przez naszych starszych

  40 milionów do wzięcia przez naszych starszych

  Od 30 listopada można składać oferty w konkursie na najlepsze projekty dofinansowane z pieniędzy Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020. W nowej edycji programu do wzięcia jest 40 mln złotych.
 • "Super Express": Więcej darmowych leków

  "Super Express": Więcej darmowych leków

  Dzisiaj seniorzy otrzymują za darmo raczej tanie leki i niekoniecznie te, których najczęściej używają - zapowiedział w wywiadzie dla środowego "Super Expressu" minister zdrowia Łukasz Szumowski. Zapowiada rozszerzenie listy leków 75 plus i wzrost kwoty przeznaczonej na ten cel.
 • ​Koszty opieki zdrowotnej będą wciąż rosły

  ​Koszty opieki zdrowotnej będą wciąż rosły

  Trudności w dostępie do opieki medycznej i jej niewystarczające finansowanie to dziś największe wyzwania dla sektora ochrony zdrowia. Sytuacji nie poprawiają statystyki demograficzne. Rosnąca grupa osób starszych i zwiększony popyt na świadczenia medyczne wskazują, że problem będzie narastał.
 • Oszustwa osób starszych: Tak dajemy się naciągać. Błąd za błędem

  Oszustwa osób starszych: Tak dajemy się naciągać. Błąd za błędem

  Pojawił się stosunkowo nowy pomysł na wyciąganie pieniędzy od osób starszych. Naciągacze żerują na potrzebie sprawnej i szybkiej opieki zdrowotnej, jaką odczuwa każdy z nas, a która nasila się w podeszłym wieku. Za słone opłaty (roczny wydatek sięgać może nawet 8000 zł) proponują namiastkę opieki, złudzenie spokojnej starości.
 • Dom spokojnej starości, czy dom horroru?

  Dom spokojnej starości, czy dom horroru?

  Polskie społeczeństwo starzeje się w zastraszającym tempie, a rodzina patriarchalna stała się niemodna i odeszła wraz z pokoleniem naszych rodziców. Jeszcze na wsi te tradycje są kultywowane, ale też to powoli zanika. Ostatnimi czasy w mediach można zauważyć duże zamieszanie związane z domami spokojnej starości. Co jakiś czas napływają nowe doniesienia o strasznych warunkach, w jakich mieszkają pensjonariusze.
 • Świadczenia opieki zdrowotnej - idzie stare?

  Świadczenia opieki zdrowotnej - idzie stare?

  - Wzrost wyceny wybranych świadczeń dla dzieci wykonywanych w szpitalach klinicznych i instytutach oraz zmiana zasad rozliczania leczenia w centrach urazowych najmłodszych - to niektóre zmiany przygotowywane przez NFZ; projekt zarządzenia trafił do konsultacji.

Filmy - Opieka zdrowotna (2)

 • Trump o zmianach w opiece zdrowotnej

  Donald Trump powiedział we wtorek (08.03.17), że jest "dumny" mogąc wspierać republikański projekt zmian w opiece zdrowotnej i zaznaczył, że ma nadzieję na jego szybką akceptację przez Kongres.
 • Pod tym względem w USA jest gorzej niż w Polsce!

  Dostęp do świadczeń medycznych to problem, z którym próbują się uporać kolejne amerykańskie rządy. W USA - jednym z najbogatszych państw świata - żyją miliony osób, które całymi latami nie były u internisty czy dentysty. Dla takich ludzi wybawieniem są objazdowe kliniki. W czasie konsultacji kolejki do specjalistów ciągną się całymi kilometrami! W Stanach Zjednoczonych opieka zdrowotna funkcjonuje według modelu rynkowego. 40 procent wydatków na świadczenia pokrywają władze szczebla stanowego lub federalnego, a 60 procent – towarzystwa ubezpieczeniowe i sami pacjenci. Między innymi dlatego koszty leczenia w USA są niezwykle wysokie w porównaniu z innymi krajami wysokorozwiniętymi. Paradoksem jest fakt, że amerykańska służba zdrowia dysponuje najnowocześniejszymi rozwiązaniami w zakresie leczenia i profilaktyki – ale ponad 40 milionów obywateli, którzy mogliby korzystać z tych dobrodziejstw, nie posiada żadnego ubezpieczenia zdrowotnego!